Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνήτη για metal


grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Grey αναμεσα στους δυο στο βιντεο στα δικα μου αυτια ,που τους εχω και τους δυο,ο sh-6 ακουγεται καλυτερα .Στο βιντεακι παντως ο sh-6 χανει στη μιξη .ηθελε λιγο παραπανω ενταση κατα την ταπεινη μου γνωμη.

 

Δεκτόν. :)

Για δώσε καμιά πληροφορία για τον sh-6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως μου τα λέτε ρε παίδες λέω τελικά μήπως ν' αλλάξω τον active με active :P ;D Μια και χρόνος και χρήμα για πολλούς πολλούς πειραματισμούς δεν υπάρχει μήπως να πήγαινα στους κλασσικούς EMG να ξεμπέρδευα;; Κι έτσι για αλλαγή σε 57/66. Διαβάζω πολύ καλά σχόλια γι' αυτό το σετ. Απ' ότι καταλαβαίνω η γενικότερη αντίληψη μάλλον είναι πως πρόκειται για 81/85, αλλά με ποιο ζεστό και διαυγές ήχο...

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι καταλαβαίνω η γενικότερη αντίληψη μάλλον είναι πως πρόκειται για 81/85, αλλά με ποιο ζεστό και διαυγές ήχο...

emg 81/85 εχω σε μια απο τις les paul μου....μια χαρα ειναι..βεβαια εγω εχω το 9volto...υπαρχει μια μοντα στο ebay με 24 volt που υποστηριζει αυτο ακριβως που ανεφερες εσυ κ το υπογραμισα....προσωπικη εμπειρια βεβαια απο 24 αρι δεν εχω.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η PRS μου έχει τους 81/85 και μια χαρά είναι, απλώς είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό σε passive στην Edwards μου. Το mod στα 18V (μέχρι 27V φτάνει αν θυμάμαι καλά) το γνωρίζω. Βάζεις έξτρα μπαταρία σε σειρά.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα και μετά από 25χρ ψαξίματος με pickups έχω καταλήξει να παίζω metal οχι kafrotunes..με την Wolfgang που έχει medium output μαγνήτες..Ειδικά με τα σημερινά μηχανήματα δεν χρει'αζεσαι κατα την ταπεινή μου γνώμη τόσο πουσάρισμα απ την κιθάρα σου...Επόμενος αγαπημένος μαγνήτης ο Rebel Yell της Bare knuckle...Εγώ θα πρ'οτεινα tubescreamer in front..για ψάξιμο στον ήχο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Βελζεβουλ  :P ο Rebel Yell που προτείνεις μου φαίνεται ότι είναι πολύ πριμαριστός. Επιπλέον δε νομίζω ότι θέλω να δώσω τόσα χρήματα όσο ζητάει ο Tim Millis για τους Bare Knuckle (αν και θα προσπαθήσω να σπρώξω τους Blackouts). Από το μέχρι στιγμής ψάξιμο μάλλον καταλήγω σε EMG 57/66. Από passive πρώτη επιλογή ο Dimarzio Tone Zone σε συνδυασμό με PAF Pro.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Βελζεβουλ  :P ο Rebel Yell που προτείνεις μου φαίνεται ότι είναι πολύ πριμαριστός. Επιπλέον δε νομίζω ότι θέλω να δώσω τόσα χρήματα όσο ζητάει ο Tim Millis για τους Bare Knuckle (αν και θα προσπαθήσω να σπρώξω τους Blackouts). Από το μέχρι στιγμής ψάξιμο μάλλον καταλήγω σε EMG 57/66. Από passive πρώτη επιλογή ο Dimarzio Tone Zone σε συνδυασμό με PAF Pro.

O Rebel Yell my friend ειναι by far ο καλυτερος all around προς metal μαγνητης που παιζει εκει εξω....

Τα πρίμα μπάσα που λες εσύ είναι η youtubesample ακουστική σου και σεβαστή...

Έχω δοκιμάσει άπειρους μαγνήτες  Duncan,Dimarzio,EMG(μόνο On -Off μαγνήτες με το volume) etc etc

O Tone Zone ειναι στη Charvell μου So CAl Και παίζει καλά με alder & maple μπράτσα δεν μπήκα στον κόπο να πειραματιστώ γιατί για 80ίλες που τον ήθελα τα σπάει..

Τους Blackouts τους είχα σε μια Charvell Desolation με mahogany και αντάλλαξα την κιθάρα εξαιτίας τους..στ αυτιά μου απλά χάλια...

Τα υπόλοιπα είναι απλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ γνώμες κι εκτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τους Rebel Yell δεν τους έχω ακούσει καθόλου στο Youtube.  H (λανθασμένη ίσως) κρίση μου για τα πρίμα τους προέρχεται από τον tone chart που υπάρχει στο site:

 

https://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=contemporary&pickup=rebel_yell

 

Πάντως, έτσι από περιέργεια έστειλα ένα mail στον Mr. Bare Knuckle να δω τί θα μου προτείνει. Πάντως εξακολουθώ να τείνω προς EMG 57/66. Εβλεπα και κάτι βιντεάκια από Andy James που τους έχει στη signature κιθάρα του (ηχογραφήσεις και clinics στο NAMM show) και μου άρεσε αρκετά ο τόνος του. Στο NAMM έπαιζε με έναν Laney Ironheart αν αυτό λέει κάτι...

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον rebel yell τον ειχα σε μια standard gibson και μου αρεσε πολυ γιατι ηταν "διαυγής" μαγνητης.

μαλιστα ηχογράφησα δίσκο με αυτόν στις ρυθμικες (2 καναλια, left - right) αλλα  τον συνδύασα με μια prestige με dimebucker για τα αλλα δύο καναλια στις ρυθμικές (με τις ιδιες ρυθμίσεις στην παραμορφωση) και all in all έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.

 

Συνεπώς τον rebel τον προτείνω ανεπιφύλαχτα για μεταλ.

 

Κσύλα mode on:

Αν εισαι απο αυτούς που πιστεύουν στις ηχητικές ιδιότητες των ξύλων κάτω απο πολλη παραμόρφωση τότε θα σου πρότεινα τον Rebel για πιο "μουντα" σωματα και οχι για σωματα φτιαγμενα απο Mahogany.

 

βεβαια παντα μπορείς να κόψεις λίγα πρίμα απτο EQ του ενισχυτή και να κρατήσεις την "διαύγεια του"

 

κσύλα mode off

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου