Προς το περιεχόμενο

dimebucker vs invader vs x2n vs emg 81...ποιος ειναι πιο γκαζιαρης ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους... θα ηθελα τις γνωμες σας σχετικα με το ποιος απο αυτους του μαγνητες ειναι πιο δυνατος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο dimebucker έχει τέλεια βρώμικα, πολύ καλός για ξύσιμο,η χαρά της σφυριχτής και γρήγορα σολο....ο x2n έχει λιγότερα μπάσα και θα λεγα οτι είναι κάπως πιο ισοροπημένος αφού τα καθαρά του μαρέσουν περισσότερο....ο invader έχει πολλά μπασομεσαία και προσωπικά θα του έδινα τον τίτλο του high output μαγνήτη του ρυθμικού κιθαρίστα ;D επίσης έχει μεγαλύτερο output από τους άλλουσ 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποκειμενικα για μενα ο invader ειναι ο καλυτερος. Τωρα αν σε νιαζει μονο το αουτπουτ παρε ενα ωμομετρο  ;D  η πηγαινε στις σελιδες του εκαστοτε κατασκευαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

ειναι ολοι τους γαματοι...απλα δεν θα μπορουσα να μπω στην διαδικασια να συγκρινω εναν απο αυτους με τον EMG 81,λογω του οτι εχει μπαταρια,ενω οι αλλοι 3 οχι

 

πιο συγκεκριμενα θα σου προτεινα τον Seymour Duncan Invader γιατι ειναι με μια φραση "ο μαγνητης του ρυθμικου κιθαριστα" επειδη εχει δυνατη εξοδο χωρις καν να εχει μπαταρια,τα καθαρα του ειναι κρυσταλο ενω η βρωμια του ειναι κολαση

 

ο Χ2Ν + ο Dimebucker ειναι επισης πολυ καλοι,αλλα θα τους χαρακτηριζα "ψαγμενους" μιας + ειναι πολυ συγκεκριμενοι

 

οποτε το ματι κλεινει στον EMG 81 αν μιλαμε για Active

...αλλιως Invader δαγκωτο

 

 

ριξε μια ματια + σε εναν αλλο που εχει αρχισει να μ'αρεσει πολυ

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/blackouts_metal/

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/livewire_classi_2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικα, ο X2N ειναι ο πιο δυνατος. Επισης αντικειμενικα, ο X2N θεωρειται uber fail στο χωρο των high output μαγνητων. You do the math.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που μπορεις να δεις ποιος ειναι πιο δυνατος ? μονο η dimarzio δινει το output σε mv. οι αλλες εταιριες δεν γραφουν τιποτα παρα μονο οτι εχουν πολυ δυνατοι εξοδο... εχετε κανενα link που να δινει συγκρητικα νουμερα και τα λοιπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια!

εχω δοκιμασει τους περισσοτερους passive seymour και εχω κολησει με τον dimebucker. τον εχω σε 2 κιθαρες μου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απτον ηχο μου και το πως ακουγεται στον randall μου. γενικα ομως θελω να μοιραστω την "μαγνητικη" εμπειρια μου

 

1. οι dimebucker ακουγονται διαφορετικοι αναλογα με τα ξυλα τις κιθαρας (οπως ολοι οι passive) σε αντιθεση με τους active μαγνητες, κατα ταλλα τον βρισκω καλυτερο απτον Invader

2. αν θελει  καποιος να παιξει μεταλ τοτε ο 81 ειναι η καλυτερη λυση και δοκιμασμενη λυση (απλα δεν εχει τοσο καλα καθαρα) και ειναι καλη λυση και για φτηνες κιθαρες

3. παρολο που παιζω μεταλ τελικα δεν θεωρω τους γκαζιαρηδες μαγνητες καλη λυση, νομιζω οτι παραεχουν μεγαλο Output. (αλλα τελικα εχω μεινει στον dimebucker)

4. δεν θεωρω οτι εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους οι παραπανω μαγνητες, τοσο ωστε να το κανουμε τοσο πολυ θεμα  ;D

5. (ψιλοασχετο) μου αρεσει παρα πολυ ο burstbucker pro της Gibson, τον βρισκω πιο διαυγη σε σχεση με τους seymour (δεν τον συγκρινα απευθειας με τους υπολοιπους)

 

αλλα δεν μας ειπε σε τι κιθαρα θελει να αλλαξει μαγνητες....

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ανάλυση, κατά σειρά προτίμησης.

 

Ο X2N όπως είπε κι ο Odis είναι μεν εξαιρετικά δυνατός, εξαιρετικά αποτυχημένος όμως. Είναι υπερβολικά δυνατός και εντελώς ασυμμάζευτος μαγνήτης και η μεγάλη έξοδός του στην τελική περισσότερο προβληματίζει παρά εξυπηρετεί. Δεν θα τον πρότεινα, άσχετα με το γνωστό επιχείρημα "ήταν αρκετά καλός για τον Chuck".

 

Ο 81 είναι ο κλασσικός 81. Είναι ένας active, high gain μαγνήτης με προφανέστατα προβλέψιμο αποτέλεσμα στον ήχο μιας κιθάρας. Στη bridge δεν μου αρέσει καθόλου, είναι σκέτο ξυράφι, ΟΜΩΣ στη neck όπου και τον χρησιμοποιώ είναι καθαρότατος και αρκετά gain-άτος μαγνήτης και μια από τις top επιλογές μου για τη neck θέση. Στη bridge δεν θα τον έβαζα πάντως. Μια μικρή σημείωση όμως, πως ο μαγνήτης "ανοίγει" όμορφα τρέχοντας στα 18v και καλυτερεύει αισθητά η ποιότητα, ειδικά με ενισχυτή σε μεγαλύτερες εντάσεις.

 

Ο Dimebucker είναι επίσης ένας high gain μαγνήτης (και πάλι  ;D) και ως passive πιστεύω πέτυχε αυτό που ήταν να πετύχει. Ήχος αρκετά καθαρός ακόμα και στη neck θέση χωρίς να λασπώνει και να μπουκώνει και έχει και πολύ καλό ήχο split, άσχετα με το αν έχει blades. Γενικά θα τον συνιστούσα, απλά δεν έρχεται πρώτος λόγω προσωπικής προτίμησης του Invader.

 

Τέλος, ο invader για μένα είναι ο top μαγνήτης για high gain καταστάσεις. Και στη bridge αλλά και στη neck έχει έναν αρκετά ογκώδη ήχο και πάλι χωρίς να μπουκώνει και να λασπώνει απ'το gain, και μάλλιστα έχει και ωραίο αποτέλεσμα σε καταστάσεις με λιγότερο gain (crunch). Θα τον έβαζα χαλαρά σε κάθε κιθάρα αν εν τέλει δεν είχα καλομάθει τόσο με τους EMG μου!  :D

 

 

Γενικό συμπέρασμα, μην ψάχνεις τον πιο δυνατό απ'όλους γιατί προφανώς το πιο δυνατός δεν ισοδυναμεί με το καλύτερος απαραίτητα. Ψάξε για κάτι που σε βολεύει στον ήχο και σε συνδιασμό με τον ενισχυτή σου, και ει δυνατόν άκου όσους περισσότερους μπορείς για να βγάλεις συμπέρασμα. Επίσης, έχει υπ'όψη σου πως και με medium output μαγνήτης θα κάνεις εξίσου καλή δουλειά, ειδικά στην εποχή μας όπου οι ενισχυτές έχουν περίσσιο gain και δεν χρειάζεται να υπεροδηγήσουμε (sic) κάποιον ενισχυτή με high output μαγνήτη.

 

Καλό θα'ταν βέβαια να μας πείς τι ακριβώς ψάχνεις, για τι πράγμα, που θες να τον βάλεις (σε τι κιθάρα  :P) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν invader εναν super distortion και τους emg 81-85 οπου ειναι πανω στην bcrich mou. εχω μια fender mexico kai mia jackson rr3 οποτε λεω να βαλω τον dimarzio στην fender για πιο heavy kai progressive καταστασεις και τον invader στην jackson μου... πωσ ακουγεται αυτο ? η αναλυση η απο πανω ειναι απιστευτευτη... ευγε... και των αλλων παιδιων βεβαια βοηθαει.... ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου