Προς το περιεχόμενο

Αναλογικά πετάλια...Η εξέλιξη και το μέλλον...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκει που καθομαι και ψαχνω για νεο πεταλι od, και παραμεριζοντας την πεταλιερα...ερχεται μια ιδεα...

 

Οποιος εχει μια αραδα αναλογικα πεταλια μπροστα του, ξερει πως η εναλλαγη στους ηχους προυποθετει να πατας καθε πεταλι σχεδον μαζι..

Πχ, εαν θελω να παω απο clean με λιγο reverb σε --->  od και με delay ή και chorus, θα πρεπει να παταω καθενα ξεχωριστα..ΟΚ;

 

Οπότε σκεφτομαι:

"Γιατί να μην παντρευονται ο ψηφιακός κόσμος και ο αναλογικός στα πεταλια/multieffect με ενα συγκεκριμενο τρόπο;"

 

Δηλ, αν υπηρχε μια θύρα midi σε ενα αναλογικό πεταλι (ή με καποιο άλλο πρωτοκολλο) ετσι ωστε να συνδεεις το footswtich πχ της behringer, και απο εκει αυτοματα να επιλεγονται συγχρονως συγκεκριμενα πεταλια (με διαφορες επιλογες)????

 

Εν, ολιγοις, να διατηρειται αυτουσιος ο ηχος, αλλά με ψηφιακο τροπο να ενεργοποιουνται τα πεταλια...

 

 

 

 

ΥΓ: Οποιος το εφαρμοσει (και δεν υπάρχει ήδη), θα διατηρησω τα πνευματικά δικαιώματα της ιδεας, εεε  ;D

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χμ..

Δεν είναι και άσχημη ιδέα. Θα μπορούσε κάθε πετάλι εκτός από το footswitch να έχει και ένα διακόπτη relay που να ανοίγει/κλείνει απ' έξω με ενα απλό καλωδιάκι, δεν χρειάζεται κάποιο πρωτόκολλο.

 

Μετά θα έχεις μια συσκευή όπου θα συνδέονται όλα τα καλώδια και θα την προγραμματίζεις ώστε με το πάτημα του x footswitch της να στέλνει σήμα σε μια ομάδα εξόδων της και έτσι να ανοίγει τα συγκεκριμένα πετάλια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο...

 

Εδω βλεπω εχουν τρελλαθει και εχουν βγαλει enclosure για ipad και να το βαζεις κατω αντι για πεταλιερα.... :P

 

Αν και δεν ειμαι ηλεκτρονικος ή πληροφορηκάριος (καμία σχεση...) νομίζω πως τα πάντα γίνονται χωρις να θυσιάζει κανείς τους αγαπημένους του αναλογικούς ήχους

 

(οκ, θα μου πειτε, εδω δεν δυσκολευτηκε κανεις τοοοσα χρόνια από το χμμ '60? Γιατί τετοια λόξα τώρα;

- Οντας για χρόνια στην ψηφιακή ευκολία της πεταλιερας, και ωριμάζοντας πια μουσικά και εξοπλιστικά, κατέβηκε εξ ουρανου...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχουν τα switching pedals όπως αυτό http://www.carlmartin.com/manual%20octaswitch.htm οπότε το πρόβλημα ουσιαστικά δεν υφίσταται, αλλά δεν βαριέσαι, κουβέντα να γίνεται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λες μπορείς να το κάνεις χωρίς τη χρήση midi controller,

απλά παίρνεις ένα loop station τύπου octa-switch MKII,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχουν τα switching pedals όπως αυτό http://www.carlmartin.com/manual%20octaswitch.htm οπότε το πρόβλημα ουσιαστικά δεν υφίσταται, αλλά δεν βαριέσαι, κουβέντα να γίνεται.

 

 

Τι λές τώρα! Rescpect φίλε!

 

Αυτό εννοούσα!

 

(φτου, πάνε τα πνευματικά δικαιώματα που θα με κανανε Ζεβύρη στη θέση του Χαλύφη  :P ή Ρεζυβη στη θέση του Λαχύφη ή ό,τι να 'ναι...τεσπα με χαρέμι!!!! )  ;D

 

 

edit: Σωστό φίλε P.Sotiropoulos, όποτε υπάρχουν επιλογες. Γιαααα να το ψαξω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω πάνω απο 5 πετάλια συνολικά μπάσου/κιθάρας μια ιδέα χωρίς μιντι και άλλα πρωτόκολά και ανεξάρτητη απο πετάλια δεν θα ήταν ενα board με ενα input για το όργανο και μια έξοδο για ενισχυτή και πολλές ενδιέμεσες σε ζευγάρια out-in.

 

Εκεί συνδέονται τα πετάλια και που είναι συνέχεια ανοιχτά και προγραμματίζει την μπάνκα 1 να "ανοίγει" τα πετάλια στις θέσεις 3-5-9, η 2 τα 3-7-8 κτλπ

Δεν ξέρω άν έγινα κατανοητός

 

Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο? Μου φαίνεται αρκετά "απλό" για να μην υπάρχει? μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια!  ;D

 

edit: Δικαιώθηκα τελικά υπάρχουν :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στην αγορά υπάρχουν πετάλια με assignable pots όπως το παρακάτω

 

κάποια στιγμή στο βίντεο μέσω learn ρυθμίζει ενα express πετάλι και ελέγχει το ποτενσιόμετρο που θέλει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λύση οικονομική

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_fxl4.htm

 

το έχω εδώ και 6 μήνες και του έκανα κάποιες μόντες (έβαλα buffer, άλλαξα jacks και ποδοδιακόπτες-relays).

Εργοστασιακό για κάποιον που έχει 5-6 πετάλια είναι οτι πρέπει.

Φαντάσου το έκανα τεστ κιόλας για να δω πως ακουγεται χωρις buffer και δεν χάνεις σε τόνο

απλά έχεις μια ελάχιστη μείωση σε ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες γινεται εδω και πολλα χρονια

δες εδω πως το κανει ο θεος

 

 

& εδω μετα το 3.30

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου