Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω εισαι τοσο καλος στα Αγγλικα οσο και στα μπασο.Mad props.... ;)

Σε ευχαριστώ και πάλι αλλά νομίζω ότι πάλι υπερβάλλεις καθότι δεν θεωρώ ότι είμαι τόσο καλός στο μπάσο.

Απλώς διασκεδάζω.

 

Disclaimer - Παιδιά, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, με τον Dreamdancer που λέει όλα αυτά καλά λόγια για μένα, δεν έχω απολύτως καμία σχέση, συγγενική, επαγγελματική ή οικονομική (σε αντίθεση με τον superfunk που είναι ο ατζέντης μου - only the best is good enough for me).

 

Απλώς τον θεωρώ έναν αξιόλογο poster και asset εν γένει στην οικογένεια του noiz.

 

 

Αφεντικό, γιατί το έβγαλες εκείνο μαραφέτι με τα παρόμοια θέματα στον πάτο της σελίδας;

 

Εκτιμω το ταλεντο σου διχως αλλο.....ελα ομως που η ειρωνια δεν ειναι..μουσικο οργανο :'(....ατιμη κενονια  :-[..εκει τουλ θα διεπρεπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και να παιξω μεταλ με αντλερ;

Εάν μια κιθάρα με alder ακουγόταν καλά στο set up σου, γιατί όχι.

Έχω μια Jackson RR με σώμα alder και παίζει μια χαρά metal.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θα σε απογοητευσω αλλα η χορδη...ΔΕΝ παλεται ουτε πανω στην ταστιερα ,ουτε πανω στο...σωμα....παλλεται ΜΕΤΑΞΥ γεφυρας και ΤΑΣΤΟΥ... ;) και δεν αγγιζει ουτε...στιγμη....κΣυλο... ;D

 

μερικες φορες δε...η μιση ταστιερα ειναι....ΠΛΑΣΤΙΚΟ... ;D

 

π.χ αν παιξεις στο πρωτο ταστο  στη συγκεκριμενη κιθαρα το αριστερο σου χερι θα ...αγγιζει ΜΟΝΟ πλαστικο.. ;D το ιδιο και σε ολα τα ταστα που εχουν inlay...παρολα αυτα ο ηχος δεν αλλαζει οταν παιζεις σε ταστα που δεν εχουν..inlay και ειναι απο...ατοφιο...κΣυλο... :)

 

 

 

Ναι πατάει γέφυρα και τάστο και το μέταλλο των τάστων κάνει την διαφορά.

Απλά έχω την απορία όπως για παράδειγμα αν το σώμα είναι μεγάλο ή βαρύ αλλάζει το sustain και το έχω διαπιστώσει.

Γι'αυτό και μου έκατσε στο μυαλό ότι η χορδή κατά κύριο λόγο σχετίζεται με την ταστιέρα πιό πολύ παρά με το σώμα και μήπως υπάρχει εκεί κάποια διαφορά.

 

Έχοντας στο μυαλό πως ο έβενος,τριανταφυλλιά maple κτλ. έχουν διαφορές,οπότε λέω μήπως υπάρχει διαφορά από maple σε maple και κτλ.

 

Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kbasilis Σε thread που ακόμη δεν έχουμε βγάλει άκρη με το αν το ξύλο του σώματος επηρεάζει τον ήχο,βάζεις στον χορό και το ξύλο της ταστιέρας; ;D

 

Τώρα θα πάει χαλαρά 50 σελίδες..

 

Υ.Γ.Φυσικά υπάρχει thread στο noiz όπου είχε δοθεί και η "μάχη της ταστιέρας",αν το βρω θα στο στείλω. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτέλους, απάντηση στο αιώνιο ερώτημα των κσύλων! 29 γελωτοποιοί, μίμοι, ταχυδακτυλουργοί, τσαρλατάνοι και επιστήμονες του γιουτιουμπ αποφάνθηκαν:

το υλικό κατασκευής ενός ηλεκτρικού μουσικού οργάνου δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο του.

 

 

// "Κάνε πανάκριβο upgrade στην Eric Johnson να ακούγεται σαν Squier.

Το ίδιο είναι."  //

 

Πολύ γελασα ρε μαν με αυτό!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να παιξω μεταλ με αντλερ;

Εάν μια κιθάρα με alder ακουγόταν καλά στο set up σου, γιατί όχι.

Έχω μια Jackson RR με σώμα alder και παίζει μια χαρά metal.  ;)

χαχαχαχαχ. Δεν περιμενα απαντηση. Και εγω εχω jackson με alder και epiphone με μαονι και μια χαρα παιζω και με τις δυο.... μεταλ

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kbasilis Σε thread που ακόμη δεν έχουμε βγάλει άκρη με το αν το ξύλο του σώματος επηρεάζει τον ήχο,βάζεις στον χορό και το ξύλο της ταστιέρας; ;D

 

Τώρα θα πάει χαλαρά 50 σελίδες..

 

Υ.Γ.Φυσικά υπάρχει thread στο noiz όπου είχε δοθεί και η "μάχη της ταστιέρας",αν το βρω θα στο στείλω. ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Όντως τώρα είναι που το'χε :-X α το θέμα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

Aυτο θα σου το απαντησουν μονο τα μαθηματικα... ;D

 

Καταρχην θα πρεπει να δεις τι ποσοστο του ηχου οφειλεται στα..κΣυλα... ;D...

 

Να πουμε ενα...10% να ειμαστε μεσα?Αντε ενα 20% για να μη στεναχωρησουμε και τους κΣυλαδες.... ;D

 

Μετα θα υπολογισεις τι ποσοστο των...κΣυλων ειναι η ταστιερα....συνηθως ειναι μια φλυδα παχους το πολυ 20 mm....οποτε ειναι ενα 3% περιπου της..συνολικης κΣυλειας.... ;D

 

ε ΤΟΣΟ επηρεαζει τον ηχο...

 

ο Χταποδης που ειναι και ...επιστημονας να βγαλει τον ΤΥΠΟ παρακαλω.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ποσοστο του ηχου οφειλεται στα..κΣυλα"

 

 

Aντε πάλι με τις ποσοστώσεις... Να υποθέσω λοιπόν ότι οι χορδές που αντιπροσωπεύουν πολύ μικρό ποσοστό μετάλλου σε μια ηλεκτρική κιθάρα (σε σχέση με τρέμολα, κλειδιά, τάστα, βίδες τζακς κ.λπ) διαδραματίζουν απειροελάχιστο ρόλο στο ηχητικό αποτέλεσμα, έτσι;

Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτό το θρεντ (και να σκεφτείς ότι ο εμπνευσμένος τίτλος του, δεν αφηνε περιθώρια να μην είναι οριστική αυτή η "επιτέλους απάντηση").

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες ειναι απο τα  Α και τα Ω του ηχου μια και τις χορδες "ακουνε" οι μαγνητες που ειναι υπευθυνοι για το μεγαλυτερο ποσοστο του "ηχου" της ηλεΧτρικης κιθαρας (εκτος και αν το...κΣυλο εχει και μαγνητικες ιδιοτητες που μου διαφευγουν.. ;D)  

 

Αλλα εμεις φιλως μιλαμε για κΣυλα....μη μας το χαλας με τα...μεταλλα ... ;D

 

Παντως οπως ειπα και παραπανω αυτο που ο ΚΑΘΕΝΑΣ πιστευει (για τους δικους του λογους) οτι...παιζει ρολο στον ηχο.....ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ παιζει ρολο (για....ΑΥΤΟΝ.. ;D) ....και δεν υπαρχει κανεις λογος να...τον πεισουμε για το αντιθετο...(διαβασε τα περι ψυχολογιας που αναφερω παραπανω)..μια και θα του χαλασουμε την...ΕΥΤΥΧΙΑ που νοιωθει...πιστευοντας ...οτι πιστευει... ;D

 

Οποτε αν ΕΣΥ πιστευεις στα..κΣυλα τοτε ΟΝΤΩΣ εχεις ΔΙΚΙΟ (για...ΕΣΕΝΑ βεβαια... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου