Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dreamdancer μεταξύ σοβαρού και αστείου,πόσο κοστίζει η κιθάρα που δεν μπορείς να αγοράσεις;

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στις 3 αυτες tele που εχω φτιαξει μονος μου ειχα βαλει καποια στιγμη τους ΙΔΙΟΥΣ μαγνητες (τωρα εχουν αλλους) ....ε....ΔΕΝ ακουγονταν το ιδιο και ας ειχαν το ιδιο σετ απ,τις ιδιες γεφυρες και τα ιδια ηλεκτρικα....και ας ηταν.....οι δυο...ακριανες...και απο τα ΙΔΙΑ ακριβως κΣυλα...

Α γεια σου!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamdancer μεταξύ σοβαρού και αστείου,πόσο κοστίζει η κιθάρα που δεν μπορείς να αγοράσεις;

 

 

 

Συγνωμη τι? μετα το...σοβαρου σε εχασα.....τα πετας και αποτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και άντε τώρα να βρεις τι είπε ο συμφορουμίτης Πνοή και Νύξη :D .. Γι αυτό χρειάζεται παράθεση στην παράθεση LK.

 

Έλα ρε, νέο παιδί και βαριέσαι να ψάξεις.  :P ;D

Να ορίστε:

 

Νομίζω ότι είστε όλοι off topic. Νοβοπάν είναι το Ξίλο του video, όχι MDF...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς ο ήχος είναι κάτι τόσο πολυδιάστατο, που δύσκολα πιστεύω μπορεί να αναλωθεί σε πειράματα και τεστ της μιας νύχτας ή να αναλυθεί απλά από ένα frequency analyzer. Μετρήθηκε το attack? H διαστολή (swell), ο όγκος, η χροιά(timbre) το sustain ή τα φάλτσα(οvertones)? Eγώ πάντως άκουσα διαφορές. Αύριο μπορεί να μην ακούσω, παίζει κι αυτό. Πάντως άλλο 'δεν υπάρχει διαφορά' κι άλλο 'είναι τόσο μικρή που δεν με ενοχλεί/πειράζει/ενδιαφέρει.

 

Mην πιστεύετε αυτούς που λένε ότι το ξείλο κάνει διαφορά, αλλά ούτε κι όσους λένε ότι δεν επηρρεάζει καθόλου τον ηλεκτρικό ήχο. Η αλήθεια ίσως βρίσκεται κάπου στη μέση. Το ευτύχημα με τα ηλεκτρικά όργανα είναι ότι μπορείς να πάρεις ένα νεροχύτη, ένα παντζούρι ή ένα λαμπατέρ, να το κάνεις κιθάρα και να βγάλεις από αυτό, ήχο και κατ' επέκταση, μουσική. Που είναι και το ζητούμενο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρω έναν δράμμερ (ο οποίος σπέρνει BTW-άσχετον) και ο οποίος μου έλεγε ότι τα drumsticks που χρησιμοποιεί είναι φυσικά tuned και μου έδειξε και πως "τα ακούει" (εμ, σε κατάστημα με μουσικά είδη τον πέτυχα, που θα τον πετύχαινα , στο Fashion week στο Μιλάνο :P) .

 

Κράτησε με το ένα χέρι , αλλά χαλαρά, όπως θα κρατούσαμε ένα νήμα της στάθμης , τη μια μπαγκέτα , έφερε το αυτί του κοντά στην πάνω βάση της, και με την άλλη την χτύπησε.

 

Μου ειπε δε, ότι έχει χαλάσει πολλά sets, αφού ήθελε τη μια από το ένα και την άλλη από το άλλο.

 

Έχει endorsment βέβαια σε μια μπαγκετο-εταιρία, και τον παίρνει. ;D

 

Μετά απ' όλα αυτά....πάμε...round 2  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νατες και οι σεξουαλικες προεκτασεις του θεματος των κσυλων...

 

 

 

Ξέρω έναν δράμμερ....

 

 

....και τον παίρνει. ;D

 

 

 

a015.gif a015.gif a015.gif

 

 

 

a050.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νατες κσι οι σεξουαλικες προεκτασεις του θεματος των κσυλων...

 

Προβοκάτσια , ίσα-ίσα για να πεις ότι το παλαιόν (και ευλογημένον) σύστημα παράθεσης, έχει κενά.

 

Έπρεπε να ίσχυε ακόμα το καινούριον (απεταξάμην), και να κάμΕις editing 20 λεπτά για το ίδιο Post.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληρης αληθεια  ;D

 

Ξέρω έναν δράμμερ  ... στο Fashion week στο Μιλάνο :P...και τον παίρνει. ;D

 

 

Κράτησε με το ένα χέρι , αλλά χαλαρά,... έφερε το αυτί του κοντά στην πάνω βάση της, και με την άλλη την χτύπησε.

 

... αφού ήθελε τη μια από το ένα και την άλλη από το άλλο.

 

 

Εχετε να μας πειτε κατι για κσυλα κυριε?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εχετε να μας πειτε κατι για κσυλα κυριε?  ;D ;D ;D

 

Μην με ρωτάς εμένα τέτοια.

Εγώ είμαι της άποψης πως όχι μόνο τα ξύλα κάνουν τη διαφορά στον ήχο, αλλά ακόμα και το υποκάμισον που φορείς.

 

Αλλιώς θα παράγεις ήχο με ένα μεσάτον (το οποίο ενδεχομένως σε στενεύει) και αλλιώς με ένα regular fit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου