Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η ένταση είναι ηχόχρωμα.

Το άσπρο μαύρο και η Fender, Gibson με άλλο σχήμα.

 

Επιτέλους!

 

Καλα αστο αγορινα εσυ οπως σου ειπα και πριν εισαι ενα κλικ πισω απο ολους τους υπολοιπους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

-Ξεκινα με την διαφορα στην κλιμακα της ταστιερας και την γεφυρα

 

-Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

 

-Αν θες Gibson με ηχο Fender(τερατογεννεση δηλ) πρεπει απαραιτητα το scale length να γινει 25.5 να μπουν μονοι μαγνητες και στις σωστες θεσεις να βγαλεις την tunomatic  και να βαλεις καμια fender floating(γιατι για πολλους αν δεν ειναι float  η γεφυρα δεν ειναι οπως πρεπει fender) και τελικα το μονο που θα θυμιζει Gibson Θα ειναι το σχημα του σωματος .... αυτο καντο και στο σχημα...καρχαρια αν θες  η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

 

:-X

 

Με μαχογκανι τα παραπανω ε?

 

Κανας Ντουιτγιορσελφάς εδω μεσα δεν υπαρχει να κανει τα παραπανω να το δουμε?

 

Πληρωνει ο Dreamdancer! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamteam

 

ειμαι ταπεινός και ιδεαλιστής του ήχου. Οι μουσάτες χορεύτριες προηγούνται στην επιστήμη των ηχητικών διαγνώσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ξεκινα με την διαφορα στην κλιμακα της ταστιερας και την γεφυρα

 

-Αφού βέβαια βάλεις στη ζυγαριά την (τεράστια) διαφορά μεταξύ single-coils και humbuckers.

 

-Αν θες Gibson με ηχο Fender(τερατογεννεση δηλ) πρεπει απαραιτητα το scale length να γινει 25.5 να μπουν μονοι μαγνητες και στις σωστες θεσεις να βγαλεις την tunomatic  και να βαλεις καμια fender floating(γιατι για πολλους αν δεν ειναι float  η γεφυρα δεν ειναι οπως πρεπει fender) και τελικα το μονο που θα θυμιζει Gibson Θα ειναι το σχημα του σωματος .... αυτο καντο και στο σχημα...καρχαρια αν θες  η κιθαρα θα ακουγεται σαν Fender.

 

:-X

 

Με μαχογκανι τα παραπανω ε?

 

Κανας Ντουιτγιορσελφάς εδω μεσα δεν υπαρχει να κανει τα παραπανω να το δουμε?

 

Πληρωνει ο Dreamdancer! :D

 

 

Αν θες εναν doityourselfa να σου πει οτι αν δεν εχεις το σωστο scale ως αρχη για πχ φεντερ strat, φεντερ ηχο (η lespaul για το αντιστοιχο) δεν θα εχεις οτι σχημα και να βαλεις, τοτε οπως ειπες και εσυ πριν αρχισε να μαθαινεις μπαλαλαικα απο τωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamteam

 

ειμαι ταπεινός και ιδεαλιστής του ήχου. Οι μουσάτες χορεύτριες προηγούνται στην επιστήμη των ηχητικών διαγνώσεων!

 

Eπικοινωνησε με τον lydios is back.Μολις συναντηθητε εσεις οι δυο τοτε θα δημιουργηθει η πραγματικη Dreamteam ;)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος στο φόρουμ χορευταρά (ή μήπως προτιμάς το "αγορίνα" με το οποίο τόσο ευγενικά με προσφώνησες πριν;). Συνεπώς δεν ξέρω κανέναν λύδιο ούτε επιθυμώ να συνάψω σχέσεις επειδή εσύ το προτείνεις -καλοπροαίρετα όπως πάντα φαντάζομαι.

 

Επιτέλους.  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος στο φόρουμ χορευταρά (ή μήπως προτιμάς το "αγορίνα" με το οποίο τόσο ευγενικά με προσφώνησες πριν;). Συνεπώς δεν ξέρω κανέναν λύδιο ούτε επιθυμώ να συνάψω σχέσεις επειδή εσύ το προτείνεις -καλοπροαίρετα όπως πάντα φαντάζομαι.

 

Επιτέλους.  ::)

 

 

 

Mαλιστα το Αγορινα σε χαλασε....το Μουσατη χορευτρια ειναι κομπλιμπεντο στο χωριο σου ::)...τες πα....δεν περιμενα να μου δωσεις και απαντηση ετσι και αλλιως απο υπεκφυγες και γεμισε ο τοπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λες το "μουσατες χορεύτριες" να ήταν απάντηση στο "αγορίνα"? :o

 

Αλλά από υπεκφυγές άλλο τίποτά. Εδώ οι άλλοι παίζουν κιθάρες σε τοίχους, πατώματα και κοιλιές για να μας πουν ότι δεν έχει σημασία το αν θα είναι κοτλέ ή από αφρολέξ, το επιφαινόμενο σε απασχολεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Dreamdancer έστω ότι το ξύλο δεν προσθέτει τίποτα στον ήχο. Γιατί να μην θέλει κάποιος να σκάσει και κάτι παραπάνω για μια κιθάρα φτιαγμένη από μαόνι π.χ. και όχι από νοβοπάν;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες εναν doityourselfa να σου πει οτι αν δεν εχεις το σωστο scale ως αρχη για πχ φεντερ strat, φεντερ ηχο (η lespaul για το αντιστοιχο) δεν θα εχεις οτι σχημα και να βαλεις, τοτε οπως ειπες και εσυ πριν αρχισε να μαθαινεις μπαλαλαικα απο τωρα.....

 

Θα το θελα πολυ να μαθω γιατι μ ενδιαφερει η μουσικη και οχι οι μπουρδες.

 

Καλη συνεχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου