Προς το περιεχόμενο

JBL LSR305 Κριτικές και Αξιολογήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το στρωσιμο, απο οτι λεει η εταιρεια, ειναι ηδη δουλεμενα εργοστασιακα.

 

Τωρα για το χαμηλη ενταση που λεει ο σταυρος.

Εγω ξερω οτι στρωσιμο γενικως  αναφερεται κυρίως στις αναρτησεις των γουφερ οποτε πρεπει να παιζουν σε κανονικη ενταση και με τη χρηση καποιων αυτο θα εχει επιδραση ετσι ωστε να ερθουν στο προβλεπομενη μεγιστη αποδοση των ηχητικων τους προδιαγραφών.

 

Με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι και ειδικος στο θεμα.

Το πιο πολυ που θα πρεπει να προσεξεις ειναι στο να ρυθμισεις το input sensitivity που εξαρταται απο τον τυπο της συνδεσης

 

Αυτο με τα unbalanced, balanced λιγο με μπερδευει γιατι δεν ειμαι και ειδικος, αλλα εχει section το manual να το δεις που λεει τι να ρυθμισεις αναλογα τον τυπο του output σε σχεση με το καλωδιο και τον τυπο του input των ηχειων

Πριν το ρυθμισεις αυτο, μην χρησιμοποιησεις μεγαλες εντασεις απο το output.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το καλύτερο είναι να πας XLR σε XLR αλλά από ότι βλέπω η m-audio έχει μόνο rca out οπότε πας για καλώδιο από rca σε καρφί TRS ή rca σε αντάπτορα καρφί.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις Balanced με αυτό τον τρόπο οπότε καλύτερα να μη ξεπεράσεισς τα 6-7m.

 

Για στρώσιμο άστα να παίξουν κανα 3ωρο χαμηλά, μην αγχώνεσαι γιαυτό σιγά σιγά θα στρώσουν μόνα τους.

Δηλαδή σε κάτι τέτοιο?βλ φωτο 1.

Αυτό της 2ης φωτό δεν κάνει?

 

Το πιο πολυ που θα πρεπει να προσεξεις ειναι στο να ρυθμισεις το input sensitivity που εξαρταται απο τον τυπο της συνδεσης

Δηλαδή?

 

Όσο αναφορά το στρώσιμο είχα διαβάσει παλιότερα εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα, ότι πρέπει να τα αφήσεις για κάποιες ώρες λέει να παίζουν κάποιες συχνότητες σε χαμηλές εντάσεις αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

1.Rca_to_trs.jpg.ce310f074afb51a3e07746fba05c4e3d.jpg

2.Rca_to_xlr.jpeg.1943ed41391ba651d4f9e68b900aead2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο στη φωτο 1 δεν κάνει γιατί είναι για συνδέσεις stereo, εσυ ναι μεν θες σύνδεση stereo αλλά 2 ξεχωριστά mono καλώδια αυτό είναι για να μπορείς να βγάλεις από την έξοδο ακουστικών, οπότε χρειάζεσαι 1 καλώδιο για την δεξιό και ένα για το αριστερό ηχείο από rca σε καρφί γιατί θα βγάλεις έξοδο από rca.

 

Το xlr είναι μόνο για χρήση xlr που εσύ δεν έχεις out.

 

Το σήμα που θα πάρεις θα είναι unbalanced και θα πρέπει να είναι μέχρι 6m εάν μπορούσες να βγάλεις σήμα balanced δεν θα είχες πρόβλημα και για 20m+ το rca δεν μπορεί να βγάλει σήμα balanced χρειάζεσαι 3pins για balanced καρφί TRS ή  XLR.

 

Η m-audio fast track pro υποστηρίζει TRS balanced οπότε θα μπορούσες να στείλεις καρφί αλλά εσύ έχεις την απλή μόνο με rca.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο στη φωτο 1 δεν κάνει γιατί είναι για συνδέσεις stereo, εσυ ναι μεν θες σύνδεση stereo αλλά 2 ξεχωριστά mono καλώδια αυτό είναι για να μπορείς να βγάλεις από την έξοδο ακουστικών, οπότε χρειάζεσαι 1 καλώδιο για την δεξιό και ένα για το αριστερό ηχείο από rca σε καρφί γιατί θα βγάλεις έξοδο από rca.

Κάτι τέτοιο?

Δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο, αν δεν σου κάνει κόπο στείλε ένα link.

 

Edit : Βρήκα και αυτό

http://www.athensproaudio.gr/el/bespeco-rcjj300.html

Αλλά δεν ξέρω αν και αυτό είναι stereo, mono πάντως ομολογώ πως δεν είδα.

74.jpg.c5e313f5da0286427fd572dfcf870ab2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

σκεφτομαι να αγορασω τα εν λογω monitors .αυτη τη στιγμη δουλευω με τα m audio bx5 τα οποια τα εχω καμποσα χρονια .σκεφτομουν και τα krk rockit 5 αλλα εχω διαβασει διαφορα σχετικα με την ποιοτητα των jbl .το μονο μου θεμα κι ο λογος που γραφω εδω ειναι οτι επειδη θα τα εχω αρκετα κοντα σε τοιχο και επειδη εχω διαβασει οτι εχουν πισω το bass release φοβαμαι μηπως ειναι απαγορευτικο .η χρηση θα ειναι σε μικρο χωρο για dj mixing και μουσικη παραγωγη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου