Προς το περιεχόμενο

JBL LSR305 Κριτικές και Αξιολογήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Ηθελα να ρωτησω οσοι εχουν εμπειρια, γνωση, τα εχουν ακουσει ή τα εχει καποιος γνωστους τους να μου πουν την γνωμη τους για τα JBL LSR305 και αν αξιζουν τοσο πολυ οσο ακουγεται στο εξωτερικο (εννοειται πως εχω διαβασει και τα reviews του εξωτερικου απλα ηθελα και μια εγχωρια γνωμη απο ατομα που τα εχουν χρησιμοποιησει εδω ελλαδα). Επισης αυτοι που τα εχουν δοκιμασει μεχρι τι τετραγωνικα προτεινουν τα συγκεκριμενα για χρηση και μηπως ειναι καλυτερα να κοιταξω για τα 8ιντσα(απλα το budget στα 8ιντσα ξεφευγει πολυ μετα). Τελος οποιος θελει να βαλει μια ενδεικτικη βαθμολογια οσον αφορα την ποιοτητα ηχου, ποιοτητα κατασκευης, χαρακτηριστικα, ευκολια χρησης, συνολικη βαθμολογια και οτι αλλο θελει να προσθεσει. (ετσι γιατι μου αρεσουν οι gearslutz style user reviews). Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Tα έχω στην κατοχή μου τα συγκεκριμένα monitors και μάλιστα τα αγόρασα σύμφωνα με τα πάρα πολύ καλά λόγια που διάβασα σε forums του εξωτερικού αλλά και επειδή ήταν στο budget που μπορούσα να διαθέσω. Και παρά την "τυφλή" αγορά, επιβεβαιώθηκαν αυτά που είχα διαβάσει. Τα θεωρώ καταπληκτικά για τα λεφτά τους και για μέχρι 500 ευρώ. Καθαρός, διαυγής ήχος, αρκετά ισορροπημένος, δε μπορείς να πεις πως υπερτονίζουν κάτι ή έχουν κάποια αδυναμία, έχουν σφιχτό και καλό μπάσο (ειδικά για το μεγεθός τους) χωρίς να είναι όμως υπερβολικό (τύπου KRK Rockit δηλαδή), κανονικά μεσαία, κρυστάλλινα πρίμα, έχουν αρκετά ευρύ sweet spot και αυτό που δεν περίμενα είναι η τόσο καλή και στιβαρή κατασκευή τους. Τα 8ρια δεν τα έχω ακούσει αν και οι περισσότεροι λένε πως τα 5ρια είναι πιο ισορροπημένα γενικότερα. Για χρήση δωματίου δεν θα πρότεινα τα 8ιντσα, αν ο χώρος είναι αρκετά μεγαλύτερος τότε οκ.

 

Παρακάτω είναι η όσο το δυνατότερο πιο αντικειμενική βαθμολογία που θα τους έβαζα:

 

Ποιότητα ήχου: 8

Ποιότητα κατασκευής: 9

Χαρακτηριστικά: 8

Ευκολία χρήσης: 9

Γενική βαθμολογία:8.5

 

Εάν μένεις Αθήνα μπορείς να έρθεις κάποια μέρα στο σπίτι μου να τα τσεκάρεις και να τα ακούσεις όσο θες. Πάντως στην κατηγορία μέχρι τα 500 ευρώ δεν έχουν αντίπαλο.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα πλακα κανεις ρε metalmike σε ευχαριστω πολυ κατατοπιστικοτατος οσο δεν παει!! Μακαρι ολα τα reviews ηχειων στο noiz να ηταν σαν τα δικα σου. Επιτελους καποιος μου απαντησε το εχω τοσες μερες το θεμα και ελεγα ρε γ@mwτο τι φαση βαριουνται οι noizers να γραψουν ενα γρηγορο review ή τελικα ειναι ελαχιστοι αυτοι που εχουν τα συγκεκριμενα ηχεια... Και επισης σε ευχαριστω για την απλοχερη φιλοξενια σου αλλα δεν μενω Αθηνα. ;) Nα εισαι καλα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικός!

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τα συγκεκριμένα ηχεία, και μπορώ να πω πως έκανες την απόφαση μου ακόμα πιο εύκολη!

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα έχω στην κατοχή μου τα συγκεκριμένα monitors και μάλιστα τα αγόρασα σύμφωνα με τα πάρα πολύ καλά λόγια που διάβασα σε forums του εξωτερικού αλλά και επειδή ήταν στο budget που μπορούσα να διαθέσω. Και παρά την "τυφλή" αγορά, επιβεβαιώθηκαν αυτά που είχα διαβάσει. Τα θεωρώ καταπληκτικά για τα λεφτά τους και για μέχρι 500 ευρώ. Καθαρός, διαυγής ήχος, αρκετά ισορροπημένος, δε μπορείς να πεις πως υπερτονίζουν κάτι

 

Ψήστο να ζητήσεις ποσοστά από την JBL, γιατί είχα δει προηγούμενο comment σου που με έπεισε να τα πάρω  ;D ! Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με μόνιτορς, αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα πλακα κανεις ρε metalmike σε ευχαριστω πολυ κατατοπιστικοτατος οσο δεν παει!! Μακαρι ολα τα reviews ηχειων στο noiz να ηταν σαν τα δικα σου. Επιτελους καποιος μου απαντησε το εχω τοσες μερες το θεμα και ελεγα ρε γ@mwτο τι φαση βαριουνται οι noizers να γραψουν ενα γρηγορο review ή τελικα ειναι ελαχιστοι αυτοι που εχουν τα συγκεκριμενα ηχεια... Και επισης σε ευχαριστω για την απλοχερη φιλοξενια σου αλλα δεν μενω Αθηνα. ;) Nα εισαι καλα! :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Βασικά νομίζω πως τα ξέρουν λίγοι εδώ τα συγκεκριμένα ηχεία (στο εξωτερικό όπως έχεις διαβάσει γίνεται ψιλοχαμός βέβαια) και ακόμα λιγότεροι τα έχουν στην κατοχή τους! Εγώ μπαίνω 2-3 φορές τη βδομάδα στο noiz και έτυχε να δω το post σου και λέω γιατί να μη βοηθήσω, εξάλλου πολλές φορές έχω βρεθεί στη θέση σου! Όπως και να 'χει το σίγουρο είναι πως δεν θα σε απογοητεύσουν! Καλές αγορές και μόλις τα πάρεις και τα δοκιμάσεις πες μας κι εσύ τις εντυπώσεις σου :D

 

Πολύ κατατοπιστικός!

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τα συγκεκριμένα ηχεία, και μπορώ να πω πως έκανες την απόφαση μου ακόμα πιο εύκολη!

Thnx

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά! Με γειές :D Όταν τα πάρεις και τα ακούσεις γράψε κι εσύ τη γνώμη σου για αυτά εδώ! Μπορεί η γνώμη μου να μετράει, αλλά το σύνολο των γνώμεων είναι κάτι πιο αντικειμενικό και θα βοηθήσει ακόμα πιο πολλούς!

 

Ψήστο να ζητήσεις ποσοστά από την JBL, γιατί είχα δει προηγούμενο comment σου που με έπεισε να τα πάρω ;D ! Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με μόνιτορς, αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 

Λες ε; Η αλήθεια είναι ότι πάντα κάτι δικό μας το εκθειάζουμε λίγο πολύ, αλλά τα συγκεκριμένα ηχεία τα προτείνω με τόση θέρμη γιατί πραγματικά δε μπορώ να πω κάτι αρνητικό για αυτά, ειδικά για τα λεφτά που κουστίζουν! Είναι ο βασιλιάς των 5ιτσων budget monitor! Χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένος λοιπόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τα M AUDIO bx5 είναι πολύ ανώτερα; Τα έχει δοκιμάσει κανείς σας;

 

Βεβαια είναι αρκετά πιο φτηνά. 170 το ζευγάρι, ενω τα JBL πρεπει να βγαίνουν 300 κατι.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τα M AUDIO bx5 είναι πολύ ανώτερα; Τα έχει δοκιμάσει κανείς σας;

 

ενω τα JBL πρεπει να βγαίνουν 300 κατι.

300 πλην κατι  ;D Στην Ελλαδα http://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html

 

ειναι πιο φθηνα απο τον γερμανο  http://www.thomann.de/gr/jbl_lsr_305.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τα M AUDIO bx5 είναι πολύ ανώτερα; Τα έχει δοκιμάσει κανείς σας;

 

Βεβαια είναι αρκετά πιο φτηνά. 170 το ζευγάρι, ενω τα JBL πρεπει να βγαίνουν 300 κατι.

 

Δεν έχω ακούσει τα τελευταία BX5, αλλά από κάποια παλιότερα που έχω ακούσει είναι αρκετά καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου