Προς το περιεχόμενο

ESP - EMG -Saymour Duncan ΑΠΟΡΙΕΣ


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι κάτοχος μίας jackson rx10D εδώ και 2 χρόνια και θα ήθελα να αγοράσω μία νέα κάτω απο 1000 ευρώ. Παίζω metal. Έχω κοιτάξει πολλές LTD οι οποίες δείχνουν πανέμορφες εμφανισιακά. ΑΛΛΑ. Έχω τις ακόλουθες φοβίες για τους EMG:

 

1. Τα Clean.. πρόσφατα δοκίμασα μια epiphone prophecy explorer (emg 81/85) με stock χορδές και τα καθαρά ήταν χάλια. Ήταν σαν να έχει gain απο μόνη της. Δεν είχε αυτή τη γλύκα της jackson - το πεντακάθαρο.

2. Πάντα μου άρεσε ο σφιχτός και παχύς ήχος με distortion (πχ. Megadeth - Rust In Peace, Metallica - Master of Puppets - And Juctice For All) όπου δεν ακούγεται χαλαρός και χαώδες ο ήχος άλλα μαχαίρι.

 

Να σημειώσω πως η κιθάρα που δοκίμασα κοστίζει σχεδόν 100 ευρώ περισσότερο απο την δική μου. 525 για την ακρίβεια. Στον ίδιο ενισχυτή με τις ίδες ρυθμίσεις και ίδιο παίχτη. ( ;D)

 

Ξέρω πως μία πολύ καλή επιλογή είναι η jackson αλλά δεν μου αρέσει η αίσθηση της ταστιέρας, έχω βαρεθεί αυτά τα inleys και γενικά έχω βαρεθεί αυτή την εταιρία, μιας και έχω δοκιμάσει DK2, RR3 και έμεινα με τις ίδιες εντυπώσεις, ενώ και τα τάστα τα βρίσκω μεγάλα. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για τον ήχο ο οποίος είναι τέλειος.

 

Υπάρχει και η shecter φυσικά αλλά το πρόβλημα είναι οι μαγνήτες.

Η esp έχει βγάλει και μοντέλα με Saymour αλλά υστερούν σε κάτι αλλο.

πχ έχουν 22 αντί 24 τάστα ή δεν έχουν ωραίο χρώμα ή κάτι τέτοιο.

 

Μου αρέσουν πολύ τα explorer, les paul, και horizon σχήματα.

 

Με λίγα λόγια θέλω μία κιθάρα με καθαρά ΚΑΘΑΡΑ και βρώμικα με σφιχτό παχύ ήχο. EMG? SAYMOUR?

Δεκτές προτάσεις, συμβουλές κλπ.

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi... Πάμε...

 

 

Αρχικά. Ο ήχος που θες είναι προιόν κιθαρών πολύ ακριβότερων μεν, αλλά κυρίως high gain ενισχυτών και επεξεργασίας του studio. Μπορείς ακόμα και με την κιθάρα σου να φτάσεις αρκετά κοντά σ'αυτόν τον ήχο με έναν καλό high gain ενισχυτή, και προσωπικά αυτό θα σου πρότεινα αν η κιθάρα σου σε εξυπηρετεί. Με μια καλύτερη κιθάρα αλλά crappy ενισχυτάκο δύσκολα.

 

Αν όχι, κι εφόσον λες ότι δεν σου αρέσει, δεν σε βολεύει κλπ. πιθανότατα δεν θα σε βολεύουν οι περισσότερες μεταλλοκιθάρες, αφού σχεδόν όλες φοράνε μεγάλα τάστα (jumbo περισσότερες, XJ οι LTD) και όλες έχουν αυτού του στυλ μανίκια (μεγάλο radius/flat ταστιέρα, λεπτό μανίκι, 25.5" κλίμακα). Ακόμα και οι μοντέρνες LP είναι κάπως έτσι, εκτός αν μιλάμε για Gibson, που και πάλι είναι κοντά. Επίσης, έχε υπ'όψη σου πως η κλίμακα στις LP είναι 24.7", αισθητά μικρότερη αν έχεις συνηθίσει σε μεγαλύτερες (25.5").

 

Όσον αφορά τους EMG και τα καθαρά. Οι EMG πιθανότατα θα σου κάνουν για τη δουλειά που θες, ειδικά στα βρώμικα, αλλά στα καθαρά όντως πάσχουν κάπως. ΟΜΩΣ, αν χρησιμοποιείς το volume της κιθάρας σου μπορείς να το καθαρίσεις άνετα με λίγο κλασσικό rolling off στα σημεία που παίζεις καθαρά. Εναλλακτικά, φυσικά μπορείς να πας για το κλασσικό σετάκι που χρησιμοποιούσαν όλοι, το σετ JB/Jazz του Duncan, όπου θα'σαι κάπως καλύτερα στα καθαρά εφόσον θα έχεις και την επιλογή για split των διπλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην συγκρινοντας της σειρα χ με την σειρα προ της jackson ειναι αδικια. Στο λεω εκ πειρας μια και εχω 2 προ και εχω δοκιμασει της σειρας χ. Προσωπικα δεν θεωρω το basswood καθολου ιδανικο για μεταλ καθως δεν εχει ογκο. Υστερα απο πολλους πειραματισμους κατεληξα να πουλησω ενα σωμα μιας wrmg (οταν βγαιναν ακομα με basswood - τωρα ειναι alder) και να παρω ενα alder μιας dkmg κρατωντας λαιμο, μαγνητες, hardware. Η βελτίωση ηταν δραματικη. Εδω κυριως ειναι βινταζο-φορουμ οποτε το μεταλ ειναι λιγο στην μπουκα. Αλλα πραγματι αν θες ογκο, το μαονι ειναι το καλυτερο kateme  ;D Προσωπικα μου αρεσει και το alder.

 

Οσον αφορα τους μαγνητες ηθελα και εγω μια με σφιχτο ηχο-ξυραφι (για thrash δηλαδη). Αν θα εχεις μονο αυτη δεν ξερω αν θα σε καλυπτει καθως οι medium - low gain ηχοι δεν θα ειναι ιδιαιτερα καλοι. Σε αυτη την κιθαρα ειχα 81 bridge - 85 neck με 18v mod. Προσωπικα προτιμα τον 81 κατω για τους παραπανω λογους αλλα και ο 85 ειναι καλος. Σε καμια περιπτωση μην βαλεις τον 85 πανω. Υπερβολικα high output για νεκ. Αν παρεις κιθαρα με 81/85 (δυστυχως ο ζακ περασε τις μ******ς του και στην κιθαριστικη αγορα) αλλαξε τον 85 με τον 60. Κρυσταλινα καθαρα - δεν βρωμιζει ιδιαιτερα καλα αλλα τα καθαρα του ειναι πολυ καλα. Το εκανα προσφατα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

 

Κατα τα αλλα το θεμα που ανοιξες ειναι τεραστιο αν πιασουμε ολα τα θεματα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Roland Cube ο οποιός κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Όσον αφορά τα τάστα έχω παίξει με μία φθηνή ltd ec-50 για πολλές ώρες και τα τάστα τα οποία και καλά είναι XJ είναι πιό μικρά απο της jackson και με βολεύαν πάρα πολύ. Ούτε έχω πρόβλημα με τους λεπτούς λαιμούς, ίσα ίσα έιναι πολύ βολικοί.

 

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην prophecy η οποία φοράει 81/85 είχε χειρότερο distortion και clean απ ότι η δική μου η όποια έιναι duncan designed, δηλαδή ούτε καν! Ποντάρω στο ότι ο συνδιασμός epiphone με emg είναι απλά χάλια.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αναφέρομαι στη συγκεκριμένη κιθάρα

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/ESP-LTD-MH-1000QM-STBK-See-Thru-Black/art-GIT0010664-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην συγκρινοντας της σειρα χ με την σειρα προ της jackson ειναι αδικια. Στο λεω εκ πειρας μια και εχω 2 προ και εχω δοκιμασει της σειρας χ. Προσωπικα δεν θεωρω το basswood καθολου ιδανικο για μεταλ καθως δεν εχει ογκο. Υστερα απο πολλους πειραματισμους κατεληξα να πουλησω ενα σωμα μιας wrmg (οταν βγαιναν ακομα με basswood - τωρα ειναι alder) και να παρω ενα alder μιας dkmg κρατωντας λαιμο, μαγνητες, hardware. Η βελτίωση ηταν δραματικη. Εδω κυριως ειναι βινταζο-φορουμ οποτε το μεταλ ειναι λιγο στην μπουκα. Αλλα πραγματι αν θες ογκο, το μαονι ειναι το καλυτερο kateme  ;D Προσωπικα μου αρεσει και το alder.

 

Οσον αφορα τους μαγνητες ηθελα και εγω μια με σφιχτο ηχο-ξυραφι (για thrash δηλαδη). Αν θα εχεις μονο αυτη δεν ξερω αν θα σε καλυπτει καθως οι medium - low gain ηχοι δεν θα ειναι ιδιαιτερα καλοι. Σε αυτη την κιθαρα ειχα 81 bridge - 85 neck με 18v mod. Προσωπικα προτιμα τον 81 κατω για τους παραπανω λογους αλλα και ο 85 ειναι καλος. Σε καμια περιπτωση μην βαλεις τον 85 πανω. Υπερβολικα high output για νεκ. Αν παρεις κιθαρα με 81/85 (δυστυχως ο ζακ περασε τις μ******ς του και στην κιθαριστικη αγορα) αλλαξε τον 85 με τον 60. Κρυσταλινα καθαρα - δεν βρωμιζει ιδιαιτερα καλα αλλα τα καθαρα του ειναι πολυ καλα. Το εκανα προσφατα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

 

Κατα τα αλλα το θεμα που ανοιξες ειναι τεραστιο αν πιασουμε ολα τα θεματα  ;D

 

Δηλαδή ο 81/60 είναι καλύτερος συνδιασμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καποιο ευαγγελιο αλλα στα δικα μου αυτια ο 60 ειναι πολυ καλυτερος μαγνητης για νεκ σε σχεση με τον 85 (πχ. τα περισσοτερα καθαρα μεταλικα ειναι ηχογραφημενα με τον 60). Επισης στα δικα μου αυτια ο 81 ειναι καλος για αυτο που κανει (πολλοι τον απεχθανονται)

 

Παντως οντως το θεμα ενισχυτη εχει σαφως μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο την κιθαρα. Κοινως, θα φτιαξεις πολυ πιο ευκολα τον ηχο σου με ενα καλο ενισχυτη/καμπινα σε σχεση με την αγορα μιας 2ης κιθαρας. Το πηρα ως δεδομενο και δεν το ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως είμαι drummer και παίζω κιθάρα για χόμπυ και για να μπορώ να συνθέτω στη μπάντα. Μάλιστα θα μου κάνω και διαφήμιση.

 

Έχουμε διασκευάσει Metallica σε φεστιβαλ που βγήκαμε πρώτη φορά ως συγκρότημα.

Είμαι ο drummer.

 

Τώρα στο θέμα μας,

Εσύ ο ίδιος αγαπητέ chieveit μήπως θα μπορούσες να μου ηχογραφήσεις ένα ριφάκι για να σιγουρευτω ότι ο ήχος με 81/60 δεν ταξιδεύει σαν τον άνεμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να μπορουσα αλλα δεν εχω μικροφωνο/καρτα ηχου. Το μονο μεσο ηχογραφησης προς το παρον ειναι το κινητο και ειλικρινα θα ακουγεται απαισιο αν το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και γω οτι κατα τη γνωμη μου ο 60 ειναι φοβερος μαγνητης οπως και ο 81 για αυτο που είναι και πάντα γέφυρα.Για τον 85 θα διαφωνησω λίγο.Προσωπικα παιζω με 2 89 18v που είναι κοντα στον 85 ως διπλοι(παιζουν και ως μονοι).Οντως είναι πολυ δυνατοι αλλά είναι καθαροι,γεμάτοι και αν παιζεις το volume καθαρίζουν τέλεια.Ιδανικοι και ως neck και ως bridge και αρκετα ευέλικτοι κατ'εμε δηλ οχι μονο για μέταλ.

 

Ωραια τώρα που ειδα και το βιντεο(ω γαια!!!!) 81-60!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του τραγουδιστή (Μustaine ;D) στο live ^^ ήταν συνδιασμός, jackson RR3, MESA STUDIO PREAMP, JCM 900 κεφαλη και καμπινα marshall. Ήταν καταπληκτικός ήχος. Μα ήταν jackson!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου