Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αναβάθμιση?


panafana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα pc με τα παρακάτω:

intel quad core q9400

6GB RAM

Radeon HD 4890

 

το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η καρτα γραφικών η οποία δεν υποστηρίζει DX11 κάτι που θέλω πολύ για να παίξω μερικά από τα καινούρια παιχνιδάκια  ;D

στο ζήτημα τώρα:

Αξίζει να κάνω αναβάθμιση μόνο την κάρτα γραφικών σε μια καινούρια Radeon (ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την  7790) και μετα να κάνω τα υπόλοιπα (καθώς χρειάζονται και αρκετα money για να αλλάξω όλο το σύστημα) ή δεν θα μου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο αυτή η αναβάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αντίστοιχο setup

με quad 6600

4GB ram

και 6870 ati

 

και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε παιχνίδι ακόμα... βέβαια δεν παίζω crysis σε full HD 42" μονιτορ.

 

θα σου πώ και εντυπώσεις απο bioshock infinite σε λίγο καιρό αν θές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κάνω αναβάθμιση μόνο την κάρτα γραφικών σε μια καινούρια Radeon (ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την  7790) και μετα να κάνω τα υπόλοιπα (καθώς χρειάζονται και αρκετα money για να αλλάξω όλο το σύστημα) ή δεν θα μου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο αυτή η αναβάθμιση?

 

προφανώς αξίζει όπως τα περιγράφεις, αφού λες ότι η κάρτα γραφικών σου αποτελεί τον ασθενή κρίκο του συστήματος σε συνάρτηση με τη χρήση που θες να του κάνεις

 

εξάλλου από επεξεργαστή και μνήμη είσαι πολύ καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα "καινούρια παιχνιδάκια" δεν είναι καθόλου καλά.

 

Αξίζει πάντως. Η αναβάθμιση της κάρτας θα κάνει μεγάλη διαφορά ΑΛΛΑ και πάλι δεν αρκεί για σημερινά games. Εξαρτάται βέβαια σε πολύ μεγάλο βαθμό από το παιχνίδι και από το τι συμβιβασμούς είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, για νορμάλ συνθήκες (πάνω 30fps ή 60fps, ανάλογα την περίπτωση, χωρίς μείωση στην ποιότητα) θέλεις καινούριο PC από την αρχή - που έτσι και αλλιώς θα είναι η επόμενη αναβάθμιση.

 

Αν μπορείς πάρε μια έκδοση 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα "καινούρια παιχνιδάκια" δεν είναι καθόλου καλά.

 

Οι περισσότεροι άνθρωποι, όταν πρόκειται για "καινούρια παιχνίδια", είναι πρόθυμοι να κάνουν κάποιους συμβιβασμούς, δίνοντας την έμφαση όχι στο "καινούρια" αλλά στο "παιχνίδια". Αν αυτό ισχύει για τον ΟΡ, ένας 4πύρηνος επεξεργαστής και 6 γίγα μνήμη είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν "οι περισσότεροι άνθρωποι" υπάρχει το σε τι hardware τρέχει το οποιοδήποτε παιχνίδι ΚΑΝΟΝΙΚΑ και από εκεί και πέρα βλέπουμε αν και πόσο θέλει ο καθένας να μειώσει την ποιότητα ανάλογα με τις δυνατότητές του. Αν θέλεις να κάνεις κοινωνιολογική μελέτη πάντως οι περισσότεροι άνθρωποι δε γουστάρουν να παίξουν ένα παιχνίδι χωρίς να βλέπουν στα 5 μέτρα ή στα 10 fps ;) Εξάλλου ο OP μιλάει για DX11.

 

Επίσης οι πυρήνες όπως θα ξέρεις δε λένε τίποτα από μόνοι τούς... 4πύρηνος με 4πύρηνο μπορεί να έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ΑΠΥΘΜΕΝΗ διαφορά.

 

Αν έχει υπόψιν του και συγκεκριμένους τίτλους ο OP μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο. Πάντως σαν παράδειγμα καινούριου παιχνιδιου με καλά γραφικά: http://www.geforce.co.uk/whats-new/guides/assassins-creed-iv-black-flag-graphics-and-performance-guide Για να παιχτεί the way it is meant to be played που λέει και η nvidia θέλει το χέρι λίγο πιο βαθιά στο πορτοφόλι. Σχολιάζει μάλιστα και τους παλιούς 4πύρηνους συγκεκριμένα.

 

Ανακεφαλαιώνοντας πάντως η καινούρια κάρτα (με 2 giga RAM!) θα δώσει και καινούριες δυνατότητες στον OP, αρκεί να μην περιμένει το τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Assissins Creed που λές το δοκίμασα στο pc μου όμως είναι και είναι απελπισία. Παίζει αλλα ακομα και με όλα τα settings στο low κολλάει όταν έχει βαρύ environment.

Γενικά με ενδιαφέρουν παιχνίδια όπως Crysis 3 ,Battlefield 4 και γενικα κυρίως FPS αλλα μου αρέσουν και του τύπου Tomb Raider κι έτσι.

Το διαπίστωσα γενικά ότι και ο επεξεργαστής μου είναι στα όρια όσον αφορά τα παιχνίδια γιατί στο Battlefield 4 είναι στο 90-100% όλη την ώρα σε όλους τους πυρήνες.

Απλά είπα να ξεκινήσω μια αναβάθμιση σιγά σιγά με την κάρτα γραφικών (την οποία μετά θα κρατήσω για το καινούριο pc) και μετά να μαζέψω λεφτα (ελπίζω ) για να πάρω όλα τα υπόλοιπα κομμάτια.

Και σίγουρα δεν περιμένω κάτι το τέλειο αν δεν πάρω καινούριο pc  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90-100 είναι επειδή η καρτά γραφικών σου δεν "σηκώνει" τα παιχνιδιά και προσπαθεί να τραβήξει λίγο απο το ζορι της ο επεξεργαστής.

 

Το tomb raider το τελευταίο το έπαιξα πριν λίγο καιρό σε ανάλυση 1280χ1024 με "σχεδόν" High Settings στα γραφικά απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα χωρίς τίποτα. Οκ σε 23" Full HD πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις στα settings αλλά δεν πιστεύω κάτι πολύ σημαντικό...

 

Τερμάτισα πριν λίγο το Deus ex: Human revolution οπότε ίσως το απογευμα η μέσα στην εβδομάδα να έχεις εντυπώσεις απο το bioshock που είναι και καινούριο και ίσως το πιο απαιτητικό σε γραφικά που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κάνεις κοινωνιολογική μελέτη πάντως οι περισσότεροι άνθρωποι δε γουστάρουν να παίξουν ένα παιχνίδι χωρίς να βλέπουν στα 5 μέτρα ή στα 10 fps ;)

 

Σϋμφωνοι αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις κανείς δεν μπαίνει σε φόρουμ να ρωτήσει, το πρόβλημα είναι εξώφθαλμο και η αναβάθμιση αναγκαία.

 

Ο ΟΡ θα κρίνει τι πρέπει να κάνει όταν βάλει τη νέα κάρτα. Και είμαι βέβαιος πως:

 

Οκ σε 23" Full HD πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις στα settings αλλά δεν πιστεύω κάτι πολύ σημαντικό...

 

...γιατί μιλάμε για παιχνίδια, και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τα παίρνουν πια και τόσο σοβαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου