Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με windows xp


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τώρα επί του πρακτέου δοκίμασε και αυτό:

Μπές στο BIOS και "load optimal defaults" και "save changes and exit"

EVGA-P55-FTW-BIOS-Main.jpg

 

 

Πως θα το κάνω αυτό πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση και μετά?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα δε θεωρώ ότι έχει να κάνει με το BIOS.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που λέει ο gdevelek θα είναι καλό να γίνει πριν προχωρήσεις σε κάτι άλλο. Το θέμα είναι αν έχεις άλλο pc για να κάνεις τη δουλειά αυτή και βέβαια αν έχεις τη γνώση για να το κάνεις. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά θέλει μια σχετική εμπειρία.

 

Από εκεί και πέρα έκανες καμιά αλλαγή σε επίπεδο hardware/software?

 

Btw, το ότι δεν έκανε checkdisk αυτή τη φορά είναι διότι το σύστημα δεν αντιλήφθηκε ότι έκλεισε βιαίως, όπως γίνεται δηλαδή όταν κλείνει με μπλε οθόνη αλλά καλό θα είναι να μη συνεχιστεί αυτή η κατάσταση διότι μπορεί να χαλάσει και ο δίσκος.

 

Από το λίγο που είδα πάντως στο νετ, είτε πρόβλημα ιού είναι, είτε πρόβλημα με το αντιικό σου είναι.

 

Σε κάθε περίπτωση προτείνω κι εγώ να φύγουν πρώτα τα σημαντικά σου αρχεία.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τώρα επί του πρακτέου δοκίμασε και αυτό:

Μπές στο BIOS και "load optimal defaults" και "save changes and exit"

EVGA-P55-FTW-BIOS-Main.jpg

 

 

Πως θα το κάνω αυτό πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση και μετά?

Ναι επανεκκινείς και πατάς συνέχεια όταν ξεκινάει  F8 ή delete (δεν θυμάμαι) για να μπεις στο Bios . Νομίζω delete είναι για τα XP ή WP αν προτιμάς.  :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δε θεωρώ ότι έχει να κάνει με το BIOS.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που λέει ο gdevelek θα είναι καλό να γίνει πριν προχωρήσεις σε κάτι άλλο. Το θέμα είναι αν έχεις άλλο pc για να κάνεις τη δουλειά αυτή και βέβαια αν έχεις τη γνώση για να το κάνεις. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά θέλει μια σχετική εμπειρία.

 

Από εκεί και πέρα έκανες καμιά αλλαγή σε επίπεδο hardware/software?

 

Btw, το ότι δεν έκανε checkdisk αυτή τη φορά είναι διότι το σύστημα δεν αντιλήφθηκε ότι έκλεισε βιαίως, όπως γίνεται δηλαδή όταν κλείνει με μπλε οθόνη αλλά καλό θα είναι να μη συνεχιστεί αυτή η κατάσταση διότι μπορεί να χαλάσει και ο δίσκος.

 

Από το λίγο που είδα πάντως στο νετ, είτε πρόβλημα ιού είναι, είτε πρόβλημα με το αντιικό σου είναι.

 

Σε κάθε περίπτωση προτείνω κι εγώ να φύγουν πρώτα τα σημαντικά σου αρχεία.

 

Δεν έκανα καμιά αλλαγή εκτός από το ότι έβαλα ασύρματο internet κάτι που το είχα και παλιά.

 

Το μόνο που κάνω στον υπολογιστή είναι ανασυγκρότηση και τις δύο επιλογές που έχει στον έλεγχο του σκληρού που είναι αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων συστήματος και ανίχνευση και ανάκτηση κατεστραμένων τομέων του δίσκου.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι επανεκκινείς και πατάς συνέχεια όταν ξεκινάει  F8 ή delete (δεν θυμάμαι) για να μπεις στο Bios . Νομίζω delete είναι για τα XP ή WP αν προτιμάς.  :P :P :P

 

Και αφού μπω τι κάνω μετά?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μόνο που κάνω στον υπολογιστή είναι ανασυγκρότηση και τις δύο επιλογές που έχει στον έλεγχο του σκληρού που είναι αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων συστήματος και ανίχνευση και ανάκτηση κατεστραμένων τομέων του δίσκου.

 

Αυτό μπορεί να δημιούργησε το θέμα. Υπάρχει πιθανότητα να "καθάρισε" σημείο του δίσκου στο οποίο βρισκόταν αρχείο συστήματος. Η διόρθωση σφαλμάτων δεν είναι διαδικασία που πρέπει να γίνεται συχνά και αναίτια... δεν είναι δηλαδή σαν την ανασυγκρότηση.

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα τα δεδομένα μου και θα προχωρούσα σε φορμάτ. Είναι η καλύτερη, ασφαλέστερη και οικονομικότερη λύση, όπως κι αν το δεις.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Και αφού μπω τι κάνω μετά?

Σε είπα ωρέ " load optimal defaults" και "save changes and exit"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό μπορεί να δημιούργησε το θέμα. Υπάρχει πιθανότητα να "καθάρισε" σημείο του δίσκου στο οποίο βρισκόταν αρχείο συστήματος. Η διόρθωση σφαλμάτων δεν είναι διαδικασία που πρέπει να γίνεται συχνά και αναίτια... δεν είναι δηλαδή σαν την ανασυγκρότηση.

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα τα δεδομένα μου και θα προχωρούσα σε φορμάτ. Είναι η καλύτερη, ασφαλέστερη και οικονομικότερη λύση, όπως κι αν το δεις.

 

Εννοείς το αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων συστήματος μπορεί να είδε σαν σφάλμα κάτι χρήσιμο και να έκανε ζημιά αντί για καλό?

 

Και πως θα τα πάρω τα αρχεία αφού δεν μπορώ να ξεκινήσω?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αφού μπω τι κάνω μετά?

Σε είπα ωρέ " load optimal defaults" και "save changes and exit"

 

sorry  :-\ μου διέφυγε πάνω στην στεναχώρια μου.

 

Αυτό ή θα μου κάνει καλό ή θα παραμείνει όπως είναι ή θα γίνει τπτ χειρότερο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αυτό ή θα μου κάνει καλό ή θα παραμείνει όπως είναι ή θα γίνει τπτ χειρότερο?

Ρε μην μασάς. Βουρ , λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου