Προς το περιεχόμενο

Bridge strat μαγνητης-προτασεις


ppanousos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο OP λέει πως δεν έχει μαγνήτες και τώρα θα βάλει.

Βασικα ειπε οτι δεν θελει humbuckers επομενως η μοντα αυτη θα δουλεψει για οτι single coils αποφασισει να βαλει.Ετσι θα εχει την strat με τους κανονικους ηχους της αλλα οταν γυριζει ενα διακοπτακι θα εχει καποιους συνδιασμους αυτων σε series πραγμα που θα του δινει  το εξτρα grit που θελει για συγκεκριμενες καταστασεις ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και ξερω πως ειναι τελειως υποκειμενικο το θεμα ηχου,ο HS3 ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει σε μαγνητη.Δεν ειναι μονο το θεμα του output που ειναι πολυ χαμηλο(σε βαθμο που να ειναι αχρηστος) αλλα και οτι ειναι τελειως "κουφος" στο θεμα δυναμικων της πενας.Αλλα και παλι επαναλαμβανω οτι ειναι απλα η γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξερω πως ειναι τελειως υποκειμενικο το θεμα ηχου,ο HS3 ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει σε μαγνητη.Δεν ειναι μονο το θεμα του output που ειναι πολυ χαμηλο(σε βαθμο που να ειναι αχρηστος) αλλα και οτι ειναι τελειως "κουφος" στο θεμα δυναμικων της πενας.Αλλα και παλι επαναλαμβανω οτι ειναι απλα η γνωμη μου

 

ο  Ηs3 ειναι για τεζαρισμενους ενισχυτες και πεταλι μπροστα για να βγαζει αυτον  τον glassy lead ηχο που δεν βρωμιζει με τιποτα.Δεν ειναι για αυτο που θες εσυ.Oσο gain του βαζεις τοσο καλυτερος γινεται....εσυ ετσι και αλλιως ειπες οτι θες single coils.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF..λαμα ατσαλι που αναφερεις χρειαζεται κατι για να μενει πανω [ η μαλλον ..κατω ] απο το μαγνητη η απλως κολλαει απο μονο του ?

 

εγω βαζω κολλα UHU... ;D....

 

τωρα αν θες να το κανεις "σωστα" να ο τροπος (απο το 03.00 και μετα) ,σταξε λιγο κερι μεταξυ της λαμας και του μαγνητη

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα με τους fralin vintage hot (εννοείται με το base plate) τους οποίους κι έχω. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά σετ (highway strat σετ και kinman) και είναι με διαφορά οι καλύτεροι. Συγκεκριμένα ο bridge έχει φοβερή χρηστικότητα και ακούει πολύ καλά στις ρυθμίσεις του tone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κανεις εμπειρια με τους quarter pounds?Να διευκρινησω οτι δεν με ενδιαφερει καθολου ο μεσαιος μαγνητες ουτε οι θεσεις 2 και 4.Συγκεκριμενα δεν θα βαλω καν μεσαιο μαγνητη(θα βαλω απλα εναν που δεν θα συνδεσω για να κλεισω την τρυπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα συμφωνησω με τη συνδεσμολογια ωστε να εχεις με καποιον τροπο (push pull,push push,S1 + superswitch,οτιδηποτε βολευει τον καθενα) μαγνητες σε σειρα.

 

Ετσι ο στρατ ηχος μενει οπως εχει και με μια κινηση φτιαχνεις και ψευδοhumbuckers με τα αντιστοιχα χαρακτηριστικα στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τυπακος απο γερμανια πουλαει εδω baseplates:

http://www.singlecoil.com/shop.html

 

Και εχει γραψει και ενα αρθρο περι αυτων:

http://www.premierguitar.com/articles/beefing-up-single-coils-1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου