Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

 

σαν Fender STRATOCASTER θες να πεις,υπαρχουν και αλλα μοντελλα Fender & δεν εχουν ολα 25,5αρα κλιμακα.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

 

Αν θες Gibson με ηχο Fender(τερατογεννεση δηλ) πρεπει απαραιτητα το scale length να γινει 25.5 να μπουν μονοι μαγνητες και στις σωστες θεσεις να βγαλεις την tunomatic  και να βαλεις καμια fender floating(γιατι για πολλους αν δεν ειναι float  η γεφυρα δεν ειναι οπως πρεπει fender) και τελικα το μονο που θα θυμιζει Gibson Θα ειναι το σχημα του σωματος ;D.... αυτο καντο και στο σχημα...καρχαρια αν θες ;D η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

Προφανώς τα έκανες ήδη και κατέληξες;

 

Με όλες αυτές τις αλλαγές ακυρώνεις τους λόγους που θα ήθελε καποιος να παίξει Gibson. Το playability δηλαδή.

 

Η λογική δεν είναι "κοβεις μια Τελε σε σχήμα Les Paul και καθάρισες".  ::)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

Με αυτη τη λογική μια Les Paul με P90 είναι... ή αν της βαλω ενα μαγνητη Strat, έχω τον ήχο της Fender.

 

Αν θες Gibson με ηχο Fender(τερατογεννεση δηλ) πρεπει απαραιτητα το scale length να γινει 25.5 να μπουν μονοι μαγνητες και στις σωστες θεσεις να βγαλεις την tunomatic  και να βαλεις καμια fender floating(γιατι για πολλους αν δεν ειναι float  η γεφυρα δεν ειναι οπως πρεπει fender) και τελικα το μονο που θα θυμιζει Gibson Θα ειναι το σχημα του σωματος ;D.... αυτο καντο και στο σχημα...καρχαρια αν θες ;D η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

Προφανώς τα έκανες ήδη και κατέληξες;

 

Με όλες αυτές τις αλλαγές ακυρώνεις τους λόγους που θα ήθελε καποιος να παίξει Gibson. Το playability δηλαδή.

 

Η λογική δεν είναι "κοβεις μια Τελε σε σχήμα Les Paul και καθάρισες".  ::)

 

Εγω αλλο λεω...ολα ξεκινανε απο το scale length.Απο την στιγμη που θα ειναι διαφορετικο ολα αλλαζουν αναλογικα...ουτε η ταστιερα θα ειναι ιδια ουτε οι θεσεις των μαγνητων κτλ κτλ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η λογική δεν είναι "κοβεις μια Τελε σε σχήμα Les Paul και καθάρισες".  ::)

 

ναι αλλα μπορεις να κοψεις μια LP σε σχημα tele & να εισαι μια χαρα... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντησω ομως οχι δεν το εχω κανει,μπορω να σου πω  ομως απο τωρα οτι δεν θα ξεχωριζα διαφορες σε κανενα ηχογραφημενο track.Στο παραδειγμα του βιντεο πχ αν ηταν ενα track δεν εναλλασσονταν οι φωτογραφιες και δεν υπηρχαν κενα εγω δεν θα καταλαβαινα τιποτα.

 

Δεκτόν. Δίκαιη απάντηση.

Ωστόσο, μια και τόσο και εγώ όσο και εσύ δεν έχουμε κάνει το πείραμα, δε θα ήταν καλύτερο, αμφότεροι, να κρατάμε μικρό καλάθι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντησω ομως οχι δεν το εχω κανει,μπορω να σου πω  ομως απο τωρα οτι δεν θα ξεχωριζα διαφορες σε κανενα ηχογραφημενο track.Στο παραδειγμα του βιντεο πχ αν ηταν ενα track δεν εναλλασσονταν οι φωτογραφιες και δεν υπηρχαν κενα εγω δεν θα καταλαβαινα τιποτα.

 

Δεκτόν. Δίκαιη απάντηση.

Ωστόσο, μια και τόσο και εγώ όσο και εσύ δεν έχουμε κάνει το πείραμα, δε θα ήταν καλύτερο, αμφότεροι, να κρατάμε μικρό καλάθι?

 

Μικρο καλαθι κραταω ετσι και αλλιως (καθως δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι αυτος που ακουει διαφορα)δεν ξερω ομως να θυμαισαι καποιο ποστ σου σελιδες πριν που ελεγες οτι μπορει να καταλαβαινες αν η μια ειναι πχ mahogany και η αλλη Alder αλλα τουλ θα καταλαβαινες την αλλαγη.....ολο αυτο λοιπον ειναι η απαντηση μου σε σενα....ακουγοντας το βιντεακι καταλαβαινεις εστω την αλλαγη ;)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την καταλαβαίνεις, δεν φταίει το κομπρεσάρισμα του Youtube ή τα ηχειά του pc σου, ή το γεγονός ότι σε πολύ χαμηλής ποιότητας σήματα, οι διαφορές εκμηδενίζονται έτσι κι αλλιώς, φταίει ότι το κόντρα πλακέ και το νοβοπάν έχουν την ίδια ηχητική απόδοση με το μαόνι.

"Επιτέλους" έχεις την "απάντηση" πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την καταλαβαίνεις, δεν φταίει το κομπρεσάρισμα του Youtube ή τα ηχειά του pc σου, ή το γεγονός ότι σε πολύ χαμηλής ποιότητας σήματα, οι διαφορές εκμηδενίζονται έτσι κι αλλιώς, φταίει ότι το κόντρα πλακέ και το νοβοπάν έχουν την ίδια ηχητική απόδοση με το μαόνι.

"Επιτέλους" έχεις την "απάντηση" πια!

 

Μαλιστα οποτε το Warmoth και το GFS σωμα στο δευτερο βιντεο ειναι απο νοβοπαν και μαονι..... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου