Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με windows xp


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά να κάνεις backup τα αρχεία με όποιον τρόπο σε βολέψει τελικά απο όσους προτάθηκαν μέχρι τώρα!

 

Restore και Last Known Good Configuration συνήθως δεν χρησιμοποιώ (γιατί συνήθως δεν πίανουν :P ) αλλά ΑΝ έχεις κάνει backup δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Να προσθέσω (περισσότερο) εγκυκλοπαιδικά το Hirens Boot CD -που είναι αντίστοιχο live boot cd με αυτό που προτάθηκε παραπάνω (που δεν το ήξερα) - με χίλια δύο εργαλεία για recovery-repair-antivirus-restore you name it... αλλά νομίζω όμως πώς μιά τέτοια λύση θα είναι overkill για κάποιον που δεν "το έχει" με τα pc

 

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/mini-odigos-tou-windows-recovery-console-fixboot-41690.html

 

εδώ είναι ένας οδηγός για να κάνεις repair τα windows που κατα την εμπειρία μου το χαλασμένο boot record είναι η συχνότερη αιτία για να μην ανοίγουν win pcs με μπλέ οθόνες και να μήν μπαίνουν σε safe mode....

 

η άλλη είναι ο χαλασμένος δίσκος.... :-[

 

Με το καλό και όσο το δυνατόν πιο αναίμακτα ότι και να δοκιμάσεις...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προτεινω με τη σειρα μου τα εξης:

 

α) Κοιτα αν εχεις καποιο φιλο/γνωστο που να το 'χει με τους υπολογιστες ωστε να μπορει να βαλει το δισκο στο δικο του μηχανημα και να παρετε backup τα αρχεια που χρειαζεσαι

 

β) υπαρχει το hard disk regenerator ενος ρωσου προγραμματιστη το οποιο μπορει να κανει μεχρι ενα σημειο repair σε "χτυπημενο ή προβληματικο" σκληρο δισκο. Το προγραμμα κανει περιπου 50$ αλλα μπορεις να το βρεις σπασμενο σε διαφορα torrent sites. Το χρησιμοποιω αρκετα χρονια και κανει οντως φοβερη δουλεια. Μπορεις να το βρεις με το ονομα hdd2011 και επισης ειναι μερος του πακετου προγραμματων που βρισκεται μεσα στο Hiren's boot cd (αλλα υπαρχει μεχρι και τη version 10.5 ΟΧΙ στις νεοτερες). Υπ οψιν οτι αν ο δισκος επιδιορθωθει δεν ειναι να τον εμπιστευεσαι αλλα πρεπει το γρηγοροτερο να παρεις backup τα αρχεια σου γιατι ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη στο μελλον θα τα φτυσει τελειως.

Υπαρχουν επισης και αλλα παρομοια προγραμματα οπως το spinrite και ισως και καποιο ακομα αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Σιγουρα παντως το να εχεις καποιον που γνωριζει καλα απο υπολογιστες ειναι μεγαλη βοηθεια.

 

γ) αν εχεις παραπανω απο 1 σκληρο δισκο ή εχεις κι αλλες συσκευες οπως εξωτερικους δισκους, usb sticks, dvd & cd recorders, bluray players/recorders, καρτες τηλεορασης (tv tuners) και γενικα οτιδηποτε αλλο σου συνηστω να τα αποσυνδεσεις και να δοκιμασεις να ξεκινησεις το μηχανημα σου ξανα. Ο λογος που τα λεω αυτα ειναι για να σιγουρεψεις οτι το τροφοδοτικο του pc δουλευει σωστα. Αν δεν δουλευει σωστα ειναι αρκετα πιθανο και εχεις καποιες απο τις συσκευες που αναφερα συνδεμενες στο συστημα τοτε ειναι πιθανο να μη μπορει το τροφοδιτικο να δωσει σταθερο ρευμα σε ολες. Ενα ελατωματικο τροφοδοτικο εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να δουλεψει με μονο τα απαραιτητα οπως σκληρος δισκος, καρτα γραφικων, ποντικι/πληκτρολογιο

 

δ) οταν το συστημα σου κανει boot (δηλαδη προσπαθεις να μπεις στα windows) προσπαθησε να ακουσεις το σκληρο σου δισκο (στην αναγκη ανοιξε το κουτι του pc). Αν ακουσεις ηχους σαν "μηχανικο click" απο το δισκο αυτο παει να πει οτι υπαρχει hardware βλαβη και οτι θα ειναι παρα πολυ δυσκολο να σωσεις τα δεδομενα χωρις εξειδικευμενη βοηθεια. Υπαρχουν εταιριες οπως πχ Datalabs (www.datalabs.gr)στην Παλληνη που μπορουν να κανουν data recovery αλλα σου συνηστω να πας ΜΟΝΟ αν τα δεδομενα ειναι πολυ σημαντικα γιατι οι τιμες παιζουν απο 500 και ανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρά μου, ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να μπουτάρει οποιοδήποτε linux live usb/cd και να αντιγράψει από εκεί σε κάποιο εξωτερικό δίσκο τα ζητούμενα αρχεία. Απλό, εύκολο και σβέλτο. Από κει και πέρα σκληρό με bad sectors για δουλειά δεν χρησιμοποιείς, με την ψευδαίσθηση ότι κάποιο πρόγραμμα θα τον κάνει καινούριο. Αν νομίζεις ότι θέλεις να προχωρήσεις με αυτόν τον τρόπο μπορώ να σε καθοδηγήσω βήμα βήμα. Διαφορετικά δεν έχει νόημα, καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μας "σερβίρουν" τα Windows τέτοιες οθόνες σφαλμάτων (μπλε, μαύρες κλπ), συνήθως το σφάλμα συνοδεύεται από έναν δεκαεξαδικό κωδικό. Με αυτόν μπορούμε να ψάξουμε στο Knowledge Base της Microsoft για τη λύση:

 

Το σφάλμα αυτό στο google το βλέπω συσχετισμένο με τον κωδικό 0x00000071

 

http://support.microsoft.com/kb/887359/el

 

Στο link αναφέρεται στα Windows 2000 αλλά ο πυρήνας τους είναι πάνω κάτω ο ίδιος (Είναι Windows NT όπως και τα XP). Από ότι λέει, προκαλείται από κάποιο update που "χαλάει" το αρχείο Ntoskrnl.exe. Δες τη διαδικασία που περιγράφεται στο site.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το προγραμμα κανει περιπου 50$ αλλα μπορεις να το βρεις σπασμενο σε διαφορα torrent sites.

 

είμαι σίγουρος ότι σου ξέφυγε εν τη ρύμη του λόγου, αλλά φαντάζομαι να καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να προτείνουμε σε ένα φόρουμ που επισκέπτονται χιλιάδες άτομα καθημερινά, παράνομους  τρόπους απόκτησης οποιουδήποτε λογισμικού προσφέρεται έναντι αντιτίμου από τον δημιουργό του...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πήγα σε έναν τεχνικό μου είπε πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα στα windows το οποίο διόρθωσε και το μηχάνημα πετάει  :D

 

Η φασαρία ήταν 15 euro ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τέλος καλό όλα καλά λοιπόν :)

 

ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση και αν σου είναι δυνατόν εκ των πραγμάτων βέβαια, θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους να  τον ρωτήσεις για τον τρόπο της επίλυσης του προβλήματος και να μας τον μεταφέρεις ώστε ενδεχομένως να βοηθηθεί και κάποιος συμφορουμίτης μας με παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πήγα σε έναν τεχνικό μου είπε πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα στα windows το οποίο διόρθωσε και το μηχάνημα πετάει  :D

 

Η φασαρία ήταν 15 euro ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε

 

 

yeah!!!!  ;D ;D ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά το πήγα σε έναν τεχνικό μου είπε πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα στα windows το οποίο διόρθωσε και το μηχάνημα πετάει  :D

 

Η φασαρία ήταν 15 euro ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε

Όταν λες 15 ευρώ τι εννοείς; Πρόσεξες πόσοι ποστάρανε εδώ μέσα; Και ειδικά εμένα; Είναι 15 ευρώ ανα ποστ φίλως... ;D ;D ;D

 

(Όλα καλά, λοιπόν. Μπράβο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου