Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC και όχι μόνο


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και γιατί όχι, αν θες να δοκιμάσεις, κάνε μια απόπεια να βάλεις snow leopard και στο μηχανημα που έχεις τώρα (επικίνδυνο παρ όλα αυτά αν είναι το μοναδικό pc που δουλευεις!) πολύ πιθανό να κάτσει, έστω και προσωρινά, για να κανεις δικο σου χρήστη στο app store και να κατεβασεις απο εκεί δωρεάν το 10.9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεις να βρεις ετοιμο vmware image απο torrent. virtual machine δλδ με ετοιμο το osx. το κατεβαζεις και το ανοιγεις. και φτιαχνεις απο κει το φλασακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μολις βγηκε αυτο

 

http://www.tonymacx86.com/snow-leopard-desktop-guides/78960-install-mac-os-x-10-6-snow-leopard-ivy-bridge-based-pcs.html

 

Ο τρόπος να μπεις σε snow leopard χωρις να χρειαζεσαι κάποιο άλλο mac ή hac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu: Πάρε τον Ι5 καθώς ο Ι7 ανεβάζει πολύ το budget. Με τον I5 θα μπορείς να δουλεύεις κομμάτια με 25-26 tracks που είναι αρκετά για οτιδήποτε.

 

Ram: 8gb είναι υπεραρκετά

 

Τροφοδοτικό: Ναι, είσαι καλυμένος με 550w

 

Μητρική: Δεν έχει σημασία ποια, απλά πάρε μια καλή asus, μη δωσεις λιγότερα από 120 ευρώ (περίπου) και θα είσαι εντάξει.

 

Σκληρός: SSD οπωσδήποτε για το λειτουργικό & ένας σκληρός εξτρά για αποθήκευση αρχείων

 

Λειτουργικό: Windows 7 home edition, οι υπόλοιπες εκδόσεις εκτός από εντυπωσιακά ονόματα (ultimate - proffesional) δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

 

Κάρτα ήχου: Μη την αλλάξεις, υποθέτω πως τα προβλήματα που είχες με την κάρτα οφείλονται στον αδύναμο υπολογίστη που είχες και στη χρήση που έκανες. (Τα κλικ μπορεί να είναι απ'το latency ή από υψηλές εντάσεις στα ηχογραφημένα tracks)

 

Monitors: Ναι, τα ακουστικά δε προτείνονται για μίξη αλλά αν είναι να δώσεις 300 ευρώ για τα χειρότερα μόνιτορς καλύτερα να δώσεις 160 ευρώ για τα καλύτερα ακουστικά. Θα έχεις πάλι αρκετά καλά αποτελέσματα.

Προτείνω τα Audio Technica ATH-M50 τα οποία είναι πολύ καλά ακουστικά και ξεπερνάνε άλλα που έχουν την διπλάσια τιμή.

 

 

Όσον αφορά στα ακουστικά που προτείνεις, είναι φανταστικά, αλλά βαριά για πολύωρη δουλειά.  Προσωπικά δεν μπορώ να τα φορέσω για πάνω από μισή ώρα σερί. Η ιδανική τους χρήση νομίζω είναι για εξωτερικές δουλειές γιατί αποκλείουν σχεδόν πλήρως το εξωτερικό περιβάλλον. Αλλά είναι όντως φανταστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κούραση την βγάζουν τα ακουστικά όντως, αλλά είναι και στον άνθρωπο, εγώ τα δουλεύω άνετα κάνοντας διαλλείματα όποτε νιώθω ότι με κουράζουν.

 

Αλλά για να μη ξεφεύγουμε απ'το θέμα, το ερώτημα είναι αν μπορείς να κάνεις αξιοπρεπή μίξη με ακουστικά, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τα τριπλάσια χρήματα για ηχεία monitors κι εγώ λέω ναι,μπορείς.

Σίγουρα δε θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα αλλά αν θες να κράτησεις χαμηλό budget είναι η σωστή επιλογή και μετά από καιρό όταν θα έχεις λεφτά παίρνεις και τα monitors σου και είσαι καλυμένος.

Τα ακουστικά έχουν καλή αναλογία τιμής-απόδοσης ενώ τα ηχεία έχουν...καλή απόδοση σκέτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και πάλι.Τελικά κατέληξα στην εξης σύνθεση

 

CPU : i5 4670k

Motherboard : GA-Z87-HD3

Ram : Corsair 8GB 1600mhz

SSD : Samsung 840 EVO 120GB

Power Supplies : Corsair CX600 600w

 

Απο κει και πέρα έχω αποφασίσει να δοκιμάσω να του περάσω osx και θα θελα κάποια βοήθεια πάνω σ'αυτο.

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα στο tonymacx86 αλλά εχω ψιλομπερδευτεί σε μερικά.

 

πχ πρώτη γενική απορεία,εαν βρω κάποιον mac user να μου κατεβασει τα Mavericks,τα περάσω σε φλασάκι,μετά μπορώ να τα εγκαταστήσω κατευθείαν στο pc χωρίς να πρέπει να μεσολαβήσει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο σχεδον συστημα εστησε ο αδερφος μου πριν λιγες μερες.

 

Απ οτι θα δεις και στον tony, κατεβαζεις το maverics σε ενα υπαρχον μακ, και κατεβαζεις και το unibeast. Τρεχεις το unibeast και αυτο βρισκει και μονο του το installer του mavericks και το βαζει στο φλασακι σου (8gb +) . Εχει μια σειρα απαραιτητων βηματων που πρεπει να ακολουθησεις οπως θα δεις για να γινει σωστα. (δες τις αναλυτικες οδηγιες)

 

Κατεβαζεις επισης και το multibeast. (ολα freeware εννοειται δν νομιζω να υπαρχει προβλημα που τα αναφερουμε)

 

Ρυθμιζεις το bios/uefi (πανευκολο και παλι δες οδηγιες) και bootαρεις απο το φλασακι.

 

Εγκαθιστας το osx, τρεχεις το multibeast και voila, εχεις ενα τελειο osx συστημα.

 

Με το παρον στησιμο που εχεις μην το φοβασαι καθολου το osx. Αυτη τη στιγμη εχω 2 τετοια συστηματα, ενα 10.8 και ενα 10.9 και πανε ειλικρινα αψογα με 0 (ΜΗΔΕΝ) προβληματα. Και ειμαι χρηστης εδω και χρονια απολειστικα mac.

 

(Ο λογος που το εκανα εγω ηταν για να δωσω λιγα χρονια ζωης στις ProTools HD καρτες μου που ειναι σε pci)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στηνω και γω ενα hackintosh,σκεφτομαι να αγορασω το retail dvd του snow leopard απ'το amazon

http://www.amazon.co.uk/Mac-OS-Snow-Leopard/dp/B001AMHWP8/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1392527553&sr=8-5&keywords=os+x+lion

θα λειτοργησει κανονικα σαν ιδεα?

δηλαδη μετα θα εχω mac id ωστε να μπορω να κανω upgrade σε mavericks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου