Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μικρο καλαθι κραταω ετσι και αλλιως (καθως δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι αυτος που ακουει διαφορα)δεν ξερω ομως να θυμαισαι καποιο ποστ σου σελιδες πριν που ελεγες οτι μπορει να καταλαβαινες αν η μια ειναι πχ mahogany και η αλλη Alder αλλα τουλ θα καταλαβαινες την αλλαγη.....ολο αυτο λοιπον ειναι η απαντηση μου σε σενα....ακουγοντας το βιντεακι καταλαβαινεις εστω την αλλαγη ;)?

 

Μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.Λοιπόν, όπως σου ξαναέγραψα, εώς ότου κάνω το πείραμα σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ συνθήκες, δηλαδή με κιθάρα και ενισχυτή, επιφυλλάσομαι.

 

Ωστόσο, το να ζητάω και από σένα το ίδιο είναι, μάλλον, πολυτέλεια, μια και η απολυτότητα των απόψεών σου δε σε αφήνει να δεις παραέξω.

 

Αφου, λοιπόν, διατείνεσαι ότι δεν ακούς διαφορές, με γούστο σου και καπέλο σου και μπράβο σου, που ξεσκέπασες τη συνωμοσία των κσύλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας πω κι εγώ!

Προ καιρού αγόρασα μια Road worn Tele. Ο λόγος που την αγόρασα ήταν ότι μ' άρεσε εμφανισιακά, ήταν ζυγισμένη, ακουγόταν καλά σαν ακουστικό όργανο.

Μετα από λίγο την πήγα στον Superf.. να τη δει και να τη συγκρίνουμε με τις δικές του. Μου έδωσε κι' ένα μαύρο pickguard (οπότε έγινε ελκυστικότερη- thanks SF) και αποφάσισα να τη κρατήσω. Στη πορεία βρήκα ότι ο neck μαγνήτης ήταν "λίγος" σε σχέση με τον bridge (που ήταν γεμάτος, rock μαγνήτης) και έτσι αποφάσισα να κάνω αλλαγές. Αφου δοκίμασα αρκετούς, και μάλιστα αφου έβαλα και SD, κι έπρεπε ν' αλλάζω τη γείωση απο κάτω (μιλάμε γι' ατελείωτες ώρες με κολλητήρια κλπ) κάθε φορά ηθελα και κάτι άλλο. Ο ήχος ήταν καλός αλλά κάτι έλειπε. Τελικά κατέληξα σε SD Antiquity set, (όλοι οι μαγνήτες ακούγονταν διαφορετικοί) αλλά την μεγάλη αλλαγή την εισέπραξα όταν έβαλα ενα brass compensated angled Stewart-McDonald set στη γέφυρα. Τότε άκουσα τον tele ήχο που έχω στ' αυτιά μου.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά την μεγάλη αλλαγή την εισέπραξα όταν έβαλα ενα brass compensated angled Stewart-McDonald set στη γέφυρα

 

δε με το ελεγες ρε παιδι....εχω καμμια 10αρια σετ σπιτι....(παντα αλλαζω τα brass σε steel γιατι ΔΕΝ μου αρεσουν τα brass ηχητικα... ;D ;D)..

 

η συγκεκριμενη παντως RW Tele ειναι φανταστικη,ελαφρια ,καλοφτιαγμενη και πολυ ζωντανη κιθαρα. 

 

πλακα ,πλακα πρεπει να τη φερεις να τη ξαναδοκιμασουμε και να τη συγκρινουμε με την ..δεξια

 

3-usual.jpg

 

που φοραει τους ιδιους ακριβως μαγνητες (SD Antiquity set)....αλλα εχει...qs μπρατσο και rw fretboard.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Dreamdancer...οταν αμφισβητεις καποιον....καλο ειναι να ξερεις και ΠΟΙΟΝ αμφισβητεις....προσωπικα αν μου ελεγε ο ΕΖ οτι ΑΚΟΥΕΙ τις διαφορες στα κΣυλα...τοτε το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που θα ΤΟΛΜΟΥΣΑ να κανω θα ηταν να αμφισβητησω οτι ΟΝΤΩΣ τις ακουει......

 

Και ο ΕΖ και ο Πνοη και Νυξη και....εγω...(και πολλοι αλλοι) σου ειπαμε καποιες ΒΑΣΙΚΕΣ παρατηρησεις που εκ...ΠΕΙΡΑΣ και προσωπικων πειραματων...εχουμε κανει και που ΚΑΝΟΥΝ καποιες ΔΙΑΦΟΡΕΣ στον ηχο....και εσυ εκει...στο...βιντεο του παππαρα με το eq & το Logic... ;D

 

 

Αντε να κανω μια τελευταια προσπαθεια.Στις 3 αυτες tele που εχω φτιαξει μονος μου

 

3-usual.jpg

 

ειχα βαλει καποια στιγμη τους ΙΔΙΟΥΣ μαγνητες (τωρα εχουν αλλους) ....ε....ΔΕΝ ακουγονταν το ιδιο και ας ειχαν το ιδιο σετ απ,τις ιδιες γεφυρες και τα ιδια ηλεκτρικα....και ας ηταν.....οι δυο...ακριανες...και απο τα ΙΔΙΑ ακριβως κΣυλα...

 

Μήπως κάποια από τις δυο εχει ρόζους κάτω από το χρώμα….

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποια από τις δυο εχει ρόζους κάτω από το χρώμα….

 

;D ;D ;D

 

oχι αλλα εχουν διαφορετικο ΒΑΡΟΣ σωματος (οχι πολυ αλλα υπαρχει διαφορα)  και διαφορετικο ΠΑΧΟΣ μπρατσου ενω η μια εχει και ενα ..εξωφρενικα ακαμπτο quarter sawn μπρατσο super fat 1" U....ενω η αλλη ενα flat sawn soft v,ασε που η μια ειναι poly ενω η αλλη nitro & αναπνεουν τα κΣυλα καλυτερα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα ,πλακα πρεπει να τη φερεις να τη ξαναδοκιμασουμε και να τη συγκρινουμε με την ..δεξια

 

3-usual.jpg

 

που φοραει τους ιδιους ακριβως μαγνητες (SD Antiquity set)....αλλα εχει...qs μπρατσο και rw fretboard.

 

Αν θέλετε η σύγκριση να περιέχει και...nocasterίτσα, ψήνομαι.  :D ;D (δεν φοράει SD βέβαια, αλλά δεν πειράζει...)

 

 

 

Για να επανέλθω στο..."θέμα"  ::)

 

Ο καθένας έχει τη γνώμη του και είναι σεβαστή.

Είναι όμως;...Απο όλους;

 

Δυστυχώς υπάρχουν συνεχώς τοποθετήσεις μελών στις οποίες η κεντρική ιδέα είναι... "όποιο κορόιδο αγόρασε ακριβή κιθάρα τώρα κλαίει τα λεφτά του"   ή  "όλοι αυτοί που ασχολούνται με τα ξύλα είναι άσχετοι-άμπαλοι που δεν μπορούν να βγάλουν ήχο απο μόνοι τους και έχουν την ψευδαίσθηση ότι με ένα ακριβό όργανο θα ακουστούν καλύτερα".

 

Το λυπηρό είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα τραγικά αυτά "τσουβαλιάσματα" κιθαριστών σε κατηγορίες (ανάλογα με το ποιά είναι η στάση τους στο..."αιώνιο ερώτημα" ::)) γίνονται απο ανθρώπους που δεν πρόκειται ποτέ να μάθουν "να βαράνε την λα, ώστε να ακουστεί (κα)λά".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

oχι αλλα εχουν διαφορετικο ΒΑΡΟΣ σωματος (οχι πολυ αλλα υπαρχει διαφορα)  και διαφορετικο ΠΑΧΟΣ μπρατσου ενω η μια εχει και ενα ..εξωφρενικα ακαμπτο quarter sawn μπρατσο super fat 1" U....ενω η αλλη ενα flat sawn soft v,ασε που η μια ειναι poly ενω η αλλη nitro & αναπνεουν τα κΣυλα καλυτερα.... ;D

 

Χμμμ ,“Fat U 1inch” το σημειώνω αυτό.  ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορεις να δεις διαφορα neck profiles που προσφερει η MUSIKRAFT

 

http://www.fretdreamer.fr/parts/neckCustomDesign.htm

 

η συγκεκριμενη κιθαρα εχει το Chunkey U αλλα ..ενισχυμενο απο 0.90" σε 1"...γκουμουτσα κανονικη... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν ακούγομαι καλύτερα με ένα ακριβότερο όργανο, νομίζω είναι και ψυχολογικό...Αλλιώς θα παίξω με μιά Eric johnson, αλλιώς με μιά Κινέζικη strat κόπια (πέρα από τις χαόδες διαφορές στο playability και ήχο). Θα με εμπνέει το όργανο ρε γαμώτο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

νομίζω είναι και ψυχολογικό...

 

Γενικά , σε πολλά πράγματα όλα τα πράγματα , εσφαλμένα από μερίδα ανθρώπων,  ο ψυχολογικός παράγοντας παραβλέπεται ή μεταφράζεται ως κάτι το υποκειμενικό (μίας και δεν μπορεί – ακόμα- να μετρηθεί) και συνεπώς λογίζεται ως δευτερεύοντας ή ως μη αξιολογίσιμος.

 

Ο Άνθρωπος δεν είναι robot.

 

Δεν μπορεί να διαχωριστεί η ψυχολογία από καμία δεξιότητα.

 

edit:

Δεν νομίζω να υπάρχουν διακριτά όρια μεταξύ ψυχολογικού-βιολογικού. Ως σύνολο μόνο πρέπει να εξετάζονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου