Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Gear


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν κρινω απο τη φωτογραφια, το να μη τους γουσταρω εγω σε κάποια φαση θα μπορουσε να τους κοστισει ενα 5% σε κόσμο :P

 

 

Λεπτομέρεια: Στη φωτο του στησίματος τα μονιτορ ειναι προς το γκρουπ, ενω σε εκείνη του live, ειναι προς τον κόσμο ;D βρωμάει πατέντα ηχολήπτη που ξέχασε να φερει καλωδια :P

 

Η πολυτέλεια του να παίζεις σε λιγοστό κοινό (για να το θέσω ...κομψά), εκτός του ότι είσαι ένα με τους θαυμαστές σου (:P), εκμηδενίζει την ανάγκη για monitors. Αφού group και κοινό είναι σε απόσταση αναπνοής, προς τι να κουβαλάς περιττά πράγματα; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τώρα ξέρεις που τη γράφουν τη γνώμη τη δική μου ή τη δική σου ή του ΕΦ οι Mikro. ;D

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί μεν να κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά με το MC-505, αλλά όχι ότι δε θα είχαν πιο φρέσκο ήχο με κάτι πιο καινούργιο και αναλογικό, π.χ. Elektron Analog Rytm.   8)

 

 

σορρυ αλλα για μπασακια & leads μια χαρα ειναι οι ΜΙΚΡΟ με το moog prodigy.

 

 

και το MC505 κανει και sequence το JP8080 οποτε και αυτη ειναι μια πολυ εξυπνη χρηση του  για live .

 

που ειναι το θεμα???

 

το prodigy δεν εχει midi αλλα  μπορει να εχει το συγκεκριμενο midι-cv - interface- mod

http://www.synhouse.com/prodigy1.html

η midi-cv  που δεν φαινεται η να το παιζουν live.... για πιο un-quantized lead φασεις ;)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mamonu: Και 72άρα font να βάλεις το Moog δε θα πάθω τίποτα. Η ένστασή μου είναι για την τιμή των Moog και μόνο, τα έχω ξεκαθαρίσει ουκ ολίγες φορές. Δεν έχω τόοοοση αλλεργία πια (σε αντίθεση με κάποιον άλλο γνωστό-άγνωστο :P). ;D

 

Πιθανολογώ ότι το Prodigy το έχει για live ήχους (μπάσα και leads όπως είπες), και το 505 οδηγεί τους εσωτερικούς του ήχους καθώς και αυτούς του 8080. Επίσης θα μπορούσε με ένα CV-to-MIDI να παίζει ήχους του 8080 από το κλαβιέ του Prodigy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πιθανολογώ ότι το Prodigy το έχει για live ήχους (μπάσα και leads όπως είπες), και το 505 οδηγεί τους εσωτερικούς του ήχους καθώς και αυτούς του 8080. Επίσης θα μπορούσε με ένα CV-to-MIDI να παίζει ήχους του 8080 από το κλαβιέ του Prodigy.

 CV-to-MIDI θα ελεγα οτι ειναι σχετικα πιο σπανιο και συνηθως δεν υπαρχει λογος μιας και σιγουρα υπαρχουν καλυτερα feel σε keys. και ειναι και μονοφωνικο. αλλα οκ γινεται..

(μονο ενα doepfer module εχω δει και το κανει βεβαια και ενα αλλο απο μια αλλη εταιρια )

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ... ειδικά το ένα σταντ έχει πολύ παλιό gear , vintage θα το χαρακτήριζα αν σκεφτούμε ότι το 505, 8080 είναι 1996/98 και το prodigy 1992? κοντεύουν 20αετίας μηχανήματα.... (αν δεν κάνω λάθος από το moog δεν πήραν και οι prodigy το όνομά τους?) θα περίμενα πιο καινούργιο εξοπλισμό από ένα τέτοιο group σίγουρα κάποια electron, virus, blofeld να δω.... ίσως θέλουν αν κρατήσουν συγκεκριμένο ήχο.

 

Σε ένα άλλο live από καινούργιο group πρωτοεμφανιζόμενο από θεσσαλονίκη μεριά που πήγα πρόφατα τους Liebe υπήρχε μόνο ένα Roland Gaia και ένα mac και όλα ήταν προηχογραφημένα στο mac, πολύ ωραίος ήχος και κομάτια αλλά σαν σκηνική παρουσία πολύ λιτό stage gear.... δεν ξέρω αν κάποιος άλλος τους έχει δει live.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κατατοπιστικότατες!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ... ειδικά το ένα σταντ έχει πολύ παλιό gear , vintage θα το χαρακτήριζα αν σκεφτούμε ότι το 505, 8080 είναι 1996/98 και το prodigy 1992? κοντεύουν 20αετίας μηχανήματα....

Ε οχι και 1992 το Prodigy. :P Ειναι πολυ παλιο, κατασκευαζοταν απο το 1979 ως το 1984.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν κρίνω απο τα υπόλοιπα το mc505 πρέπει να εκτελεί κυρίως χρέη drumachine κάτι για το οποίο είναι αρκετά επαρκές θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου