Προς το περιεχόμενο

Έλξη χορδών από μονό μαγνήτη


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα πάλι τους μονούς στη στρατ 8) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

όσο χαμηλά και να ρυθμίσω τους μαγνήτες ακούγεται αυτό το "ξεκούρδιστο" ειδικά στη μι μπασα. Ο τρόπος που ρυθμίζω είναι ότι κατεβάζω τον πάνω μαγνήτη σχεδόν στο επίπεδο του pickguard και μετά ρυθμίζω τους άλλους 2 ώστε να έχω την ίδια ένταση.

 

(Το πρόβλημα ήταν δε πολύ χειρότερο όταν είχα βάλει ένα HS2, ο οποίος τράβαγε τρελά τις χορδές.)

 

Κάνω κάτι λάθος; το ψειρίζω πολύ; εσείς όταν παίζετε τη μι μπασα στο 12 ακούγεται καμπάνα;

 

Υπάρχει κανας μαγνήτης που να έχει πραγματικά χαμηλό pull; μήπως να πάρω καναν lace sensor;

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O HS2 δεν ειναι μονος,οποιοσδηποτε  vintage style μαγνητης με χαμηλο output σε λογικη αποσταση απο τις χορδες δεν θα σου κανει προβλημα (οπως αλλωστε δεν κανει προβλημα σε χιλιαδες κιθαριστες που παιζουν με strat)

 

Προσωπικα ρυθμιζω τις στρατ μου ωστε στον πισω μαγνητη η μι καντινι να απεχει περιπου 0,4 ποντους και η μι τυλιχτη περιπου 0,6 ποντους & δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Υπάρχει κανας μαγνήτης που να έχει πραγματικά χαμηλό pull; μήπως να πάρω καναν lace sensor;

 

ειναι οι μόνοι μαγνητες που ακομα & αν τους... κολλησεις πανω στις χορδες δεν εχουν pull.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οι μόνοι μαγνητες που ακομα & αν τους... κολλησεις πανω στις χορδες δεν εχουν pull.

 

Οπως και οποιοσδηποτε active. Η λαθος το εχω καταλαβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ρυθμιζω τις στρατ μου ωστε στον πισω μαγνητη η μι καντινι να απεχει περιπου 0,4 ποντους και η μι τυλιχτη περιπου 0,6 ποντους & δεν εχω κανενα προβλημα.

 

όταν λες "πίσω μαγνητη" εννοείς αυτό που λέω "πάνω"  :) δηλαδή neck, έτσι δεν είναι;

εγώ είμαι ίσως και λίγο πιο μακριά. Η κιθάρα είναι am std strat του '92 με τους μαμίσιους. Θα προσπαθήσω να στείλω ηχογράφηση το βράδυ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες "πίσω μαγνητη" εννοείς αυτό που λέω "πάνω"  Smiley δηλαδή neck, έτσι δεν είναι;

 

φυσικα και ΟΧΙ,σε ολες τις κιθαρες ο πισω μαγνητης ειναι ο bridge. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε γιατί δεν έχω καταλάβει απ'την περιγραφή για τι πράγμα λες. Το θέτεις σαν "ξεκούρδιστο" το οποίο παραπέμπει σε θέμα setup ενώ από την εμπειρία μου με magnet pull το ουσιαστικό που παρατηρώ είναι μείωση στη διάρκεια ταλάντωσης της χορδής.

 

Για μένα είναι εξαιρετικά απίθανο να έχεις τέτοιο θέμα τώρα με μονούς αν είχες πριν διπλούς και δεν παρατήρησες κάτι.

 

Άσχετο:

Πριν είχες διπλούς στη στρατ. Είχες αλλάξει και ποτενσιόμετρα; Τώρα που έβαλες μονούς πάλι;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος που ακούω είναι καθώς ανεβαίνω στα τάστα ένα αυξανόμενο "διακροτηματάκι", σα να παίζει μια άλλη νότα με περίπου την ίδια συχνότητα, όπως όταν κουρδίζεις, δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα ???

 

Στείλε γιατί δεν έχω καταλάβει απ'την περιγραφή για τι πράγμα λες. Το θέτεις σαν "ξεκούρδιστο" το οποίο παραπέμπει σε θέμα setup ενώ από την εμπειρία μου με magnet pull το ουσιαστικό που παρατηρώ είναι μείωση στη διάρκεια ταλάντωσης της χορδής.

 

Για μένα είναι εξαιρετικά απίθανο να έχεις τέτοιο θέμα τώρα με μονούς αν είχες πριν διπλούς και δεν παρατήρησες κάτι.

 

Το να ακούγεται "ξεκούρδιστο" είναι θέμα σεταπ όταν είναι πολλές νότες ή λάθος νότα σε σχέση με την ανοιχτή κλπ. Εμένα μια νότα σκέτη από μόνη της ακούγεται ξεκούρδιστη, κι αυτό είναι ή θέμα χορδής ή θέμα μαγνήτη

 

Επίσης οι διπλοί ρυθμίζονται πιο ψηλά και έχουν ασθενέστερο μαγνητικό πεδίο, το ξεκούρδισμα είναι λογικό να έιναι από τους μονούς

 

Άσχετο:

Πριν είχες διπλούς στη στρατ. Είχες αλλάξει και ποτενσιόμετρα; Τώρα που έβαλες μονούς πάλι;

 

ναι 250 για τους μονούς 500ρια για τους διπλούς. Μου χει μείνει το pickguard κομπλέ, άμα θες να κάνεις κανα πείραμα μίλα  ;) δες κι εδώ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος που ακούω είναι καθώς ανεβαίνω στα τάστα ένα αυξανόμενο "διακροτηματάκι", σα να παίζει μια άλλη νότα με περίπου την ίδια συχνότητα, όπως όταν κουρδίζεις, δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα ???

 

Μάλλον θα πρέπει να το ακούσουμε απ'το κλιπ. Μου θυμίζει πάντως αυτό που παρατηρούσα στην Ibanez μου όταν δεν ήταν καλά στερεωμένο το saddle σε τύπου Wilkinson vibrato.

 

Το να ακούγεται "ξεκούρδιστο" είναι θέμα σεταπ όταν είναι πολλές νότες ή λάθος νότα σε σχέση με την ανοιχτή κλπ. Εμένα μια νότα σκέτη από μόνη της ακούγεται ξεκούρδιστη, κι αυτό είναι ή θέμα χορδής ή θέμα μαγνήτη

 

Κάτσε ντε, αν δεν είναι σωστό το intonation, μόλις κουρδίσεις τη χορδή ανοιχτή, όσο ανεβαίνεις την ταστιέρα στη χορδή αυτή θα είσαι όλο και περισσότερο sharp ή flat.

Δεν πρόσεξα καλά αυτό που έγραψες πριν. Εννοείς οτι: κτυπάς τη ΛΑ για παράδειγμα  :) και ενώ αρχικά ακούγεται σωστά όσο περνάει η ώρα παρατηρείς αλλαγή στο pitch?

 

Επίσης οι διπλοί ρυθμίζονται πιο ψηλά και έχουν ασθενέστερο μαγνητικό πεδίο, το ξεκούρδισμα είναι λογικό να έιναι από τους μονούς

 

Εχμ καταρχάς εγώ παρασύρθηκα εδώ μιας και για μένα μαμάκερς = ΠΟΛΛΑ ΓΚΑΖΙΑ  ;D

Αν πάρεις εναν X2N να δεις τι μαγνητικό πεδίο έχει σε σχέση με τους μονούς σου (ότι πρέπει για μαγνήτη ψυγείου  :) )

Μέχρι τώρα πάντως ο μοναδικός...μονός  :P που έχω δει με σημαντικό pull σε σχέση με vintage-style διπλό (Burstbucker) είναι ο SSL-6 Seymour Duncan.

 

ναι 250 για τους μονούς 500ρια για τους διπλούς. Μου χει μείνει το pickguard κομπλέ, άμα θες να κάνεις κανα πείραμα μίλα  ;) δες κι εδώ

 

Θενκς μακάρι να είχα το χρόνο (έχω ενα amp restoration project στο περίμενε εδώ και πολύ καιρό).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ετσι οπως το παρουσιαζεις , εγω καταλαβα οτι εχεις προβλημα "ιντονεισον"

συγχωρα με κιολας ελπιζω να βοηθησα

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου