Προς το περιεχόμενο

Έλξη χορδών από μονό μαγνήτη


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυσκολη περιπτωση αν δεν εχουμε εικονα και ηχο!

Woolftones συνηθως οι κιθαρες εχουν σε συγκεκριμενες νοτες και συχνοτητες.Και ειναι καθαρα ακουστικο θεμα.Εχει να κανει με την ιδιοσυχνοτητα της ολης κατασκευης.Αρα θα πρεπει να συμβαινει το ιδιο και χωρις μαγνητες πανω.

Επισης, μαγνητικη ελξη υπαρχει κυριως στον neck και λιγοτερο στον middle μαγνητη λογω του οτι σ αυτο το σημειο η ταλαντωση της χορδης ειναι μεγαλυτερη.(συνεπως ερχεται πιο κοντα στο μαγνητη).

Μηπως χρησιμοποιεις stainless steel χορδες?

Μηπως εχεις πολυ χαμηλο action?

 

Δοκιμασε να χαμηλωσεις τελειως τον neck & middle μαγνητη σου, κι αν εξακολουθησει να ακουγεται ετσι(χωρις να χεις κουμπωσει σε ενισχυτη) τοτε το προβλημα ειναι μηχανικο.

 

Thanx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια το θεμα αλλα ειχα δει ενα βινετο στο γιουτουμπ . ηταν ενας τυπος λοιπον ο οποιος ακουγε αυτο που περιγραφεις και εσυ... η λυση επειρθε με αλλαγη χορδων... υπαρχουν ελεγε καπιοι μαγνητες που διαβαζουν ενα γρεζαρισμα οταν γινετα η ταλαντωση... μετα εκανε την δοκιμη με χορδες nickel wound και το προβλημα διορθωθηκε... δεν ξερω ισως να ειναι το πρωτο και πιο ευκολο που μπορεις να κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αποδείξω ότι δεν είμαι τρελός (ή ότι είμαι :) ) ορίστε και μια ηχογράφηση. Αν προσέξετε οι νότες ακούγονται λες και παίζω με τρεμολο εφε

νομίζω ότι ελαττώνεται αν κατεβάσω τους μαγνήτες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος

δεν είναι και καινουργια η χορδή, το ξέρω :)

e-g-a-b.mp3

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε στρατ, και διαπίστωσα ότι ήταν υπερβολικά κοντά στις χορδές ο bridge μαγνήτης από τη μεριά της ΜΙ μπάσας... Τον χαμήλωσα λίγο και το πρόβλημα λύθηκε...

 

Δεν υπάρχει βελτίωση όσο απομακρύνεις τους μαγνήτες από τις χορδές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πρόβλημα είναι οι χορδές αν είναι Super light τοτε ο μαγνήτης τις ρουφάει για τα καλά ειδικά οι Dimarzio pickups.

 

Να φανταστω οτι στο κανει μονο οταν βάζεις παραμόρφωση. Και ακουγεται σαν να ταστάρει ενω με καθαρο οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου