Προς το περιεχόμενο

Master Volume κ Channel Volume.... Τι διαφορα παιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλημερα. Τι ακριβως παιζει με αυτα τα 2? Ειμαι ψιλο νεος στον χωρο κ μαθαινω.... οποτε θα ειμαι ολο ερωτησεις.... :P (Μπορει κ ακυρες μερικες φορες....) Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. Εγω συνηθως εχω τερμα το channel volume κ ρυθμιζω την ενταση μου με το master. Ειναι λαθος αυτο. Θα εχω πχ διαφορετικο ηχο αν εχω πιο χαμηλα το channel volume κ ανεβασω το master ωστε να εχω την ιδια ενταση με πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H βασική διαφορά είναι αυτή που λέει και το όνομά τους  ;)

Chanell volume είναι η ένταση του καναλιού (π.χ. καθαρό ή drive κανάλι)

Master volume είναι η γενική ένταση του ενισχυτή.

Άν έχεις δηλαδή έναν ενισχυτή δικάναλο, και θέλεις το ντράιβ να είναι ας πούμε δυνατότερο απο το καθαρό κανάλι, βάζεις το καθαρό ας πούμε στο 5 και το ντράιβ στο 7.

Έτσι πετυχαίνεις την ισσοροπία που επιθυμείς ανάμεσα στα δύο κανάλια.

Τώρα η συνολική ένταση αυτού που έχεις κάνει ρυθμίζεται απο το Μάστερ.

Διαφορές στο πόσο δυνατά είναι το ένα ή το άλλο, chanell -master παίζουν σοβαρές στους λαμπάτους ενισχυτές. Θα στα πώ αργότερα γιατί πρέπει να βγω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις τέρμα το master volume και ανοίξεις το volume ο ήχος σου θα είναι ο πιο δυνατόν καθαρός που μπορεί να βγάλει ο ενισχυτής σου.Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις με ακρίβεια την ένταση λόγω μεγάλης έντασης.Το αντίθετο συμβαίνει αν τα ανοίξεις ακριβώς αντίθετα.Με το master χαμηλά και ανοιχτή την ένταση ο ήχος αποκτά ένα γρέζι.Και οι 2 τρόποι είναι σωστοί.Εξαρτάται απο το τι ήχο θές εσύ να βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ξερω οτι μπορεις να ρυθμιζεις ξεχωριστα την ενταση του καθε καναλιου απο το channel volume. Η κυρια απορια μου ειναι αν στο ιδιο καναλι θα εχω καποια διαφορα στον ηχο αν εχω πχ μια αλφα ενταση με το Channel Volume τερμα κ με το Channel Volume πιο χαμηλα κ αυξημενο το Master ωστε να εχω την ιδια ενταση με πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ξερω οτι μπορεις να ρυθμιζεις ξεχωριστα την ενταση του καθε καναλιου απο το channel volume. Η κυρια απορια μου ειναι αν στο ιδιο καναλι θα εχω καποια διαφορα στον ηχο αν εχω πχ μια αλφα ενταση με το Channel Volume τερμα κ με το Channel Volume πιο χαμηλα κ αυξημενο το Master ωστε να εχω την ιδια ενταση με πριν.

 

 

Σου το εξήγησα πιο πάνω.Τι δε καταλαβαίνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις τέρμα το master volume και ανοίξεις το volume ο ήχος σου θα είναι ο πιο δυνατόν καθαρός που μπορεί να βγάλει ο ενισχυτής σου.Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις με ακρίβεια την ένταση λόγω μεγάλης έντασης.Το αντίθετο συμβαίνει αν τα ανοίξεις ακριβώς αντίθετα.Με το master χαμηλά και ανοιχτή την ένταση ο ήχος αποκτά ένα γρέζι.Και οι 2 τρόποι είναι σωστοί.Εξαρτάται απο το τι ήχο θές εσύ να βγάλεις.

 

Μετα την ειδα την απαντηση...

 

Αναφερεσαι σε λαμπατο ενισχυτη η γενικα? Γιατι εχω εναν spider iv 150.Θα δω διαφορα κ σ αυτον? Δν το εχω δοκιμασει. Τωρα που καθομαι στην δουλεια..... (λεμε τωρα....) μου γεννηθηκε η απορια αυτη... Οποτε μολις παω σπιτι σιγουρα θα γινουν δοκιμες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου