Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καλης στρατοκαστερ με συγκεκριμενα specs


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας θαυμάζω εσάς που μπορείτε και βολεύεστε με τα μπαστούνια του baseball...Εγώ μια ζωή με φλούδες είμαι!! ;D

 

Το "βόλεμα" έχει λίγο να κάνει και με το τι θέλει να παίξει ο καθένας.

 

Καταλαβαίνω πχ ότι όταν κάποιος θέλει να σρεντάρει, ένα deep U με πάχος 1.00'' απο το πρώτο τάστο όπως έχει η nocaster μάλλον δεν τον βολεύει όπως θα βόλευε κάποιον που θέλει να τυραννάει αρκετά την κάθε νότα αγκαλιάζοντας το μπράτσο την ώρα του bend ή να παίζει rhythm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το "βόλεμα" έχει λίγο να κάνει και με το τι θέλει να παίξει ο καθένας.

 

Καταλαβαίνω πχ ότι όταν κάποιος θέλει να σρεντάρει, ένα deep U με πάχος 1.00'' απο το πρώτο τάστο όπως έχει η nocaster μάλλον δεν τον βολεύει όπως θα βόλευε κάποιον που θέλει να τυραννάει αρκετά την κάθε νότα αγκαλιάζοντας το μπράτσο την ώρα του bend ή να παίζει rhythm.

 

Κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει μετά από συζητήσεις με άλλους κιθαρίστες διαφορετικών ειδών και διαφορετικής προσέγγισης.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίσω μαγνήτης όπως είπα είναι ''δύσκολος''. Είπαμε vintage προσανατολισμών με λιγο περισσότερα πριμάκια απ'ότι θα ήθελα. Σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω (μόνο αυτόν) με κάτι πιο ''ζουμερό'' για lead παιξίματα και καλύτερη συνεργασία με τα fuzz και οverdrive πετάλια μου. Έιναι λίγο περίεργος χαρακτήρας και δεν τα πάει καλά μαζί τους.  ;D

 

  ???

Οι vintage output μαγνήτες, νομίζω, τα πάνε καλύτερα με τα fuzz ενώ οι higher output μαγνήτες μπορεί και να ξυρίζουν. Μάλλον έχεις κάποιο είδος φαζ που προτιμάει μοντέρνους μαγνήτες αν και αδυνατώ να φανταστώ κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα και το fuzz....εγω εχω το red muck του jam και ειτε παιξω με λεσπολι ειτε με στρατ δεν χρειαζεται να το πειραξω καν...ειναι πολυ ευαισθητο αλλα αν βρεις το σποτ καθαρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ???

Οι vintage output μαγνήτες, νομίζω, τα πάνε καλύτερα με τα fuzz ενώ οι higher output μαγνήτες μπορεί και να ξυρίζουν. Μάλλον έχεις κάποιο είδος φαζ που προτιμάει μοντέρνους μαγνήτες αν και αδυνατώ να φανταστώ κάτι τέτοιο

 

Χμμ στα δικα μου αυτια ενας vintage output πριμαριστός μονος μαγνητης τεινει να "ξυριζει" περισσότερο σε σχέση με εναν medium output διπλο που εχει πιο ισορροπημένα μεσαία και βγάζει ένα πιο γεμάτο "στρογγυλό" fuzz ηχο.

 

Οταν πχ πηρα στα χερια μου το εξαιρετικό box of war απο Wren & Cuff ψιλοαπογοητευτηκα αφου το δοκιμασα πρωτα στη Mayer.

 

Βεβαια ολα ειναι υποκειμενικα και στα αυτιά και τα χέρια καθενός. 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχεις δοκιμάσει  fuzzface πετάλια;

 

αναλογα και το fuzz....εγω εχω το red muck του jam και ειτε παιξω με λεσπολι ειτε με στρατ δεν χρειαζεται να το πειραξω καν...ειναι πολυ ευαισθητο αλλα αν βρεις το σποτ καθαρισες...

 

Συμφωνώ, εχω κι εγω το red muck και τα πάει καλά με low output humbuckers.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως,που τα δαχτυλα μου ειναι μια σταλια και οχι ιδιαιτερα στρετσαρισμενα,αν παιξω πανω απο μιση ωρα σε μανικια τυπου ιμπανεζ,με πιανει απιστευτος πονος!

επισης

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα τα specs που εβαλες στην αρχη,εχουν vintage frets & οι ιαπωνικοι μαγνητες ειναι συνηθως χάλια,αν ειναι να δωσεις 1000αρικο παρε τη Roadworn

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε παω σε κατι τετοιο με αλλαγη μαγνητων?πζυ μπρατσο τουλαχιστον

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-2013-LTD-ED-72-Strat-MN-VWT-Vintage-White/art-GIT0026651-000?recId=9cd576d0-8e50-11e3-90b7-c86000be4267

 

σαν ποιοτητα ξυλων ειναι καλες οι τζαπαν σε σχεση με αμερικανες?αλλιως να παω σε καμια λυση ροκινγκερ με το αγαπημενο μου lake placid blue και ενα παχυ μανικι rw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου