Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στο πρωτο μιλαει για materials of a guitar και το topic ειναι για body material.

αν αποδεικνύει κατι ειναι οτι το μπρατσο και η ενωση του με το σωμα παιζουν ρολο.

 

το δευτερο αποδεικνύει οτι ο ουρανος ειναι μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι τα κσυλα (και χωριστά και κυρίως μεταξύ τους), οι χορδές και καβαλάρης / γέφυρα είναι ένα σύστημα που αλληλεπιδρά και προς τις δύο μεριές - η δόνηση των χορδών που ανιχνεύεται από τους μαγνήτες, περνάει κυρίως από τη γεφυρα και τον καβαλάρη στα κσυλα τα οποία πάλλονται στις αρμονικές συχνότητες με τρόπο που εξαρτάται από τις ιδιότητες του κσύλου (ιδιοσυχνότητες)και αλληλεπιδρούν άμεσα προς τα πίσω με γεφυρα και καβαλάρη και επομένως και χορδές ξανά. Το συστημα είναι κυκλικό και πλήρως αλληλεπιδραστικό.

 

Το πιο σημαντικό ίσως δεν είναι ο χαρακτήρας του σώματος και του μπράτσου χωριστά, αλλά το κατά πόσο ταιριάζουν συχνοτικα μαζί. Ένα καλό match ενισχύει της ιδιοσυχνότητες και των δύο λόγω συντονισμού και αυξάνει την παρουσία του χαρακτήρα των κσυλων στο τελικό αποτέλεσμα και αυξάνει το sustain. Ενα κακό match κανει τον ήχο άψυχο και χωρίς sustain. Δεν έχω δοκιμάσει τόσες πολλές διαφορετικές κιθάρες και δεν το παίζω έξυπνος, αυτά έχω αποκομίσει από τον χώρο, τις εμπειρίες μου και τις συζητήσεις μου με άλλους. Και σε blind test ίσως να αποτύχαινα να εντοπίσω το "καλό" ξύλο. Αν πιάσεις την κιθάρα στα χέρια σου όμως καταλαβαίνεις πως αποκρίνεται και εκεί παίζει ρόλο πιστευω το ξύλο - ενα ωραίο ζευγάρι neck - body το νιώθεις από τις πρώτες νότες κιόλας.

 

Τώρα το πόσο διαφορά κάνει αυτό στα αυτιά του καθενός, είναι θέμα αυτιών, αντίληψης, προκαταλήψεων, εμπορικών τρικ, διάθεσης, σου πα μου πες κτλ ;D Πάντως είναι ωραίο αίσθημα να νιώθεις την κιθάρα να πάλλεται.

 

Το ποσο επηρεάζει την χροιά σε σχέση με τους μαγνήτες είναι επίσης άλλο ζήτημα, αλλά αν η κιθάρα έχει πάνω μαγνήτες που είναι τουμπιανιασμένοι στα μεσαία ή μεσοφονιάδες (SEMPOYL DRANGKAN ΚΑΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ??? ΓΙΑ JAZZ???) ε προφανώς μειώνονται τα περιθώρια να "ακουστεί" η διαφορά. Όπως προειπώθηκε πολλές φορές, όταν στη μέση μπουν ενισχυτές και πετάλια με το δικό τους χαρακτήρα, η διάσταση του χώρου των παραμέτρων τείνει στο άπειρο.

 

Τελικά πιστεύω ότι οι κιθάρες, πέρα από όλα όσα λέμε, είναι από τα πράγματα που είτε σου κάθονται είτε όχι. Όπως και να χει, έστω και απο συναισθηματικής άποψης, το ξύλο έχει μνήμη.

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλαμε άκρη τελικά?

Ακου ερωτηση. Καθε φορα απο τις ποσες που εχει ανοιξει τετοιο θεμα παντα δεν βγαζουμε ακρη;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλαμε άκρη τελικά?

Ακου ερωτηση. Καθε φορα απο τις ποσες που εχει ανοιξει τετοιο θεμα παντα δεν βγαζουμε ακρη;

Εγώ πιστεύω πως πλησιάσαμε πάρα πολύ αυτή τη φορά...

 

Αχχχ! Δεν πειράζει...την επόμενη καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη οντως το παρακουρασαμε το θεμα σας αφηνω με κατι τελευταιο και ο καθενας το κρινει οπως θελει:Πηγαινετε στο βιντεο warmoth vs GFS που και εκει τα παντα ηταν ακριβως ιδια (και επαιξε και κατι στην τελικη),τσεκαρετε τα δειγματα και αναρωτηθειτε αν πχ εφτιαχνε ενα ρυθμικο track(oπως εκει που εκανε strumming πχ) και χρησιμοποιουσε για καποια bar το ενα σωμα και για καποια το αλλο εσεις θα αναγνωριζατε οτι υπαρχει καποια αλλαγη?οχι μονο αυτο αλλα ακομα και αν σας υποψιαζε και σας ελεγε οτι ξερεις εδω χρησιμοποιηθηκαν δυο διαφορετικα σωματα στην ιδια κιθαρα μπορεις να μου πεις σε ποιο bar αλλαζει?(αν αλλαζει).

 

Αν λοιπον μπορειτε κατι τετοιο συγχαρητηρια,  εχετε τα χρυσα αυτια και οτι και να πειτε για ξυλα αλλα και για τις τιμες που ζητανε εχετε δικιο.

 

Αν ομως δεν μπορειτε,νομιζω ειναι χοντρη λαλακια να πληρωνετε δυο και τρια(ισως και παραπανω) επιπλεον κατοσταρικα για solid body σωματα απο "καλο" ξυλο.Βεβαια οπως ειπαμε οι λογοι μπορει να ειναι αλλοι οπως prestige,επιρροες απο το περιγυρο κτλ κτλ κτλ που να δικαιολογουν τετοιες αγορες ακομα και να μην ακουτε διαφορες, αλλα τουλαχιστον να ξερεις γιατι τα σκας: για την μοστρα,την περιρρεουσα ατμοσφαιρα, η τον ηχο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warmoth vs GFS

 

Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω παρουσιαζεις τα σωματα της GFS ως... υποδεεστερα των Warmoth....εχω φτιαξει αρκετες tele με τα ΠΑΝΑΛΑΦΡΑ pawlonia bodies της GFS & ειναι ολες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ,resonant & AKOYΣTIKΑ απιστευτα δυνατες (σαν ακουστικες κιθαρες) λογω του πολυ χαμηλου βαρους (μια τελε απο τετοιο...κΣυλο ειναι συνηθως γυρω στις 6 lbs!!!)  

 

Απο τις καλυτερες επιλογες κΣυλου οταν "σκοπευουμε" σε μια ελαφρια και resonant κιθαρα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως δεν μπορειτε,νομιζω ειναι χοντρη λαλακια να πληρωνετε δυο και τρια(ισως και παραπανω) επιπλεον κατοσταρικα για solid body σωματα απο "καλο" ξυλο.

και εγώ δεν καταλαβαίνω...τα "standar" ξύλα έχουν και standar τιμές...αυτό που διαφοροποιεί τις τιμές είναι τα μη standar specks, τα μη standar βαψίματα ή τα μη standar ξύλα στο φινάλε.

Εάν -για κάποιο λόγο- θέλεις ένα σώμα από αγριοχουρμαδιά, θα το πληρώσεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warmoth vs GFS

 

Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω παρουσιαζεις τα σωματα της GFS ως... υποδεεστερα των Warmoth....εχω φτιαξει αρκετες tele με τα ΠΑΝΑΛΑΦΡΑ pawlonia bodies της GFS & ειναι ολες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ,resonant & AKOYΣTIKΑ απιστευτα δυνατες (σαν ακουστικες κιθαρες) λογω του πολυ χαμηλου βαρους (μια τελε απο τετοιο...κΣυλο ειναι συνηθως γυρω στις 6 lbs!!!)  

 

 

 

Εγω δεν διαφωνω μαζι σου εδω, αλλα γεγονος ειναι οτι θεωρουνται υποδεεστερα απο την κοινη γνωμη, που σημαινει οτι ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει και η αναλογη ηχητικη διαφορα που να το δικαιολογει.Αν το  warmoth η το allparts κτλ κτλ κτλ κοστιζει 3 η 4 φορες πανω(η και παραπανω) και δεν μπορεις να το ξεχωρισεις απο ενα gfs ε τοτε τα τζαμπα λεφτα ειναι πολλα για ενα κομματι ξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου