Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πεταλι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το διπεταλο της pearl to elliminator me strap.Τωρα τελευταια εχω ενα προβλημα το δεξι πεταλι τριζει ο αξονας, μου κανει εντυπωση γιατι το εχο μονο 2 μηνες και το βρισκω λιγο περιεργο απο τοσο γρηγορα να αρχιζει να τριζει. Ξερει κανενας αν μπορω να το βαλω λαδι, θελω να πω οτι χρειαζεται ειδικο λαδι για πεταλι ή μπορω με οποιοδηποτε? Εχει συμβει σε κανεναν?

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε WD40. Δεν είναι ακριβώς λιπαντικό, αλλά πιθανότατα θα κάνει δουλειά. Μην βάλεις πάρα πολύ από την αρχή.

Ρίχνε λίγο σταδιακά και δοκίμαζε, μέχρι να σταματήσει το τρίξιμο. Αν πέσει περισσότερο από όσο χρειάζεται, ή σε σημεία που δεν θέλεις σκούπισέ το.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το διπεταλο της pearl to elliminator me strap.Τωρα τελευταια εχω ενα προβλημα το δεξι πεταλι τριζει ο αξονας' date=' μου κανει εντυπωση γιατι το εχο μονο 2 μηνες και το βρισκω λιγο περιεργο απο τοσο γρηγορα να αρχιζει να τριζει. Ξερει κανενας αν μπορω να το βαλω λαδι, θελω να πω οτι χρειαζεται ειδικο λαδι για πεταλι ή μπορω με οποιοδηποτε? Εχει συμβει σε κανεναν?[/quote']

Μην σου προξενεί εντύπωση. Πολλές φορές λόγω του ότι τα λιπαντικά που χρησιμοποιούν από το εργοστάσιο σε ορισμένα σημείατων κινητών μερών, είναι ελαφρά, ενδέχεται να στεγνώσουν με την παραμονή του αντικειμένου στις αποθήκες ή στα ράφια των καταστημάτων. ¶λλωστε, επιβάλεται ανά καιρούς να λιπαίνεις το πετάλι σου με ένα WD 40, που είναι και καθαριστικό, όπως σου είπε ο φίλος μας. Μπορείς όμως αφού λιπαίνεις με προσοχή, να χρησιμοποιήσεις και ψιλό γράσσο σε όλα τα κινητά μέρη, σιλικόνη π.χ. στο strap για να μην ξεραθεί και με αυτό τον τρόπο να επιτύχεις πρόληψη της τυχόν οξείδωσης και το κυριότερο την αποφυγή ανεπιθύμητων θορύβων. Φαντάσου ένα πετάλι που τρίζει, δίπλα στο μικρόφωνο για ηχογράφηση.

Έχω ένα Ludwigh speed king ball bearing, αυθεντικό. Ανά καιρούς τρίζει, περίπου κάθε ένα χρόνο. Τότε το λύνω και περνάω όλα τα κινητά μέρη με γράσσο λιθίου και τα ελατήρια τα αφαιρώ από τους πλαϊνούς άξονες που είναι κρυμμένα, σκουπίζω το γράσσο που είναι εμβαπτισμένα και ξανατοποθετώ με ειδικό γράσσο, όχι τίποτα περίεργο, απλά μεγαλύτερης αντοχής σε θερμοκρασίες υγρασία και παραμονή. Το έχω 20 χρόνια και ποτέ δε μου έβγαλε κάτι άλλο. Η μηχανή θέλει το λάδι της να ξέρεις. Μη φοβάσαι να λιπάνεις καλό του κάνεις (ομοιοκαταλληξία).....

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω το Pearl P-202TW αριστερο και εναν μηνα αφότου το αγόρασα άρχισε να τρίζει το δεξί πετάλι αλλά μόνο όταν ήταν συναρμολογημένο.

Όταν το έλυσα δεν έτριζε. οπότε και είδα ότι έτριζε η δεξιά άρθρωση του διαφορικού. Πέρα από τον θόρυβο , έχει αντίκτυπο και στις τριβές και με ζορίζει λίγο στο πόδι.

Οπότε φίλε είναι συχνό φαινόμενο. Δεν έχω ρίξει λιπαντικό ακόμα αλλά ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα έτσι.

Ξέρει κανείς σε ποιά μαγαζιά θα βρώ λιπαντικό, επειδή είμαι στα Χανιά και εδω δεν υπάρχουν μουσικά καταστήματα με πολλά πράγματα;

You know so much about nothing at all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου