Προς το περιεχόμενο

Την γνώμη σας για τα αρμόνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν έχω καλή σχέση.

Έχω χάσει δουλειές γιατί είχα την άρνηση να παίξω με arranger, έχω χαλάσει σχέσεις που έφτιαχνα playback για το live χωρίς κιθάρα και πλήκτρα για να μην γίνει ανεξάρτητος ο τραγουδιστής, drums, κιθάρα και μπάσο έχουν χάσει πολλά μεροκάματα και γενικά έχει πέσει το επίπεδο στον πάτο στα live από πλευράς αισθητικής και μουσικής βέβαια. 

 

Επιχειρήσεις θέλουν 3 άτομα max και εννοείται πως θα βάλει μια κονσέρβα με intro main fill end, μια φωνή και ένα μπουζούκι / σαξόφωνο (λέμε τώρα) / κιθάρα.

 

Εννοείται πως υπάρχουν φοβεροί  μουσικοί που παίζουν απίστευτα με ένα αρμόνιο αλλά και πάλι δεν παίζουν αυτοί πάντα, αλλά το αρμόνιο. Με εξαίρεση κάτι φοβερά lead σόλα με σαξόφωνα, κιθάρες κτλ που θα μπορούσε να είναι κιθαρίστας ο τύπος αλλά δεν είναι το real thing. 

 

Στην επαρχία που ζω τα εγω τα τελευταία 3 χρόνια δεν υπάρχει ορχήστρα. Ζούσα στο νησί μου μέχρι τα 17 και γύρισα στα 34. Η μουσική είναι μέρα με τη νύχτα, δηλαδή σχήματα λαϊκά με αρμόνιο μόνο, και το καλοκαίρι εμφανίζονται ρεμπέτικα κιθάρα μπουζούκι φωνή, καθόλου ξένο ρεπερτόριο. 

 

Από την άλλη μου την έχει βαρεσει στα νεύρα που δεν υπάρχει ένας κιθαρίστας και ένας drummer που να έχει ασχοληθεί με jazz/soul/funk κτλ που είμαι στο όριο να αγοράσω εγώ αρμόνιο!! Απίστευτα πράγματα

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά προβλήματα και εμπόδια στο να υπάρχει ολοκληρωμένη μπάντα, από περιορισμό στο χώρο, και σίγουρα στο budget. Άλλο να φέρεις 5 μουσικούς full band, και άλλο να φέρεις τον Γιάννη τον πληκτρά και τη Μαρία την μου.. εεε φωνάρα. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες θέλουν 2-3 άτομα το πολύ, και σε μικρό χώρο. Πού να φαίρνεις μηχανήματα, στήσε ξεστήσε, κονσόλες, μόνιτορ, ηχεία, μικρόφωνα, καλώδια, βάσεις, κτλ. Οι "τα κάνω όλα και συμφερω"... συμφερουν, πώς να το κάνουμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει εδώ και 10 χρόνια τι ανακάλυψες τον τροχο? εννοείται ότι θα πας max 3 άτομα με ΔΙΚΟ σου ήχο, βάσεις, καλώδια, πολύπριζα κτλ από τη στιγμή που θα μπει ικα/ένσημο πόσα θα δώσει ένα μαγαζί για λάιβ? πόσο δηλ να του βγει ο μουσικός? συν ότι θα φαει θα πιει και κατι με μια τιμη πχ 50/άτομο + ένσημο μουσικού 24 + φαγητό ποτό= ένα 100ρι ο μουσικός 3 άτομα 300 ευρω.

 

το ρεπερτόριο δεν έχει σχέση με το αν θα παίξεις με arranger, εγώ παίζω απο λαικό μέχρι blues, χορευτικό, remix, jazz δημοτικά, νησιώτικα.... ό,τι θες! εάν μπορείς να παίξεις με full band θα μπορείς και με arranger

 

επίσης ο όρος " αρμόνιο" αναφέρεται σε παιδικό παιχνίδι, ο όρος arranger είναι πιο σωστός.

 

η μέθοδος του sampling και του compression τα τελευταία χρόνια έχει βοηθήσει πάααααρα πολύ ολόκληρη ορχήστρα να σαμπλαριστεί και να παίζεται από ένα όργανο και έτσι θα πάει η δουλειά στο μέλλον.

 

το αν δεν σoy αρέσει είναι δική σου επιλογή παίξε με γιουκαλίλι αν θες η αγορά φτιάχνει δυστυχώς τον νόμο προσφοράς-ζήτησης....

 

για να κρατηθεί σχήμα fullband θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστο εβδομαδιαία παρουσία σε μαγαζί ώστε να υπάρχουν και πρόβες και να είναι δεμένο το σχήμα, δίνει κίνητρο, αλλιώς θα ακούγεται μια παραφωνία και μισή αλλού θα βαράει ο ένας αλλού ο άλλος....

 

 

ίσως να το έβλεπες με μια 2η ματια? (και τρίτη) από το να κάτσεις να χάνεις δουλειές?....

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου