Προς το περιεχόμενο

all time classic od/dist pedals->ποιο???...ακουστε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"When you connect the Supercharger to your amp, they are grounding to each other through the pedal's output jack and the amp's input jack, as well as being grounded by their AC power cords. This makes two ground paths, which creates a ground loop between the pedal and the amp. The easiest way to solve this problem is to put a ground lift (three to two prong) adapter on the power cord of either the Supercharger or the amp - I usually put it on the pedal's power cord. TO AVOID THE POSSIBILITY OF OFTEN FATAL ELECTRICAL SHOCK, EITHER THE SUPERCHARGER PEDAL OR THE AMP MUST ALWAYS REMAIN PROPERLY GROUNDED! DO NOT LIFT THE GROUND ON BOTH!

 

With that said, I would like to explain that because of the litigious nature of the world we live in, I was advised by the Safety Nazis not to say anything about ground lifts in the Supercharger's instructions. My apologies to those of you out there that have had a noise problem with the Supercharger G.T.O. pedal because of this. Try it with the ground lift and I'm sure you'll find that the hum goes away."

 

Michael Soldano

 

Όπως είπα πριν, το κλιπάκι είναι sample το οποίο έχω κατεβάσει και εγώ. :wink:

Όλα τα κανάλια έχουν γραφτεί με αυτό το πετάλι, χωρίς παραμόρφωση από τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαγκες gt-2 tech-21!!!!το πεταλι ειναι θανατος!!! :wink:

 

Είναι πράγματι πολύ καλό πετάλι (το είχα - τώρα έχω ένα tri-ac), αλλά νομίζω ότι έχουμε πάει σε άλλη κατηγορία. :wink:

 

το πρόβλημα το gt2 είναι ή έλλειψη sensitivity / response στις κινήσεις του κιθαρίστα, ενώ είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα από πχ. το pod και πάλι δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλα πετάλια (ακόμα και κάποια που έχουν πολύ χειρότερο ήχο, που όμως σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ ανώτερα).

 

Εξάλλου με λάμπατο ενισχυτή δεν προτείνεται αυτό το πετάλι, γιατί επειδή προσωμειώνει τον ήχο της λάμπας, αν μπεί σε λάμπατο χρωματίζεται υπερβολικά ο ήχος. Βέβαια σε κάποιους αρέσει αυτό. Περι ορέξεως... :wink:

 

Για μένα όμως όπως και να έχει παραμένει η κορυφαία μεταφερόμενη λύση για να έχεις σχεδόν παντού το "ήχο σου" μαζί. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως βλεπω ειμαι για tube zone/rat/fulltone

 

νομίζω είναι καλές ρέπλικες του tube screamer...

 

Εχοντας εμπειρία απο όλα όσα πρότεινα' date=' θα έλεγα πως το tube zone είναι μια modern/high gain εκδοση του Fulldrive, ενω το Distortion Pro βέβαια είναι η ίδια η αποκάλυψη ! Λογικά και ο Superfunk θα συμφωνήσει πως είναι το μοναδικό distortion/overdrive/fuzz/booster που μπορεί να "κουρδιστεί" πλήρως πάνω στον ενισχυτή, χωρίς να χάνει τα πολύτιμα μεσαία του !

 

το πρόβλημα το gt2 είναι ή έλλειψη sensitivity / response στις κινήσεις του κιθαρίστα, ενώ είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα από πχ. το pod και πάλι δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλα πετάλια (ακόμα και κάποια που έχουν πολύ χειρότερο ήχο, που όμως σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ ανώτερα).

 

Εξάλλου με λάμπατο ενισχυτή δεν προτείνεται αυτό το πετάλι, γιατί επειδή προσωμειώνει τον ήχο της λάμπας, αν μπεί σε λάμπατο χρωματίζεται υπερβολικά ο ήχος

 

Αυτό που σχολιάζεις σαν πρόβλημα του gt2 νομίζω πως είναι απλά θέμα προσωπικότητας. Κανένα high gain πεταλάκι δεν ακούει τις δυναμικές όπως ενα Screamer, κι αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο. Οσον αφορά στο τί προτείνεται και τι όχι, έχε υπόψη σου πως το gt2 δεν συνεργάζεται με high gain προενισχύσεις γιατί το αποτέλεσμα θα είναι στενό και υπερβολικά κομπρεσαρισμένο, αλλά για άκου πως παίζει μπροστά απο λαμπάτους όπως οι Vox AC, ή εναν Deluxe reverb.. :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το δουλευω με ενα vox ac-15(που μολις απεκτησα) και εχω εναν ηχο που μου αρεσει πολυ!!!τωρα περι ορεξως :lol: !!!!!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σχολιάζεις σαν πρόβλημα του gt2 νομίζω πως είναι απλά θέμα προσωπικότητας. Κανένα high gain πεταλάκι δεν ακούει τις δυναμικές όπως ενα Screamer' date=' κι αυτό είναι λογικό κι αναμενόμενο. [/quote']

 

Δεν το σχολίασα σαν γενικό πρόβλημα, στα δικά μου τα αυτιά δεν αρέσει αυτό απλά. Το Marshall Jackhammer που έχω είναι εξίσου hi-gain με το gt-2 αλλά έχει πολύ καλύτερο feeling και response παρ'όλο που είναι αρκετά "κατώτερο" ηχητικά από το gt-2. Νομίζω ότι να λέμε ότι όλα το hi-gain πεταλάκια έχουν το ίδιο response είναι απλά γενίκευση. Συμφωνώ μαζί σου ότι όλα τα hi-gain πεταλάκια χάνουν σε αυτό, αλλά σε διαφορετικό βαθμό. :wink:

 

Οσον αφορά στο τί προτείνεται και τι όχι' date=' έχε υπόψη σου πως το gt2 δεν συνεργάζεται με high gain προενισχύσεις γιατί το αποτέλεσμα θα είναι στενό και υπερβολικά κομπρεσαρισμένο, αλλά για άκου πως παίζει μπροστά απο λαμπάτους όπως οι Vox AC, ή εναν Deluxe reverb.. :wink:[/quote']

 

Το έχω υπ'όψη μου :wink: .Αν και δεν το έχω ακούσει σε αυτούς τους ενισχυτές που λές, φαντάζομαι αυτό συμβαίνει γιατι είναι ενισχυτές όπως είπες low gain και "καθαροί". Το έχεις ακούσει σε AC-30? πώς ήταν?

 

Πάντως η Tech 21 προτείνει solid-state ενισχυτές με όσο το δυνατόν flat frequency response (Power Engine 60). Τα καλύτερα αποτελέσμα οπ'ότι έχω ακούσει βγαίνουν με το πεταλάκι κατευθείαν σε έναν καλό solid-state τελικό (πχ MOSVALVE). Κάποιοι βέβαια ορκίζονται στον συνδυασμό tech 21 (GT-2, TRI-AC, PSA) + Boogie / VHT τελικό :D .

 

Εξάλλου όπως είπαμε: περι ορέξεως... :wink: Πάντως εγώ είμαι υπερευχαριστημένος με το tri-ac που έχω, έστω κι αν δεν μου αρέσουν μερικές μικρές λεπτομέριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αγορι μου ενα απλο πεταλακι RΑΤ 2 και ασε τις ιστοριες για αγριους... :roll: ακου 500 ευρω για ενα πεταλακι :roll:

 

τι γνωμη εχετε για το jackhammer & guv'nor της μαρσαλ??

 

παρομοιο με το ρατ?

ειναι καποιο απο τα 2 πιο "βαρυ"?

ποιο μεταλλιζει και ποιο ροκιζει περισσοτερο?

μου φαινονται πολυ τιμια αν κρινω μεχρι τωρα απο το bluesbreaker 2...τα εχει κανεις?γνωμες?μμμ??? :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αγορι μου ενα απλο πεταλακι RΑΤ 2 και ασε τις ιστοριες για αγριους... :roll: ακου 500 ευρω για ενα πεταλακι :roll:

 

τι γνωμη εχετε για το jackhammer & guv'nor της μαρσαλ??

 

παρομοιο με το ρατ?

ειναι καποιο απο τα 2 πιο "βαρυ"?

ποιο μεταλλιζει και ποιο ροκιζει περισσοτερο?

μου φαινονται πολυ τιμια αν κρινω μεχρι τωρα απο το bluesbreaker 2...τα εχει κανεις?γνωμες?μμμ??? :roll:

 

- Παρόμοιο με το RAT δεν θα το έλεγα είναι πιο μαρσαλέ. :?

- Πιο βαρύ από τα δύο είναι το Jackhammer.

- To Jackhammer ροκίζει και μεταλλίζει, ενώ το guv'nor μπλουζίζει και ροκίζει. :? :? :wink:

- Έχω το Jackhammer αλλά τα έχω ακούσει και τα δύο. Μπορώ να πώ ότι είναι το πιο τίμιο πεταλάκι που έχω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Jackhammer δεν θα είναι λίγο "ξερό πάρτα στη μάπα" dist για τον ήχο που θέλει;

 

Θα τον κάλυπτε πιστεύω κάτι με λίγα περισσότερα χαμηλομεσαία.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ...πρεπει να ακουσω μαλλον...η να παρω γουρουνι στο σακι....τι λετε για αυτο εδω?

 

http://www.jampedals.com/doctor_boogey.htm

 

μ αρεσουν τα 2 κλιπακια...πολυ!

και με τοσα ρυθμιστικα πιστευω θα στρογγυλευει ο ηχος....τι λετε? :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου