Προς το περιεχόμενο

Αγορά από eNakas music store


endtropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος φαίνεται ο cub10 αλλά δεν έχει fx loop, ενώ ο cub12 έχει, αλλά έχει άλλες λυχνίες ο cub10 σε σχέση με τον cub12.

Επίσης ο ο cub12 έχει και 12" ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα τον μπλεξουμε εντελως τον φιλο μας, αλλα εν τελει ειναι για καλο.

 

Επειδη εχεις ηδη μια πεταλιερα, θα ηταν καλο να παρεις εναν ποιοτικο ενισχυτη, οπως ο Laney με καλο καθαρο (οπως εχει) και θα τον εχεις για πολυ καιρο.

 

Σε σχεση με τον Line 6 τον προτιμω αν και ειμαι απο αυτους που συμπαθουν τον Line 6.

 

Μην σε απασχολουν τα watt, τα 15 του LANEY CUB12 σε καλυπτουν για προβες και μικρα λαηβ.

 

Οποτε προτεινω να πας να τον δοκιμασεις.

 

Ενα ασχετο σχολιο, προφανως εδω μεσα ακους γνωμες απο ατομα που εχουν περασει την ιδια φαση με εσενα και σου προτεινουν επιλογες που ενδεχομενως δεν μπορεις να αντιληφθεις. Ουσιαστικα δεν μπορεις να "πηδηξεις" σελιδες στο βιβλιο του "Μαθαινω - ψαχνω τον καλυτερο ενισχυτη και τι δεν μαρεσει". Εξου και οι προτασεις απο τα μεταχειρισμενα, οι αλλες επιλογες, οι απαντησεις του στυλ "ειναι κριμα να παρεις εναν spider καινουργιο" κλπ κλπ

 

Τσεκαρε τον Laney, ακουσε τον και κρινε.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά λέει και ο φίλος Μίλτος παραπάνω, όλοι λίγο πολύ έχουμε περάσει από παρόμοιο στάδιο και κατά καιρούς συνεχίζουμε να περνάμε και να αλλάζουμε μηχανήματα.

 

Επειδή εσύ θέλεις να χρησιμοποιήσεις την πεταλιέρα, δεν σου χρειάζονται εφφέ στον ενισχυτή, μόνο ένα καλό καθαρό κανάλι ώστε να ακούγονται καλά τα όσα βγάζει η πεταλιέρα. Αν και υποστηρικτής της line6, δεν χρειάζεσαι τον spider λοιπόν γιατί όλα αυτά που σου δίνει δεν θα τα χρησιμοποιήσεις, θα τα παίρνεις από το πετάλι. Τώρα αν θες να χρησιμοποιείς τα εφφέ του spider και να μην κουβαλάς πεταλιέρες μαζί σου, άλλο σενάριο..

 

Δεύτερο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι τα watt, και συγκεκριμένα η διαφορά στην πραγματική απόδοση τρανζίστορ (solid state) και λάμπας. Θα δεις οτι 30watt τρανζίστορ (πχ. spider) έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μεγάλη διαφορά σε ένταση με 30Watt λάμπας, οπότε μην κολλάς στα νούμερα που βλέπεις.

 

Τέλος ξέρω πως είναι να θέλεις να πάρεις κάτι ΤΩΡΑ, αλλά αν δεν βιάζεσαι το καλύτερο πράγμα είναι να ψάξεις αρκετά, πάρε την κιθάρα σου (όχι μια που θα σου δώσουν στο μαγαζί εκεί), πήγαινε στα μαγαζιά και δοκίμασε όσους περισσότερους ενισχυτές μπορείς κοντά στο budget σου. Θα αποκτήσεις μια πιο καλή άποψη για το τι κάνει ο καθένας και πως μεταφράζονται τα όσα διαβάζεις εδώ.

 

Γενικά ότι και να διαβάζεις, εμπιστέψου τα αυτιά σου και τι σου αρέσει εσένα..

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί,

 

ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός σε κιθάρες μαγνήτες χορδές ενισχυτές,παρόλο που παίζω ερασιτεχνικά κιθάρα. Την είχα παρατήσει για χρόνια και τώρα αρχίζω πάλι από την αρχή (σαν το ποδήλατο και αυτή).

 

Καταρχάς, άκουσα τον Cub10, χμμ.. δεν μου κάνει,άσχετα αν ως επί το πλείστον θα κουμπώνω πεταλιέρα. Ο ήχος του μου κάνει πιο πολύ για ροκ φάσεις και θα ήθελα κάτι πιο..brutal.Το ότι ο spider έχει τα εφέ τα οποία σπάνια θα τα χρησιμοποιώ απλά είναι ένα + στο σύνολο. Ένα από τα πολλά βίντεο που κυκλοφορούν είναι αυτό

Ο ήχος του πλησιάζει στις ανάγκες μου.

 

Σίγουρα δεν βιάζομαι να πάρω ενισχυτή, (προς το παρόν βολεύομαι με κάτι....απλό,τα ηχεία 5.1 του υπολογιστή μου...ναι ξέρω δεν πάω πουθενά με αυτά:Ρ),άρα το ψάχνω ακόμα.

 

Σίγουρα επίσης θα πάρω τα σύνεργα (κιθάρα πεταλιέρα) και θα πάω στο Νάκα να δοκιμάσω τους ενισχυτές του.

 

Ακούγοντας και κρίνοντας λοιπόν, ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.Αν κάποιος έχει να προσθέσει το οτιδήποτε,με χαρά να το διαβάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του πλησιάζει στις ανάγκες μου.

 

Όπως έγραψα προ ημερών εδώ, οι spider προσφέρουν ήχους που καλύπτουν πολλούς μεταλάδες.

 

Πάντως την καφρίλα που θες και δεν ακούς από τον cub10, θα την πάρεις εύκολα μέσω της πεταλιέρας σου κουμπώνοντάς την στον ενισχυτή αυτόν, και ακόμη περισσότερο αν διαλέξεις το μοντέλο με το 12άρι μεγάφωνο. Και μάλιστα το τελικό άκουσμα θα είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ gdevelek, σωστά προανέφερες,μόλις πάω στον Νάκα θα δοκιμάσω και αυτόν. Απλά τον spider Θα εχω τη δυνατότητα να τον χρησιμοποιώ και χωρίς την πεταλιέρα και β) αισθητικά μου αρέσει περισσότερο,όχι πως αυτό είναι κριτήριο δλδ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Νομιζω,αν δεν κανω λαθος,πως με 150€ παιρνεις Marshall MG 15 CDR αν δεν απατωμαι..

Τον εχω και εγω,αλλα στο σπιτι δεν καθεσαι...πολυ μεγαλη ενταση...χωρια οτι εχει και 4 εφφε δικα του... REVERB,DELAY,CHORUS,FLANGER και το βρωμικο του που σκοτωνει...φυσικα εμενα ειναι του 2007 μοντελο και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αλλαξει κατι τωρα...φυσικα ο Νακας δεν τους εχει τους συγκεκεκριμενους,θα πρεπει να κοιταξεις σε καποιο καταστημα εκει...

http://smart.noiz.gr/details.php?id=151902

χωρις να εχω καμια σχεση με τον πωλητη,μην παρεξηγηθω...αλλα ριξτου μια ματια..

http://smart.noiz.gr/details.php?id=142868

 

Αυτα απο εμενα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Νομιζω,αν δεν κανω λαθος,πως με 150€ παιρνεις Marshall MG 15 CDR αν δεν απατωμαι..

Τον εχω και εγω,αλλα στο σπιτι δεν καθεσαι...πολυ μεγαλη ενταση...χωρια οτι εχει και 4 εφφε δικα του... REVERB,DELAY,CHORUS,FLANGER και το βρωμικο του που σκοτωνει...φυσικα εμενα ειναι του 2007 μοντελο και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αλλαξει κατι τωρα...φυσικα ο Νακας δεν τους εχει τους συγκεκεκριμενους,θα πρεπει να κοιταξεις σε καποιο καταστημα εκει...

http://smart.noiz.gr/details.php?id=151902

χωρις να εχω καμια σχεση με τον πωλητη,μην παρεξηγηθω...αλλα ριξτου μια ματια..

http://smart.noiz.gr/details.php?id=142868

 

Αυτα απο εμενα... ;)

οσο παει γινεται κ χειροτερο! ???

 

 

για μεταλ ακου αυτον ή ακομα κ το προηγουμενο μοντελο

 

 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Νομιζω,αν δεν κανω λαθος,πως με 150€ παιρνεις Marshall MG 15 CDR αν δεν απατωμαι..

Τον εχω και εγω,αλλα στο σπιτι δεν καθεσαι...πολυ μεγαλη ενταση...χωρια οτι εχει και 4 εφφε δικα του... REVERB,DELAY,CHORUS,FLANGER και το βρωμικο του που σκοτωνει...φυσικα εμενα ειναι του 2007 μοντελο και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αλλαξει κατι τωρα...φυσικα ο Νακας δεν τους εχει τους συγκεκεκριμενους,θα πρεπει να κοιταξεις σε καποιο καταστημα εκει...

http://smart.noiz.gr/details.php?id=151902

χωρις να εχω καμια σχεση με τον πωλητη,μην παρεξηγηθω...αλλα ριξτου μια ματια..

http://smart.noiz.gr/details.php?id=142868

 

Αυτα απο εμενα... ;)

οσο παει γινεται κ χειροτερο! ???

 

 

για μεταλ ακου αυτον ή ακομα κ το προηγουμενο μοντελο

 

 

 

Χειροτερο απο ποια αποψη;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε noe13 δυνατος ο peavey αν και ξεφευγει απο το budget, δυστυχως ο νακας δεν τον εχει, τουλαχιστον να τον δοκιμαζα. Φιλε andreasz  αρχικα κοιτουσα τους Marshall, αλλα δεν μου εκαναν.. Τους ειχα δοκιμασει και παλιοτερα, ακουσα και στο YouTube, οποτε προσανατολιστικα σε αλλους.

 

Λοιοον, τελικα συμπερασματα, ψωνιζω αφοβα απο νακα, παιρνω κιθαρα πεταλιερα και παω δοκιμαζω τα καλουδια του, ιδιαιτερη προτιμηση στον spider 30, ακομα και στον 15αρι σαν πιο οικονομικη λυση. Αρκει να ταιριαξει στην κιθαρα μου και στα αυτια μου. Απο βδομαδα θα παω και θα σας πω τις εντυπωσεις μου. Το μειον του νακα ειναι η περιορισμενη ποικιλια του, αλλα οκ, αν επαιρνα απο τον θωμα, δεν θα εκανα soundcheck  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου