Προς το περιεχόμενο

HARLEY BENTON. " Λέει" για μια αρχή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Abraxas για την συγκεκριμενη Harley Benton που ειχες παρει πες και τιποτα αλλο μιας και την εχεις παιξει?Το κλιπακι που ειναι??Απο την συγκεκιμενη tele και strat ποια ακουγεται καλυτερα?ή εν ολιγης ποια προτεινεις?Videακια για τις δυο αυτες που θα δουμε και θα ακουσουμε?

 

 

Για τη 'Στρατ' μπορείς να διαβάσεις τις πρώτες εντυπώσεις εδώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1250&highlight=harley+benton

 

Δες το post του Dienekes (όπως ήμουν γνωστός σε μια προηγούμενη ζωή)

 

Για την Τέλε δες εδώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2429&highlight=harley+benton

 

Η 'δικιά μου' (την οποία έχει η κόρη μου πλέον) δεν είναι καθόλου έτσι πλέον, έχει locking κλειδιά, γραφιτένιο nut, μαγνήτες Schaller (από την παλιά καλή μου Kramer) με push/pull κλπ, ενώ το καλοκαίρι έτριψα/γυάλισα και τα τάστα. Εντάξει, τώρα παίζει και ακούγεται σαν μια πολύ ακριβότερη κιθάρα, ωστόσο και τελείως 'μαμά' είναι ενδιαφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ιδέα να πάρω μια Harley Benton μου ήρθε όταν αποφάσισα να (ξανά) ασχοληθώ με αερογράφους και τα ρέστα. Δεν ήθελα όμως strat (single μαγνήτες - φτού κακά!) και έτσι πήρα ένα αντίγραφο Les Paul (bolt on όμως) για ¤128 αν θυμάμαι καλά...

 

Με λίγα λόγια ήθελα τάβλα με χορδές να βγάλω όλες το αρτίστικο άχτι μου (και καλά τώρα...). Με το που ήρθε, την έβαλα να την ακούσω μια που στον τοίχο του σαλονιού μου για τον οποίο προοριζόταν μόνο οι μύγες και τα κουνούπια θα μπορούσαν να παίξουν μαζί της.

 

Συνάδελφοι έπαθα πλάκα! Φοβερός όγκος από τον bridge και ένας κάπως μουντός neck! Είπα οτι κάνω λάθος και plugάρησα κατευθείαν Ibanez με EMG. Οι EMG δεν μπόρεσαν να βγάλουν ποτέ αυτόν τον όγκο!

 

Την έψαξα λοιπόν την δουλειά για να βρω τι συμβαίνει και ξέρετε τι ανακάλυψα; Οτι οι μαγνήτες δεν είναι no-name αλλά οι made in Germany Shadow SH 681B και SH 681N! Πληροφοριακά, οι τιμές καταλόγου τους είναι ¤65 έκαστος δηλαδή οι μαγνήτες μόνο καλύπτουν την τιμή της κιθάρας η οποία για τα λεφτά της είναι απίστευτα καλή για κορεάτικη low cost. Ο κατασκευαστής λέει οτι το σώμα είναι alder και το μπράτσο maple.

 

Σήμερα, μετά από αλλαγή στα κουρδιστήρια έχω κιθάρα που πήγαινε για ντεκόρ, η οποία κάνει πολλές φτηνές Epiphone (και βάλε...) να κρύβονται.

 

Και σαν ανταλλακτικά να την δεις πάλι μόνο οι γέφυρες κάνουν τόσα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα να πάρω μια Harley Benton μου ήρθε όταν αποφάσισα να (ξανά) ασχοληθώ με αερογράφους και τα ρέστα. Δεν ήθελα όμως strat (single μαγνήτες - φτού κακά!) και έτσι πήρα ένα αντίγραφο Les Paul (bolt on όμως) για ¤128 αν θυμάμαι καλά...

 

Με λίγα λόγια ήθελα τάβλα με χορδές να βγάλω όλες το αρτίστικο άχτι μου (και καλά τώρα...). Με το που ήρθε' date=' την έβαλα να την ακούσω μια που στον τοίχο του σαλονιού μου για τον οποίο προοριζόταν μόνο οι μύγες και τα κουνούπια θα μπορούσαν να παίξουν μαζί της.

 

Συνάδελφοι έπαθα πλάκα! Φοβερός όγκος από τον bridge και ένας κάπως μουντός neck! Είπα οτι κάνω λάθος και plugάρησα κατευθείαν Ibanez με EMG. Οι EMG δεν μπόρεσαν να βγάλουν ποτέ αυτόν τον όγκο!

 

Την έψαξα λοιπόν την δουλειά για να βρω τι συμβαίνει και ξέρετε τι ανακάλυψα; Οτι οι μαγνήτες δεν είναι no-name αλλά οι made in Germany Shadow SH 681B και SH 681N! Πληροφοριακά, οι τιμές καταλόγου τους είναι ¤65 έκαστος δηλαδή οι μαγνήτες μόνο καλύπτουν την τιμή της κιθάρας η οποία για τα λεφτά της είναι απίστευτα καλή για κορεάτικη low cost. Ο κατασκευαστής λέει οτι το σώμα είναι alder και το μπράτσο maple.

 

Σήμερα, μετά από αλλαγή στα κουρδιστήρια έχω κιθάρα που πήγαινε για ντεκόρ, η οποία κάνει πολλές φτηνές Epiphone (και βάλε...) να κρύβονται.

 

Και σαν ανταλλακτικά να την δεις πάλι μόνο οι γέφυρες κάνουν τόσα λεφτά![/quote']

 

Όντως, οι μαγνήτες είναι Shadow. Πάντως οι κιθάρες φτιάχνονται στην Κίνα και την Ινδονησία, όχι στην Κορέα.

 

Πρόσφατα ο Τόμαν κυκλοφόρησε και Les Paul style με set neck:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450cs.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος οι "LesPaul" HB δεν έχουν μαόνι σώμα (νομίζω alder έχουν)

 

αυτό σημαίνει πως θα βγάζουν πιο πριμαριστό ήχο

 

επιβεβαιώνεις κάτι τέτοιο;

 

με ενδιαφέρει ειδικά η απάντησή σου για τον bridge

 

σε κάθε περίπτωση αν πάρω μια τέτοια έχω ήδη αγοράσει ένα ζευγάρι Crunchy PAFs απο GFS και θα κάνω την αλλαγή, ελπίζω να μου κάτσει

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώμα είναι alder.

 

Δεν μπορώ να πω οτι ο ήχος της είναι πριμαριστός. Για να καταλάβεις την χρησιμοποιώ για να παίξω ρυθμικά King Diamond!!!

 

Ο bridge είναι από τους ιδανικότερους για τον ήχο που προανέφερα χωρίς να μπουκώνει ή να γίνεται μουντός στα πολλά ''γκάζια".

 

Για 'μένα πάρτη έστω και αν την θέλεις για ανταλλακτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα "πιο πριμαριστός", σε σχέση με μαόνι

 

ο νεκ έχει το παχύ μπλουζ ηχόχρωμα που πρέπει;

 

από φινίρισμα πώς τη βρίσκεις;[/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φινίρισμα είναι αντίστοιχο των φτηνών Epiphone LP. Τίποτα μεμπτό και φυσικά δεν εντυπωσιάζει κιόλας. Είναι πάντως ιδανική για να κάνεις οτι δεν μπορείς (δηλαδή λυπάσαι) να κάνεις στην Gibson LP σου.

 

Ναι, ο neck είναι "μπλουζίστας" 100%!

 

Αν είχα το ίδιο όργανο με μαόνι θα μπορούσα να απαντήσω. Θεωρητικά το μαόνι έχει καλύτερο sustain και πιο πλούσιο όγκο. Μη ξεχνάς οτι μιλάμε για κιθάρα των ¤128!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν εισαι ο μονος ενδιαφερομενος gdevelek...Ολοι θελουμε να αγοραζουμε φτηνα αξιολογα μηχανακια!!!

Γιατρε θελουμε mp3!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ μικρά σε μέγεθος mp3 θα ανεβάσω την Δευτέρα (εκτός απροόπτου).

Θα πάθετε πλάκα!!!

 

Θα βάλω το ίδιο riff με το ίδιο εφε και εξοπλισμό από 3-4 διαφορετικούς μαγνήτες και κιθάρες για να σχηματίσετε μόνοι σας μια γνώμη!

 

...με αυτά που λέω σε λίγο θα με περάσουν για πωλητή του thomann...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου