Προς το περιεχόμενο

dimebucker vs invader vs x2n vs emg 81...ποιος ειναι πιο γκαζιαρης ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

x-minor αν θες εξηγησε για ποιους ενυσχητες λες διοτι οι marshall ασ πουμε δεν μου αρεσουν καθολου . θα μου εις βεβαια και επειδη δεν σου αρεσουν ρε μητσο παει να πει οτι δεν ειναι καλοι ? οχι απλα λεω οτι η νουμερο ενα επιλογη των επαγγελματιων για εμενα ειναι κακη... νομιζω ομωσ οτι αντικειμενικα δεν εχουν και πολυ δυνατο γκαζι . δεν ξερω τι λετε βεβαια και εσεισ... εχω βολευτει με εναν line 6 o οποιος ειναι παρ5α πολυ γκαζατος καθωσ και με εναν peavey... τελος σε οσους λαμπατους  marshall εχω παιξει ποτε δεν ειχα hi-gain hxo... ποιοτικο βεβαια αλλα ελαφρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τον invader στην jackson και καθαρισες!

πιστευω οτι θα συμφωνησει και ο x-minor!  ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

λες ? λεσ επιτελουσ να βρω μια ακρη με ολη αυτη την τραγικοτητα που επικρατει στο μυαλο μου σχετικα με τον καλο ηχο αλλα σε συνδυασμο με το νοικοκυριο... γιατι ο invader τωρα ειναι πανω στην fender και μαμαει... αλλα ενταξει δεν νιωθω καλα ηθικα βρε παιδι μου... σε μια κιθαρα για rock αντε και κανα heavy να παιζω iced earth kai sepultura kai death...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τον invader στην jackson και καθαρισες!

πιστευω οτι θα συμφωνησει και ο x-minor!  ;D

 

Εσύ κάτι ξέρεις!  ;)

 

Αλλά βασικά θα σου πρότεινα κάτι άλλο. Στη θέση σου θα έβαζα τον invader και τον SD, σε bridge και neck αντίστοιχα στη BC Rich και τους EMG ως 85/81 (b/n) στη jackson. Τη fender ασ'την ως είναι και αργότερα επένδυσε σε ένα καλό σετάκι fender μαγνήτες ώστε να έχεις μια καλή διαφορά στις κιθάρες σου.

 

Αν και ο SD να σου πώ την αλήθεια δεν μου αρέσει καθόλου, μη σου πω θα έβαζαν άλλον έναν invader στη neck.  :)

 

 

 

x-minor αν θες εξηγησε για ποιους ενυσχητες λες διοτι οι marshall ασ πουμε δεν μου αρεσουν καθολου . θα μου εις βεβαια και επειδη δεν σου αρεσουν ρε μητσο παει να πει οτι δεν ειναι καλοι ? οχι απλα λεω οτι η νουμερο ενα επιλογη των επαγγελματιων για εμενα ειναι κακη... νομιζω ομωσ οτι αντικειμενικα δεν εχουν και πολυ δυνατο γκαζι . δεν ξερω τι λετε βεβαια και εσεισ... εχω βολευτει με εναν line 6 o οποιος ειναι παρ5α πολυ γκαζατος καθωσ και με εναν peavey... τελος σε οσους λαμπατους  marshall εχω παιξει ποτε δεν ειχα hi-gain hxo... ποιοτικο βεβαια αλλα ελαφρυ

 

Ανάλογα τον marshall, ανάλογα τι θα χρησιμοποιήσεις μπροστά του (πετάλια), ανάλογα με τι κιθάρα παίζεις κλπ. Κι εγώ δεν παίζω με τρελό gain αλλά όπως είπα έχω καλομάθει με EMG και λοιπούς high output μαγνήτης (ειδικά active) και προσωπικά θα προτιμούσα έναν hiwatt ή έναν orange από έναν 5150 π.χ.

 

Ενισχυτές high gain υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί. Boogie, Peavey, κάποιοι Soldano, Krank, ENGL, Diezel κλπ. Φυσικά ακόμα και με κατά παράδοση πιο "χαλαρούς" ενισχυτές μπορείς να βγάλεις πολύ αξιοπρεπή high gain ήχο απλά με ένα booster (π.χ. tubescreamer), αλλά φυσικά δεν θα πρότεινα plexi αν παίζεις death ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ο invader τωρα ειναι πανω στην fender και μαμαει... αλλα ενταξει δεν νιωθω καλα ηθικα βρε παιδι μου... σε μια κιθαρα για rock αντε και κανα heavy να παιζω iced earth kai sepultura kai death...

Δηλαδή θέλεις να χαλάσεις μια κιθάρα που όπως λες ο ήχος μαμάει για να κάνεις κάτι με αμφίβολο αποτέλεσμα;

Θέλω να πω ότι δεν πρέπει να κολλάς σε τέτοια πράγματα αν είσαι ικανοποιημένος. Κι εγώ είχα invader στη στρατ μου, ο οποίος αντικαταστάθηκε με SD Metal Livewire, και όποιος την άκουγε, έμενε. Κι εγώ δεν έπαιζα τόσο βαριά πράγματα να φανταστείς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη πωσ να βαλω ενα seymoyr duncan και εναν dimarzio στην ιδια κιθαρα ?

<

 

Μαγνήτες είναι κι οι δύο, ο ένας μπαίνει στη neck κι ο άλλος στη bridge. Δεν πρέπει σώνει και καλά να'ναι ίδια η μάρκα (εκτός αν μιλάμε για active μαγνήτες, όπου κι εκεί απλά θα'ταν καλύτερο να'ναι κι οι δύο active λόγω volume levels). Μπορείς να βάλεις έναν texas special κι έναν X2N αν θες, μην κολλάς εκεί.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mscmkr εχεις ενα δικιο απλα θελω μια κιθαρα που να μπορω να παιζω λιγο πιο progressive iστοριες και δυστηχω με το εξοπλισμο που εχω μονο η fender μου πιστευω οτι μπορει με μια μετατροπη να το κανει... εξαλλου η jackson εχει alder οπωσ και h fender αρα λογικα αφου ο invader κολλησε με την fender δεν θα κολλησει και με την jackson ? το ερωτημα αφορα ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mscmkr εχεις ενα δικιο απλα θελω μια κιθαρα που να μπορω να παιζω λιγο πιο progressive iστοριες και δυστηχω με το εξοπλισμο που εχω μονο η fender μου πιστευω οτι μπορει με μια μετατροπη να το κανει... εξαλλου η jackson εχει alder οπωσ και h fender αρα λογικα αφου ο invader κολλησε με την fender δεν θα κολλησει και με την jackson ? το ερωτημα αφορα ολους

 

Γιατί θεωρείς πως μόνο με τη strat σου μπορείς να παίξεις prog? Τι έχουν οι άλλες δύο που σε "εμποδίζουν"?

 

Πάντως το γεγονός πως τα ξύλα είναι ίδια μόνο θεωρητικά μπορεί να σημαίνει ότι θα'χεις το ίδιο αποτέλεσμα, τις περισσότερες φορές όμως στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Θα συμφωνούσα με τον mscmkr αλλά η δική μου ένσταση είναι πως έχοντας δύο "μεταλλοκιθάρες" θα προτιμούσα η τρίτη strat να έχει πιο... strat χαρακτήρα. Βέβαια αν σε βολεύει εσένα αλλιώς go right ahead, απλά προσωπική γνώμη εκφράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολύ πιο σοβαροί παράγοντες στον ήχο της κιθάρας από το είδος του ξύλου. Παίζει ρόλο (κατά τη γνώμη μου) αλλά μη στηρίζεις μια επιλογή σε αυτό.

 

Edit: για τον στρατ χαρακτήρα στις στρατ θα συμφωνήσω κι εγώ. Αλλά το θέμα είναι αν χρειάζεσαι στρατ χαρακτήρα.

Κι εγώ σε εκείνη τη στρατ μου κόλλησα τώρα ένα σετ 57/62 και πάμε γι'άλλα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου