Προς το περιεχόμενο

A Harmonic Minor


hyperpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα τη να πω?με ολο αυτο το wah η πενα σου δεν ακουγεται και δεν μπορω να σου εχω γνωμη για τον ηχο σου..επισης η κιθαρα σου πεταει πολλες...παρα πολλες αρμονικες!...κατα τα αλλα μια χαρα εισαι...ακουσα καποιες πρασινες νοτες και δεν ακουσα πολλα τριημιτονια που χαρακτηριζουν την συγκεκριμενη κλιμακα(δεν ξερω αν ειναι εσκεμενο η οχι αλλα θα το προτιμουσα με περισοτερα τριημιτονια για να δωσεις τον τονο της σκαλας...)

Μ αρεσε,ειδικα οι φρασεις σου(καποιες φρασουλες απο Σαντανα ακουσα η ειναι  ιδεα μου?)

Κομπλε ;)

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το wah μου κάνει κάποιους θορύβους σήμερα. Επίσης μάλλον παραέβαλα drive. Τα λαθάκια είναι μέσα στο πρόγραμμα καθώς είναι one take. Πάντως σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τα καλά σου λόγια.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά αλλά από θεωρία δεν σκαμπάζω και πολλά αλλά αν παίζαμε τη φρύγια κλίμακα και μετά τη δεύτερη μικρή παίζαμε τριημιτόνιο πάλι το ίδιο δεν θα ήτανε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά αλλά από θεωρία δεν σκαμπάζω και πολλά αλλά αν παίζαμε τη φρύγια κλίμακα και μετά τη δεύτερη μικρή παίζαμε τριημιτόνιο πάλι το ίδιο δεν θα ήτανε ?

Καλα μ αυτη τη λογικη οποιαδηποτε κλιμακα με νοτες που φτιαχνουν διαστημα τριτης μικρης τριημιτονιο θα εχει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριημιτονιο θελει ενα διαστημα δευτερας μικρης ακολουθουμενο απο μικρη τριτη...

πχ

D Eb F#

Και για να προλαβω οσους πουν,τη λες ρε?τη γραφεις?υφεσεις και διεσεις στην ιδια σκαλα να αναφερω οτι η F# ειναι προσαγωγεας της τονικης G(αφου το περιβαλον μας ειναι Gm)...οποτε σε ενα πενταγραμο θα βλεπουμε μονο Bb Eb και η F θα ειναι ειτε φυσικη ειτε με #

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριημιτονιο θελει ενα διαστημα δευτερας μικρης ακολουθουμενο απο μικρη τριτη...

πχ

D Eb F#

 

Nαι αυτό εννούσα στην περίπτωση μας εδώ η φρύγια θα πήγαινε Α-Α#-C αλλά εμείς αν παίζαμε Α-Α#-C# προσδίδαμε αράβικο χαρακτήρα στη κλίμακα όμοιο με αυτόν της αρμονικής μινόρε.Σόρυ και πάλι τώρα έχω αρχίσει να τα διαβάζω αυτά ακόμα δεν τα έχω εμπεδώσει :-[

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά αλλά από θεωρία δεν σκαμπάζω και πολλά αλλά αν παίζαμε τη φρύγια κλίμακα και μετά τη δεύτερη μικρή παίζαμε τριημιτόνιο πάλι το ίδιο δεν θα ήτανε ?

 

Θα έπαιζες Χιτζάζ ή Mixolydian b9 b13 που είναι ο 5ος τρόπος της αρμονικής μινόρε. Οπότε όχι δε θα ήταν το ίδιο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτό εννούσα στην περίπτωση μας εδώ η φρύγια θα πήγαινε Α-Α#-C αλλά εμείς αν παίζαμε Α-Α#-C# προσδίδαμε αράβικο χαρακτήρα στη κλίμακα όμοιο με αυτόν της αρμονικής μινόρε.Σόρυ και πάλι τώρα έχω αρχίσει να τα διαβάζω αυτά ακόμα δεν τα έχω εμπεδώσει :-[

 

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα...πως φενεται οτι παιζεις μεταλ.....

Υ.Γ:Bb και οχι A#...θα μας παρουνε με τις πετρες!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου