Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

 

Δλδ λες ότι δεν υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των δύο ειδών μαγνητών; Από εκεί αρχίζουμε και μετά μπαίνουν όλα τα άλλα.

 

Edit: Εκτός και αν λες ότι το scale length κάνει μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο από το να βάλεις p.x. humbucker σε στρατ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι...

 

η ΚΑΛΥΤΕΡΗ Les Paul φυσικα... ;)  

 

ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

 

τον ηχο της Fender δεν θα τον  εχεις....αλλα τον ηχο της Gibson με humbuckers  (που οι περισσοτεροι θεωρουν ως τον classic LP ηχο και ας προηγηθηκαν οι LP με Ρ90...χρονολογικα) ....ΣΙΓΟΥΡΑ θα τον χασεις.....παντως σιγουρα θα εχεις πολυ πιο ΚΑΘΑΡΟ ηχο απο τους πιο low output μαγνητες και ο ηχος της κιθαρας θα αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ  ;)   (οπως αλλωστε αλλαζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ και στα μοντελλα της Fender που φορανε διπλους μαγνητες τα οποια δεν εχουν κλασσικο Fender ηχο)

 

για την ΚΛΙΜΑΚΑ μη παιρνετε και ορκο η Jaguar & η Mustang 24" κλιμακα εχουν και μια χαρα trademark Fender ηχο εχουν.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

Φίλος τύραννος...με 2 παραπάνω ποτηράκια...τα ακούς όλα ίδια ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

Φίλος τύραννος...με 2 παραπάνω ποτηράκια...τα ακούς όλα ίδια ;)

ΚΑΙ γουστάρεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

Φίλος τύραννος...με 2 παραπάνω ποτηράκια...τα ακούς όλα ίδια ;)

Ναι αλλά πίνει μόνο όταν το γλεντάει επειδή κατάφερε να ακούσει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πίνει μόνο όταν το γλεντάει επειδή κατάφερε να ακούσει.

έτσι ξεκινάνε όλοι...μετά σου μένει το κουσούρι ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

Φίλος τύραννος...με 2 παραπάνω ποτηράκια...τα ακούς όλα ίδια ;)

ΚΑΙ γουστάρεις...

Εγω τωρα που έμαθα πως βάφουν το απόσταγμα αλκοολ με ξύλο, τι να υποθέσω; :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πίνει μόνο όταν το γλεντάει επειδή κατάφερε να ακούσει.

έτσι ξεκινάνε όλοι...μετά σου μένει το κουσούρι ;)

Κουφός; Μπεκρής; Και τα δύο;

 

Εγω τωρα που έμαθα πως βάφουν το απόσταγμα αλκοολ με ξύλο, τι να υποθέσω; :D

 

Χικ, όχι γλυκιά μου, τι λες, ποιό ποτό, στον Κακανιάρη ήμουνα και έκανα πως τον βοήθαγα κι εγώ λίγο με τη γομαλάκα για κάτι που θέλω και ξεχαστήκαμε και οι αναθυμιάσεις, ξέρεις τώρα,  τι με πέρασες ......χικ........πάω να ξαπλώσω .....κουράστηκα

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

 

Αν θες Gibson με ηχο Fender(τερατογεννεση δηλ) πρεπει απαραιτητα το scale length να γινει 25.5 να μπουν μονοι μαγνητες και στις σωστες θεσεις να βγαλεις την tunomatic  και να βαλεις καμια fender floating(γιατι για πολλους αν δεν ειναι float  η γεφυρα δεν ειναι οπως πρεπει fender) και τελικα το μονο που θα θυμιζει Gibson Θα ειναι το σχημα του σωματος ;D.... αυτο καντο και στο σχημα...καρχαρια αν θες ;D η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου