Προς το περιεχόμενο

Βασικά μερη για ηχογράφηση Cult-Raw Black metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θα ηθελα να κανω μια ηχογραφηση low-budget οχι με μεγαλες απαιτησεις..έχω το καταληλο software(nuendo 3 , cubase ,plugins, studio manager ...) απο εξοπλισμο ibanezrg470 , rocktron rampage ds pedal , behringer v-xamp multieffects , marshall mg15cdr amp.. Ολα καλα στον ήχο στο intro που ηχογραφησα αλλα οταν ξεκινησα τα πιο πολυπλοκα κομματια με palm mute γρηγορες συγχορδιες και ιστοριες λαμβανω ενα ακυρο μπουκωμα στον ηχο φταιει η καρτα ηχου μονο,εχω terratec aureon 5.1 :)?(αν ναι τι προτεινετε??) και αν χρειζεται πανελακι η κατι σχετικο πριν την εισαγωγη του ηχου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δίκιο ειχες και σε ευχαριστω..Αλλα το έκανα με μια παραμετροποιηση κατεβασα τις μπασες συχνοτητες στο audacity το πήγα στο nuendo3 και χρησιμοποιησα το plugin amp legends καi ξαναδυνάμωσα αυτα που ηθελα

και είχα ενα ήχο περιπου old man's child ;D thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ήχο μπλακ θες να βγάλεις;

 

Συνήθως κόβεις τραγικά τα μπάσα στις κιθάρες, θάβεις τα μπάσα (τα όργανα) και τα ντραμς τα υπερτριγκάρεις/υπερκομπρεσάρεις. Όλα αυτά τα παιρνάς από  reverb και έχεις 1 oldschool black metal ήχο.

 

Τώρα αν θες για λίγο πιο καινούρια πράματα (μετά 98' εποχή) τότε ξεχνάς τα παραπάνω και απλά ψιλόκοβεις τα μπάσα και τα πίζεις ακόμη περισσότερο στο reverb

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θάβεις τα μπάσα (τα όργανα)

 

Αυτό μόνο αν ο μπασίστας είναι αρχίκουλος, του στυλ "ο κιθαρίστας μου ξεκούρδισε την μια χορδή και δεν μου λέει ποιά απ' όλες".

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευεις το old school black metal με το Norsk Arsk Black Metal (Darkthrone, Gorgoroth....)

to  old school HTAN η Darkthrone σε δισκους όπως Panzerfaust και Urgehal στους πρώτους 2 δίσκους  και βασικο χαρακτηριστικο ειναι τα ΓΑΜΑΤΑ extreme bass lines, Οι νορβηγοί απλα το παρακαναν με το gain kai distortion .Βασικα εψαχνα για ήχο old man's child αλλα τον βρήκα οπου έχει αρκετα μπάσα!!και τώρα ψάχνω dimmu borgir σε εποχές Godless Savage Garden kai Enthrone Darkness Triumphant...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευεις το old school black metal με το Norsk Arsk Black Metal (Darkthrone, Gorgoroth....)

 

To "Νορβηγικο" δεν σου εκανε? Καργα επιρροη απο νταρκθροουν ε?

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου