Προς το περιεχόμενο

Συνδέσεις ADSL


lock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα σου πω εγώ την εμπειρία μου με τη Vivodi.

 

Έκανα αίτηση για σύνδεση 2048 στις 17 Σεπτεμβρίου.

 

Η Σύνδεση ενεργοποιήθηκε στις 10 Οκτωβρίου

 

Η Σύνδεση απενεργοποιήθηκε στις 12 Οκτωβρίου

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο μες τα νεύρα στις 12 Οκτωβρίου στην (Ευγενικότατη εξυπηρέτηση πελατών) περίμενα 2 φορές στην αναμονή 30 λεπτά τη φορά και στη τελική μου είπαν πως θα το προοθήσουν στις βλάβες.

 

Στις 17 Οκτωβρίου με πήρε τηλέφωνο μια (Ευγενικότατη κυρία) και μου είπε πως το πρόβλημα είναι διαχειριστικό της vivodi και πως θα μ'ενημερώσει άμεσα την επόμενη Δευτέρα (20 οκτωβρίου) όπου και θα επαναφέρουν τη σύνδεση μου.

 

Δευτέρα 20 Οκτωβρίου και κανένα τηλέφωνο.

 

Τρίτη 21 Οκτωβρίου πέρνω τηλέφωνο και αφού περίμενα κανα 40 λεπτο και αφού με πήγεναν απο εδώ και από εκεί κανένα 20 λεπτό βρήκα τη συγκεκρημένη κυρία και μου είπε ότι κακώς πήρα τηλέφωνο και ότι θα πρέπει να περιμένω τηλέφωνο από την ίδια.

 

Τρίτη 31 Οκτωβρίου μου έρχεται φάκελος από τη vivodi και με καλωσορίζει στο δίκτυο της. Και μου λέει πως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη σύνδεση να ενημερώσω εντώς 2 ημερών για να μην αρχίσει η χρέωση αλλιώς θα είναι σαν να αποδέχομαι τη έναρξη της υπηρεσίας.

Έλα όμως που πάλι η γραμμή ήταν κάτω.

 

Ξαναπέρνω τηλέφωνο και πάλι μετά από καμια ώρα αναμονής βρήκα την ενλόγο κυρία και μου είπε πως πάλι κακώς πήρα τηλ και πως η επιστολή δεν ισχύει και ισχύει μόνο ότι μου λέει αυτή.

 

Σήμερα έχουμε 6 Νοεμβρίου εγώ ακόμη δεν έχω internet μετά από 51 μέρες και το έχω μετανιώσει πικρά που δεν αναβάθμησα την σύνδεση μου στην άψογη forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κυριοι.Επειδη δουλευα καιρο στο κεντρο εξυπηρετησης πελατων

της οτενετ,και επειδη εχω μιλησει με εκατονταδες συνδρομητες,θα θελα

να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.Οι providers δεν φταινε για ολα τα προβληματα,καθως παρεχουν υπηρεσιες ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΟΝΟ.

Τις γραμμες τους οι περισσοτερες τις πληρωνουν ως γνωστον στον ΟΤΕ.Οταν καποιος παιρνει σε τηλ κεντρο,οι υποστηριξη πελ.βοηθαει ΜΟΝΟ σε θεματα συνδεσης,και αυτο πολλες φορες δεν αρκει για να λυθει συντομα το εκαστοτε προβλημα.

Θεματα συνδεσης=πιθανο firewall/antivirus να εμποδιζει τη μεγιστη δυνατη ταχυτητα,ρυθμισεις σε explorer,mozilla,επιλογες του TCP/IP πρωτοκολλου,DNS διευθυνσεις κτλ...Απο κει και περα ειναι θεμα αποστασης απο τον dslam,κινηση στον εκαστοτε server κτλ.

Μιλαμε παντα για τη συνδεση.Τωρα αν ενα προβλημα δεν λυνεται,και αναλογα παντα και την εμπειρια του agent που θα σας εξυπηρετησει,το προβλημα προωθειται στον Οτε να ελεγξει την γραμμη.Καλο θα ειναι να καταλαβουμε ομως πως και ο οτε εχει χιλιαδες τετοια προβληματα,(το γιατι ειναι αλλο θεμα),οποτε ας ειμαστε λιγο υπομονετικοι.Οι providers στην

Ελλαδα εχουν γινει αρκετα επαγγελματιες,οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα να χασετε τα λεφτα σας.Θα σας εξυπηρετησουν παση θυσια και θα σας

αναπληρωσουν σιγουρα τον χαμενο χρονο.

Τελος,απο προσωπικη μου εμπειρια,ξερω πως αρκετες εταιριες μπορει να

εχουν φθηνο ιντερνετ,αλλα σου τρωνε τα φραγκα μεσω σταθερης τηλεφωνιας.(Διορθωστε με παρακαλω αν κανω λαθος,ετσι μου εχει συμβει με συνδρομητες),οπως επισης και να μην στελνουν τα αιτηματα

διακοπης της adsl γραμμης εγκαιρως στον οτε,με αποτελεσμα ο πελατης να χρεωνεται extra χωρις να το θελει.Αυτα απο μενα και-

Με συγχωρειτε για το μεγεθος :lol: ...του post φυσικα...!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα διευκρινήσω πως στη vivodi "εχω" σύνδεση μέσω του δικού της δικτύου και όχι του δικτύου του πΟΤΕ, και μάλιστα τα ο server είναι και 400 μέτρα από το σπίτι μου, γι αυτό και διάλεξα vivodi αυτή τη φορά. Τις 2 μέρες που είχα ίντερνετ είχα πιάσει ταχύτητες download 230-240 kb/ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χρόνια πολλά σε όλους! :D :D :D

 

Λέω να κάνω την κίνηση και να βάλω adsl.

Ενώ άκουγα (και διάβαζα) καλά πράγματα για τη forthnet, τις τελευταίες μέρες διαβάζω τα εξής:

 

- η εξυπηρέτηση πελατών δεν είναι τόσο καλή όσο ήταν κάποιους μήνες πριν.

- το δίκτυο είναι πολύ ασταθές, με αποτέλεσμα η σύνδεση πολύ συχνά να σέρνεται.

 

Όσοι έχετε forthnet (και μένετε Αθήνα), έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επαρχια εχει βελτιωθει παρα πολυ. εχω εδω και εναμισυ χρον περιπου . τα προβληματα που ειχα στο πρωτο εξαμηνο σε ωρες ειδικα αιχμης (κατι κυριακες συνηθως , δε ξερω αν ηταν τυχαιο οτι τοτε συνεβαιναν τα πιο πολλα) τους τελευταιους μηνες δε τα εχω ξαναδει καθολου.

Και ειναι και πολυ συμφερον πακετο γενικα , τιμη + υπηρεσιες (εχει διαφορα μεσα στο πακετο, κατι δωρεαν τηλεφωνα και κατι αλλα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο forum του www.adslgr.com

 

(μάλιστα γράφουν ότι ενώ παλαιότερα ήταν πολύ αξιοπρεπής, σιγά σιγά αρχίζει και φθίνει...)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειναι και πολυ συμφερον πακετο γενικα

 

Το γνωρίζω. Μάλιστα αυτές τις μέρες παίζει μια προσφορά 6 μηνες στα 2048 me 19,5¤ το μήνα. Αν διαπιστώσω ότι δεν ισχύουν αυτά που έχω διαβάσει, θα το αγοράσω μεθαύριο! :D

 

Eye, αν θυμάμαι καλά από παλαιότερα post, εσύ έχεις forthnet. Ποια είναι η εμπειρία σου;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή ψιλοσχετική απο εμένα που έπαθα πολλά.

 

Περαν από τον πάροχο που θα διαλέξετε, προσέξτε πάρα πολυ το router που θα έχετε.

 

Αν επιλέξετε πακέτο, που πιστεύω οτι φαίνεται οτι συμφέρει πρόσκαιρα οπότε καλύτερα να μην το κάνετε, επιλέξτε πακέτο με πολύ καλό router με προδιαγραφές καλές και μελλοντικές. Για να μην το αναπτύξω, κάντε έναν κόπο και μπείτε στο www.adslgr.com και δείτε σχετικά πόστ. Θα με θυμηθείτε,

 

Αν παλι θέλετε να το αναπτύξω το θέμα της εμπειρίας μου , ..... βλέπουμε :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου