Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φθηνής Explorer για μόντες


grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μ' έπιασε να θέλω να πάρω καινούργια κιθάρα. Kάτι ότι βαρέθηκα τα Floyd, κάτι ότι πάντα μου άρεσαν οι Explorer/Kelly, αλλά ποτέ δεν είχα μία, κάτι ότι σε λίγο καιρό θα περάσω το χαλκά και λέω να το γιορτάσω αγοράζοντας καινούργια κιθάρα  :P, είπα να κάνω τη βλακεία ;D Για να μην τα πολυλογώ, ψάχνoντας διάφορα (Gordon Smith Explorer, LTD Snakebyte, κτλ) κατέληξα μεταξύ Epi Explorer 84 για κάτι φθηνότερο ή Bach Explorer. Και εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ότι και να επιλεχθεί θα πέσει μόντα από μαγνήτες και γέφυρα μέχρι και ταστιέρα. Διαβάζοντας παλαιότερα μηνύματα εδώ (αλλά και σε ξένα φόρουμς), βλέπω ότι τα Bach είναι καλά οργανάκια για τα λεφτά τους. Ειδικά στο noiz είδα ότι μια εποχή (εκεί κατά το 2009) γινόταν χαμός με τη Bach. Παρ' όλ' αυτά κοιτάζω και την Epi. Αξίζει όμως τα παραπάνω μπικικίνια για το σκοπό που λέω (μόντες) δεδομένου ότι και οι δύο είναι κινέζες;;  ??? Ευχαριστώ για όποια απάντηση

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα και δοκίμασα την Epi σήμερα. Άριστες εντυπώσεις από την ποιότητα της κιθάρας. Δεν το περίμενα για Κινεζιά. Ο λαιμός όμως αρκετά χοντρός για τα γούστα μου και τα (κοντά) χέρια μου. Αν και μου αρέσει τρομερά, δεν ξέρω αν θα την αγοράσω τελικά...  ???

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εκεί που χαλβαδιάζω διάφορες Explorer στο net, εμφανίζεται αυτό και τρελαίνομαι!! Έφτασε σήμερα το πρωί στα χέρια μου και έχω κατουρηθεί από τη χαρά μου!!!  ;D  :P Είναι ακριβώς όπως φαίνεται στις φωτογραφίες του meestursparkle. Θέλει ένα καλό setup βέβαια, όπως και καινούργια γέφυρα και tailpiece, locking κλειδιά και διακόπτη ο οποίος είναι διαλυμένος. Πανάλαφρη, ενώ και ο λαιμός ταιριάζει ακριβώς στο χέρι μου (μου θυμίζει τo λαιμό της Jackson PS4 που έχω και μιας EC-1000 που έπαιξα πρόσφατα). Το βράδυ θα μπει στον ενισχυτή ν' ακούσω τους Blackouts να κελαηδούν  :P

 

IMAG1107.thumb.jpg.2353d1373107dc6f434413d7f976a6cd.jpg

IMAG1111.thumb.jpg.c872198cfb843e84e31e7182a06994b9.jpg

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμαααααάτη!  Συγχαρητήρια φίλε μου!

 

Η Les Paul Studio που έχω, καθότι όλη μαόνι, έχει ακριβώς το ίδιο φινίρισμα και το λατρεύω. Ούτε μόστρα, ούτε δαχτυλιές, ούτε τίποτα. Σκέτο...ROCK!!!! Δεν θα με χάλαγε (καθόλου όμως) να την ζευγαρώσω μια μέρα με μια σαν τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές αδερφέ καλόπαιχτη! πανέμορφη!

 

Πάντα ήθελά μια explorer όταν μπήκα στο μαγαζί που πήρα την πρώτη μου κιθάρα στην ερώτηση τι κιθάρα σαρέσει έδειξα μια explorer!

Δεν με άφησαν να την πάρω τελικά, ο μαγαζάτορας με έπεισε να πάρω superstrat. Ακόμα το μετανιώνω!

 

ΥΓ. Πάντα ήθελα να τα πώ αυτά αλλά οι ψυχολόγοι μου ζητούσαν 50€ . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμαααααάτη!   Συγχαρητήρια φίλε μου!

 

Η Les Paul Studio που έχω, καθότι όλη μαόνι, έχει ακριβώς το ίδιο φινίρισμα και το λατρεύω. Ούτε μόστρα, ούτε δαχτυλιές, ούτε τίποτα. Σκέτο...ROCK!!!! Δεν θα με χάλαγε (καθόλου όμως) να την ζευγαρώσω μια μέρα με μια σαν τη δική σου.

Ευχαριστώ παιδιά!!! :) Ναι η επόμενη κιθάρα πρέπει να είναι μία τύπου Les Paul. Τώρα που το βρήκα το κόλπο με εισαγωγή από Ιαπωνία ίσως κάτι τέτοιο:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ESP-Edwards-LP-CUSTOM-DUNCAN-E-LP-110CD-QM-Long-tenon-/380819929645?pt=Guitar&hash=item58aaa2fa2d

 

;D ;D :P

 

Μεγειές αδερφέ καλόπαιχτη! πανέμορφη!

 

Πάντα ήθελά μια explorer όταν μπήκα στο μαγαζί που πήρα την πρώτη μου κιθάρα στην ερώτηση τι κιθάρα σαρέσει έδειξα μια explorer!

Δεν με άφησαν να την πάρω τελικά, ο μαγαζάτορας με έπεισε να πάρω superstrat. Ακόμα το μετανιώνω!

 

ΥΓ. Πάντα ήθελα να τα πώ αυτά αλλά οι ψυχολόγοι μου ζητούσαν 50€ . :P

Ναι, και για ΄μένα η Explorer ήταν μεγάλο απωθημένο. Το ψιλομετάνιωσα όταν πρόπερσι πήρα την PRS SE Torero (πολύ καλή κιθάρα βέβαια), αντί για τη Gibson σε vintage white (που αυτή τη στιγμή δε τη βγάζουν οι κόπανοι της Gibson). Ήταν και περίπου στα ίδια λεφτά με την PRS

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε 2.... οικονομικά τα βρίσκουμε μωρέ!  :P :P :P :P

Ναι, να δω μετά ποιος θα με πήγαινε στα επείγοντα από την πολύ παντόφλα  ;D :P :P

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου