Προς το περιεχόμενο

καλυτερη ποιοτητα ηχου σε στουντιο(προβες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια. μια ερωτηση θελω να κανω. Πως στο στουντιο θα εχω καλυτερη ποιοτητα στον ηχο μου? να εχω πεταλακια, να συνδεομαι απ'ευθειας? τι ακριβως? πως θα αποφηγω τη γειωση και τυχον τσιριγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ramboaristos αυτο ειναι πολλες ερωτησεις, οχι μια  :)

 

Μαλιστα ειναι πολλες και πολυπλοκες ερωτησεις.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να βρεις καποιες απαντησεις αν διαβασεις παλιοτερα θρεντς.

 

Μιας και για να ειμαι ειληκρινης αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να απασχολει τον τεχνικο που δουλευει στο στουντιο και οχι τον μουσικο που πληρωνει για αυτον ακριβως τον λογο (καλυτεαρη ποιοτητα, κτλ κτλ)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και για να ειμαι ειληκρινης αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να απασχολει τον τεχνικο που δουλευει στο στουντιο και οχι τον μουσικο που πληρωνει για αυτον ακριβως τον λογο (καλυτεαρη ποιοτητα, κτλ κτλ)  :)

 

Διαφωνώ λίγο πάνω σε αυτό, καθώς πιστεύω ότι ο τεχνικός του στούντιο δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει απ'έξω όλα τα μάνουαλ όλων των πεταλιέρων - πεταλιών που κυκλοφορούν στην αγορά  :)...ο κάθε κιθαρίστας κουβαλάει τον ήχο του μαζί του και οφείλει να φροντίζει και να ξέρει πώς να το χρησιμοποιεί και να τον προσαρμόζει στις εκάστοτε συνθήκες. Ο καλός τεχνικός οφείλει να μεριμνήσει κυρίως σε θέματα live για τον ήχο. Φυσικά πρέπει να μας εξοικιώσει με τους ενισχυτές-εξοπλισμό που υπάρχει στο στούντο, αλλά αυτό μπορεί να το κάνει μέχρι ενός σημείου.

 

Στο θέμα μας, ναί, μάλλον πρέπει να εφοδιαστείς με πετάλια-πεταλιέρες για λόγους λειτουργηκότητας και για να φτιάξεις τον δικό σου προσωπικό ήχο. Υπάρχουν θρεντς να αναζητήσεις για να δεις τί σου ταιριάζει. Σίγουρα στα στούντιο υπάρχουν άλλα μηχανήματα με αυτά που παίζουμε σπίτι. Μαθαίνοντας όμως να προσαρμόζεις τον εξοπλισμό σου στις εκάστοτε συνθήκες δεν θα έχεις πλέον προβλήματα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα μαζι σου λορδε  ;D

 

Αναφερομουν γενικα  σε προβληματα οπως ground loops και 'τσιριγματα' (μιας και δεν ειμαι σιγουρος αν εννοει feedback), και αλλα τετοια... :)

 

σχετικα με τον 'ηχο' του καθε μουσικου συμφωνω με οσα ειπες

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα άσχετο (?) σχόλιο στο θέμα πρόβα και ήχος του καθενός.

Για μένα το σημαντικότερο για να βελτιωθεί ο ήχος ενός γκρουπ είναι να λειτουργούν όλοι για το συνολικό ήχο του γκρουπ και όχι για τον προσωπικό ήχο του καθενός, και αυτό συνεπάγεται να γίνεται προσπάθεια να παίζουν όλοι σωστά στον ίδιο χρόνο και με ισορροπημένες εντάσεις.

 

Έτσι το να εφοδιαστεί πχ ένας κιθαρίστας με 100 πετάλια αν δεν έχει τακτοποιήσει αυτό, εμένα μου φαίνεται πεταμένο χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμηλώστε την ένταση!

 

για μένα οι δυνατές εντάσεις τόσο των ενισχυτών όσο και του ντράμερ είναι ο πιο βασικός παράγοντας που οδηγεί σε χάλια ήχο στο στούντιο

 

χρειάζεται πολλή εμπειρία και συνήθεια για να παίξεις σε ηψηλές εντάσεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χαμηλωσεις τους ενισχυτες ειναι σχετικα ευκολο.

Να χαμηλωσεις τον ντραμερ ειναι αλλη ιστορια  ;D

 

συμφωνω, αλλά συνήθως το πρόβλημα απο τον ντράμερ ξεκινάει γιατί παρασύρεται και αρχίζει ο φαύλος κύκλος που όλοι ανοίγουν την ένταση.

 

επίσης ένας άλλος λόγος που ξεκινάει ο διαγωνισμός ντεσιμπέλ είναι η λάθος θέση στο χώρο.

ο ένας κιθαρίστας κάθεται μπροστα απο την καμπίνα του κρύβοντας τη απο τον ντράμερ αλλά όχι απο τον άλλο κιθαρίστα.

ο ντράμερ λέει οτι δεν ακούει τον πρώτο κιθαρίστα και αυτός ανεβάζει την ένταση. ο άλλος κιθαρίστας (που κάθεται διπλα απο την καμπίνα του) δεν ακούει καλά τον εαυτό του και ανεβάζει. τώρα οντράμερ δεν ακούει καλά τον εαυτό του και βαράει. κλπ κλπ

 

η ισσοροπία των εντάσεων που ανέφερε η εύη πριν είναι πάρα πολυ βασικό θέμα και για να έχεις γρήγορο και καλό αποτέλεσμα χωρις να χάνεις χρόνο απο την πρόβα πεπει να ξεκινήσεις ΧΑΜΗΛΑ ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου