Προς το περιεχόμενο

Output Μαγνητών και Ισορρόπησή τους


Eneekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια το output επηρεάζει και τον ήχο/tone αλλά και όχι μόνο η ένταση του output.

 

Αν κρατήσεις όλα τα χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη σταθερά και αλλάζεις μόνο το output με τον αριθμό των σπειρών (αντίσταση) τότε όσο αυξάνεις σε σπείρες χάνεις στο συχνοτικό φάσμα τα άκρα, δλδ πρίμα και μπάσα αλλά κερδίζεις σε gain και φυσικά μεσαία.

 

Ωστόσο, αν κρατήσεις όλα τα χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη σταθερά (και την αντίσταση) μπορείς να αλλάξεις το output με διαφορετική ένταση μαγνητικού πεδίου πχ alnico V vs alnico II ή alnico V full μαγνητισμένο vs alnico V όχι full μαγνητισμένο αλλά και πάλι θα αλλάζει το tone.

 

Εδώ και ένα παράδειγμα ενός DiMarzio σετ με τεράστια διαφορά στην αντίσταση αλλά ο χαμηλός ωμικά παίζει το ίδιο με τον άλλο που έχει μεγάλη αντίσταση.

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/steve-morse-model-neck

και ο bridge,

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/high-power/steve-morse-model-bridge

 

O bridge είναι 10Κ και παίζει το ίδιο με τον neck που είναι... 20Κ! Διάβασε και τι λέει στον καθένα να δεις στο περίπου πως επηρεάζει η κάθε παράμετρος.

 

Νομίζω ότι όλα αυτά είναι καλύτερα να τα ρωτήσεις στον κατασκευαστή. Θα σου πει με λεπτομέρεια τι επηρεάζει τι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια το output επηρεάζει και τον ήχο/tone αλλά και όχι μόνο η ένταση του output.

 

Αν κρατήσεις όλα τα χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη σταθερά και αλλάζεις μόνο το output με τον αριθμό των σπειρών (αντίσταση) τότε όσο αυξάνεις σε σπείρες χάνεις στο συχνοτικό φάσμα τα άκρα, δλδ πρίμα και μπάσα αλλά κερδίζεις σε gain και φυσικά μεσαία.

 

Ωστόσο, αν κρατήσεις όλα τα χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη σταθερά (και την αντίσταση) μπορείς να αλλάξεις το output με διαφορετική ένταση μαγνητικού πεδίου πχ alnico V vs alnico II ή alnico V full μαγνητισμένο vs alnico V όχι full μαγνητισμένο αλλά και πάλι θα αλλάζει το tone.

 

Εδώ και ένα παράδειγμα σετ με τεράστια διαφορά στην αντίσταση αλλά ο χαμηλός ωμικά παίζει πιο δυνατά.

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/steve-morse-model-neck

και ο bridge,

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/high-power/steve-morse-model-bridge

 

Διάβασε τι λέει στον καθένα να δεις στο περίπου πως επηρεάζει η κάθε παράμετρος.

 

 

Νομίζω ότι όλα αυτά είναι καλύτερα να τα ρωτήσεις στον κατασκευαστή. Θα σου πει με λεπτομέρεια τι επηρεάζει τι.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα links! Ουσιαστικά, αυτό το σετ έχει την μεγάλη αντίσταση στον neck και την μικρή στον bridge, αλλά τα έχουν ζυγίσει ώστε τα output να είναι το αντίθετο, κάτι που θα ενδιέφερε και εμένα δηλαδή.

 

Από αυτά που κατάλαβα από αυτά, η χαμηλή αντίσταση έχει ως αποτέλεσμα ήχο με μικρότερη γκάμα συχνοτήτων στα χαμηλά (πιο σφιχτά χαμηλά) έτσι ώστε ο ήχος να μην βαλτώνουν αυτές οι συχνότητες, και ουσιαστικά με το μεγάλο output καταλήγει στο να έχει ενισχυμένα μεσαία, και attack. Βασικά έτσι μπορείς να πεις ότι είναι ο μαγνήτης μου που θέλω να πάει στην bridge θέση.

 

Τώρα εγώ αυτόν μπορώ να τον συνδυάσω με υψηλότερης αντίστασης - χαμηλότερου output μαγνήτη στον neck και να πάρω κάτι πιο dark σε αυτή την θέση. Βέβαια επειδή δεν θέλω να χάσω πολλά μεσαία εκεί δεν θα φτάσω και τα 20kΩ που έχει ο Morse, αλλά κάτι πιο κοντά στο output του δικού μου.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο καλό link με πληροφορίες για τα είδη alnico και πώς επηρεάζουν τον ήχο; Αυτό που ξέχασα να σημειώσω, είναι ότι με ενδιαφέρει Wide-Range Humbucker.

 

Ναι, θα ρωτήσω περισσότερα τον κατασκευαστή, αλλά στις τελευταίες μας επικοινωνίες κατάλαβα ότι ουσιαστικά θέλει να έχει γίνει η αγορά/πληρωμή για να συζητήσουμε διεξοδικά τις λεπτομέρειες και να κάνουμε κάτι στα δικά μου specs...

 

Τώρα, εγώ πώς μπορώ να μετρήσω το output του μαγνήτη μου; Όχι την αντίσταση, το output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουμε 2 μαγνήτες με μεγάλη διαφορά στο DC output, τότε στις περισσότερες φορές έχουμε και πρόβλημα στην μεσαία θέση, όταν παίζουν και οι δύο μαζί δηλαδη. Τότε ο μαγνήτης με την χαμηλότερη έξοδο "πνίγει" τον άλλον, ακούγεται πιό δυνατά δηλαδή, ακόμα και αν οι εντάσεις και των δύο είναι στο 100%. Ένα τυπικό παράδειγμα είναι το Gibson EB-3, όπου ο Δαβίδ bridge (6,5kΩ) κατατροπώνει τον Γολιάθ neck (30 kΩ) στην μεσαία θέση.

 

Επίσης πρέπει να συνυπολογίσεις το γεγονός ότι οι πιό χαμηλής εξόδου μαγνήτες "ακούνε" πιό καλά στο tone, αυτό φυσικά στην περίπτωση που το χρησιμοποιείς και δεν το αφήνεις να κάθεται μόνιμα στο 10.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα DC output γιατί αυτό δίνει η πλειοψηφία των μαγνητάδων σαν μέτρο σύγκρισης του output, και είναι απείρως πιό εύκολο για κάποιον χωρίς εξειδικευμένο εξοπλισμό να την μετρήσει, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα φτηνό πολύμετρο. Φυσικά είναι διαφορετικό μέγεθος από το AC output, και φυσικά είναι ΛΑΘΟΣ να το χρησιμοποιούμε, απλά είναι πιό εύκολο.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα DC output γιατί αυτό δίνει η πλειοψηφία των μαγνητάδων σαν μέτρο σύγκρισης του output, και είναι απείρως πιό εύκολο για κάποιον χωρίς εξειδικευμένο εξοπλισμό να την μετρήσει, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα φτηνό πολύμετρο. Φυσικά είναι διαφορετικό μέγεθος από το AC output, και φυσικά είναι ΛΑΘΟΣ να το χρησιμοποιούμε, απλά είναι πιό εύκολο.

 

Πονοκέφαλος.

 

Το θέμα όμως τελικά για να τους "ζυγίσεις" είναι το AC output και όχι η αντίσταση, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά!

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, κατά τη γνώμη μου και από τη στιγμή που ο humbucker θα είναι custom, είναι να μιλήσεις με τον άνθρωπο που θα στον τυλίξει και να του εξηγήσεις τι θες να κάνεις. Θα σε κατατοπίσει πλήρως και φαντάζομαι θα σου φτιάξει έναν bucker με τον ήχο που θες και ζυγισμένο με τον μονό που θες να τον ταιριάξεις, όσο βέβαια αυτό είναι εφικτό γιατί δεν μπορείς να τα έχεις και όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο καλό link με πληροφορίες για τα είδη alnico και πώς επηρεάζουν τον ήχο; Αυτό που ξέχασα να σημειώσω, είναι ότι με ενδιαφέρει Wide-Range Humbucker.

αρχιζουν απο alnico2 και φτανουν συνηθος ως το 5(με καποιες εξαιρεσεις)οσο μεγαλωνει ο αριθμος αυξανει το bright feeling που εχει ο μαγνητης μαζι με την ατακα.αλλα παντα αλληλοεξαρτονται απο τα k που τοσα ειπαμε

όσο βέβαια αυτό είναι εφικτό γιατί δεν μπορείς να τα έχεις και όλα.

ε ναι

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου