Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε Rockinger Partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας ,

έχω μία Parkcaster (Strat type) με Rockinger Parts. Από ήχο είναι ΟΚ, δηλαδή είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα τον μαγνητών. Αυτό που με 'ενοχλεί' και δεν μου κάθεται καλά είναι το μπράτσο (D shape- medium jumbo ταστα 9''Radius) - με δυσκολεύει στα bends.

Πρόσφατα δοκίμασα μία Stratocaster της Deluxe σειράς και παρατήρησα πως το μπράτσο είναι πολλή άνετο και ευκολόπαιχτο.

Γι' αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω ένα μπράτσο απο Warmoth  και να το αλλάξω η να κάνω οικονομία και να αγοράσω την deluxe.

Στην πρώτη περίπτωση τα specs του μπράτσου θα είναι τα εξής:

 

Wood         Maple Neck Wood/Indian Rosewood Fingerboard

Orientation Right Handed

Nut Width         1 11/16"

Nut                 LSR Roller Nut

Back Contour Standard thin

Frets         6105 (ψηλά και λεπτά)

Radius         10-16" Compound

Tuner Ream Vintage Style    (O παλιός μου λαιμός έχει KLUSON)

Scale         25-1/2 in.

Satin finish

 

Από οικονομικής άποψης στην περίπτωση αλλαγής λαιμού  θα κοστίσει 400-500 ευρώ (αγορά-μεταφορικά-μάστορας) ενώ η deluxe κάνει 1500 ευρώ. Σας παρακαλώ πείτε μου την άποψή σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις αφενος να πουλησεις το παλιο μανικι για να εξοικονομησεις καποια χρηματα, αφετερου υπαρχουν και πιο φτηνα μανικια απο αυτα της warmoth, που δεν παυουν να ειναι αξιοπρεπεστατα. Κοιταξε μηπως βρεις κατι στις διαστασεις που θελεις με λιγοτερα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις αφενος να πουλησεις το παλιο μανικι για να εξοικονομησεις καποια χρηματα, αφετερου υπαρχουν και πιο φτηνα μανικια απο αυτα της warmoth, που δεν παυουν να ειναι αξιοπρεπεστατα. Κοιταξε μηπως βρεις κατι στις διαστασεις που θελεις με λιγοτερα λεφτα.

 

Που μπορω να βρω φθηνότερα μανίκια?

Στην περίπτωση warmoth το κόστος ανεβαίνει απο τα εξοδα μεταφορά και τους δασμους του τελωνίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας υπαρχει η Rockinger, που δεν νομιζω να εχει βεβαια compound radius αλλα ριξε μια ματια.

Μετα, υπαρχουν All parts, Mighty-Mite (αυτα ειναι πολυ φτηνα και αρκετα αξιοπρεπη, μη περιμενεις επιπεδο warmoth βεβαια) και πολλες αλλες μαρκες.

Επισης, ισως μπορεσεις στο ebay να βρεις μανικι κατευθειαν απο deluxe, σαν αυτο που δοκιμασες (θα σου μεινει και το logo στο headstock).

Τελος, μεχρι και σε τοπικο μαστορα μπορεις να απευθυνθεις για δουλεια εκ του μηδενος, αλλα δε βλεπω το λογο καθοτι θα σου κοστισει οσο και της warmoth περιπου και δε ψαχνεις κατι τρομερα περιεργο που να απαιτει full custom δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rockinger δεν θέλω γιατί δεν έχει το standar thin της fender (εχει πιο παχιά μπράτσα). All parts, Mighty-Mite είναι το ίδιο πράγμα αφού στο τελωνείο πληρώσω τα ανάλογα χρήματα. Οπότε η επιλογή Warmoth παραμένει αφού ο λαιμός που θέλω κάνει 260$ χωρίς μεταφορά και τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δεν πληρώνεις τελωνείο για ένα μπράτσο ΜΜ αν είναι ακριβό σε σκίζουν αλλά τα ΜΜ είναι κοντά στο 100άρι και αν το πάρεις από Κίνα τους λες να βάλουν χαμηλότερη τιμή και είσαι οκ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά καταλήξω στην επιλογή να αλλάξω τον λαιμό καλύτερα να πάω σε επιλογή warmoth  για να παραγγείλω ατό που ακριβώς μου ταιριάζει έτσι ώστε 'να πιάσουν τόπο τα χρήματα' και να έχω κάτι που να με ευχαριστεί. Το θέμα μου είναι αν θα ταιριάξει ο λαιμός warmoth με το υπάρχων σώμα (Rochinger). Επίσης θα ήθελα συμβουλές σε θέμα nut και στο θέμα ταστων (η επιλογή μου είναι LRS και 6105) καθώς και στον τύπο του λαιμού -warmoth pro ή vintage modern (η προτίμησή μου είναι vintage modern για λόγους βάρους και εύκολου σεταρίσματος , αφού για να ρυθμίζεται από το headstock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πολύ ιδιαίτερες απαιτήσεις και θες να περιορίσεις και το κόστος του νέου μπράτσου, ρίξε μια ματιά και στο Arranz Guitars. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποιος, κάπου στο forum το έχει ξανααναφέρει...

 

Δεν έχω άποψη για τη δουλειά τους από κοντά, αλλά μια χαρά επαγγελματίες μου φαίνονται.

Και είναι και στην Αγγλία... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου