Προς το περιεχόμενο

all time classic od/dist pedals->ποιο???...ακουστε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ και εγώ για το Rat. Μια χαρά πετάλι που βγάζει απο μάπα ήχους μἐχρι "big stage" type ...Το πιάσατε το υπονοούμενο, έ; :)

 

Να έχετε υπόψη ότι όλα αυτά τα αναλογικά πεταλάκια παίζουν σε διαντίδραση με τον ενισχυτή σας. Μην περιμένετε να έχετε τον ίδιο ήχο στο jam και στο σπίτι σας με τις ίδιες εντάσεις κλπ

 

Αρκει να ειναι με τα παλιο καλο τσιπακι το LM308....

 

Το LM308 κοστίζει κάτω από 0.5 ευρώ. Τα έχω ακούσει και τα 2 και το θέμα είναι υποκειμενικό. Αν δεν θες να μπεις στη μανούρα να αλλάξεις όλο το τσίπ' date=' δοκίμασε να βάλεις ένα μικρό πυκνωτή (περίπου 10pf) μεταξύ των Pins 1 και 8 αν θυμάμαι καλά. Κάνε ένα search και θα το βρεις εύκολα. Θα γλυκάνει τις μεσαίες...

 

[b']Edit: τώρα είδα ότι την έχεις κάνει ήδη τη μετατροπή, σωστός...[/b]

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ και εγώ για το Rat. Μια χαρά πετάλι που βγάζει απο μάπα ήχους μἐχρι "big stage" type ...Το πιάσατε το υπονοούμενο' date=' έ; :)

 

Να έχετε υπόψη ότι όλα αυτά τα αναλογικά πεταλάκια παίζουν σε διαντίδραση με τον ενισχυτή σας. Μην περιμένετε να έχετε τον ίδιο ήχο στο jam και στο σπίτι σας με τις ίδιες εντάσεις κλπ[/quote']

 

δεν το πιασα το πρωτο ...με προβληματισες...οντας ψιλο ασχετος,χρειαζομαι εξηγησεις."λεει" το ρατ τελικα?

 

οπως βλεπω ειμαι για tube zone/rat/fulltone

 

αντε να δω που θα τα βρω να τα ακουσω τωρα....απο ζακυνθο 8O :?

 

βλεπω μονοτο ρατ 2 να υπαρχει.που να το βρω το παλιο καινουριο....??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. μαι χαρά είναι. Το version 2 δεν το έχω ακούσει. Βρες το παλιό μεταχειρησμένο, δεν χαλάνε...

Τα άλλα που αναφέρεις νομίζω είναι καλές ρέπλικες του tube screamer...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.με βλεπω για ρατ μαλλον...

ερωτηση: τι λενε τα αλλα μοντελα της προκο? turbo rat & solo? περισσοτερο gain? εχει κανεις κανα κλιπακι απο οποιοδηποτε ρατ?

 

οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να το ακουσω εδω , και δεν παιζει αδεια απο την δουλεια μεχρι τον φλεβαρη....και εγω....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....θα το σπασω το metalmaster.... :twisted: :twisted: :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μιλησω για το rat με το οποιο ειχα(και εξακολουθω να εχω) εκτενη επαφη.....Αγορασα αρχικα το rat 2 (οι καινουργιες εκδοσεις του rat δηλαδη).....οχι οτι ακουγονταν ασχημα αλλα ειχε δυο εμφανεις αδυναμιες.....η πρωτη και ιδιαιτερα ενοχλητικη και εντονη.......ειχε απιστευτα αδυναμα μπασσα ....αλλοιωνε την μι και τη λα με εναν πολυ ασχημο τροπο, και ακουγονταν εντελως muddy και undefined.....καθολου tight ........

To δευτερο επισης ενοχλητικο αλλα σε μικροτερο βαθμο απ οτι το προηγουμενο που σου περιεγραψα ειναι οτι ο ηχος δεν ηταν αυτο που περιμενα απο ενα rat ηταν καποιος πιο φτηνιαρικος .....δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως......οπως το drive ενος τρανσιστορατου ενισχυτη......Ολες αυτες οι εντυπωσεις, πρεπει να πω οτι μου δημιουργηθηκαν σε συνδυασμο του rat με στο καθαρο καναλι ενισχυτη.......

 

Μετα την αλλαγη με το LM308N (η αλαγη ειναι πανευκολη (το μονο προαπαιτουμενο να εχεις soldering iron), μαλιστα εβαλα και βαση ωστε να μπορω ανα πασα στιγμη να πειραματιζομαι με διαφορα τσιπακια(αν και δεν νομιζω να το κανω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος ηχητικα) χωρις να κανω soldering-unsoldering....) ολα ηρθαν στη θεση τους........Οι διαφορες σε αντιθεση με οτι ισως ακουσεις να λεγεται ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ειναι εμφανεστατες.....οι μπασσες ειναι απιστευτα πιο tight (αν και συγκριτικα με αλλα πεταλια ακομα υπαρχει μια σχετικη χαλαροτητα η οποια ομως δεν ενοχλει οπως πριν) ενω ο γενικοτερος ηχος ειναι πιο ζεστος/γλυκος και εχει χασει την "τρανσιστοριλα" που τον χαρακτηριζε πριν......

 

Αν δεν θες να μπεις στην μανουρα αλλαγης του τσιπ (σιγα τη μανουρα 5 λεπτα δουλεια ειναι να κανεις ενα solder και να ξαναβιδωσεις το πεταλι) κυκλοφορουν απειρα παλια rat στο ebay που εχουν το LM308....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/spimav_z/show%20what%201.mp3

 

 

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/spimav_z/show%20what%202.mp3

 

παραθετω 2 κλιπακια απο τον αλλο κιθαριστα του ροκ σχηματος "show what" που εχουμα φτιαξει στο νησι...ακουστε τι ηχο εχει με μια ΠΑΜΠΑΛΑΙΑ πεταλιερα boss me-???

 

θα μπορεσω να παρω αυτο το ειδος γκαζιου με καποιο πεταλακι??? με το rat ισως? αυτο που θα ακουσετε....ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα τέτοιο πιστεύω 100% θα πάρεις τον ήχο που ζητάς... και πολύ καλύτερο απο τα κλιπάκια με την Boss.

 

supercharger.jpg

 

Για ψάξε το. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα τέτοιο πιστεύω 100% θα πάρεις τον ήχο που ζητάς... και πολύ καλύτερο απο τα κλιπάκια με την Boss.

 

Για ψάξε το. :wink:

 

απ οτι ειδα ειναι discontinued....φαινεται σουπερ ομως!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε το για μεταχειρισμένο.

 

Σου ανέβασα και ένα sample που το έχω απο παλιά. :wink: για να ακούσεις τι ζωντανή και ζεστή παραμόρφωση που έχει.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/vandergraaf/GTO.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε το για μεταχειρισμένο.

 

Σου ανέβασα και ένα sample που το έχω απο παλιά. :wink: για να ακούσεις τι ζωντανή και ζεστή παραμόρφωση που έχει.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/vandergraaf/GTO.mp3

Θα μπορουσες να αναφερεις με τι παιζεις και με τι/πως εγραψες το clip;

Το γκαζι βγαινει μονο απο το πεταλι στο καθαρο καναλι ή ειναι μιξη με το βρωμικο καναλι του ενισχυτη;

Αντιμετωπισες προβλημα θορυβου οπως αναφερουν πολλοι αμερικανοι;

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Soldano/Supercharger+G.T.O./10/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου