Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς όμως η φύση δεν τα δίνει όλα σε όλους. Χρειάζεται και κάτι ακόμη για να γίνει Keith Richards. (εκτός από διατροφολόγο)

Καλό dealer?

Σιγά μην έμενε μόνο στην φύση ο Keith. Υπάρχει και η χημεία γι' αυτό το "κάτι". ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου ουτε μουσικολογος εισαι(αρα πως κρινεις) ουτε μουσικολογικα κριτηρια παρεθεσες(αρα αν εισαι εισαι ασχετος)...εγω δεν ρωτησα τι σου αρεσει εγω σου ζητησα να αποδειξεις  με  κριτηρια μουσικολογικα γιατι και ποιος....επομενως τα πασαλληματα αλλου..στον τζερι πχ που σε επεισε οτι ειναι malmsteen οχι εδω... 8)

 

Ντρημκάτσερ

λατρεύω να διαφωνώ μαζί σου :)

 

Δεν με έπεισε κανείς. Πηγαίναμε στον "μεγάλο" να μας δείξει. ¨Οπως εξήγησα, τότε δεν υπήρχαν digital media να βρουμε την άκρη μας.

Σιγά μην καθίσω να κάνω ανάλυση για κάθε περίπτωση που πετάς στο τραπέζι ρε μαν! (είσαι off topic ούτως ή άλλως με τα ρεμπετικοαναρχικά σου χαασαχ)

Ο Μάλμστιν θα γίνει μουσικός τη μέρα που θα παίξει έστω και ένα (ένα!) πρωτότυπο  ακόρντο. Εκείνη τη μέρα, θα γίνω καi εγώ μουσικολόγος.  ::) Aυτόματα!

 

Grey,

Τι να βρεις στο προφίλ μου; Νυχτερίδες κι αράχνες; Είμαι καλύτερος άνθρωπος απ' ότι μουσικός πάντως. Για μουσικολόγος, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα!  ;D

 

 

Kύριοι, νομίζω ότι δικαιώσαμε τον τίτλο του post. Αν μη τι άλλο, we rock. Ευφημείτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι κολλημα ειναι αυτο?

Ή του υψους ή του βαθους εινα ολα?

 

Πρεπει να γινει κατανοητο οτι η ταχυτητα (και οχι μονο) ειναι χρησιμη, αρκει να χρησιμοποιειται εκει που χρειαζεται.

 

Και ναι, ειναι αυτοσκοπος του καθε μουσικου να μπορει να "βγαζει" στα χερια του, αυτα που εχει στο μυαλο του.

 

Το σημαντικο θεμα ομως για εναν μουσικο, ειναι αυτο που εχει στο μυαλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι κολλημα ειναι αυτο?

Ή του υψους ή του βαθους εινα ολα?

 

Πρεπει να γινει κατανοητο οτι η ταχυτητα (και οχι μονο) ειναι χρησιμη, αρκει να χρησιμοποιειται εκει που χρειαζεται.

 

Και ναι, ειναι αυτοσκοπος του καθε μουσικου να μπορει να "βγαζει" στα χερια του, αυτα που εχει στο μυαλο του.

 

Το σημαντικο θεμα ομως για εναν μουσικο, ειναι αυτο που εχει στο μυαλο του.

 

συγκλονιστικη δήλωση, προσυπογράφω

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρημκάτσερ

λατρεύω να διαφωνώ μαζί σου :)

 

Δεν με έπεισε κανείς. Πηγαίναμε στον "μεγάλο" να μας δείξει. ¨Οπως εξήγησα, τότε δεν υπήρχαν digital media να βρουμε την άκρη μας.

Σιγά μην καθίσω να κάνω ανάλυση για κάθε περίπτωση που πετάς στο τραπέζι ρε μαν! (είσαι off topic ούτως ή άλλως με τα ρεμπετικοαναρχικά σου χαασαχ)

Ο Μάλμστιν θα γίνει μουσικός τη μέρα που θα παίξει έστω και ένα (ένα!) πρωτότυπο  ακόρντο. Εκείνη τη μέρα, θα γίνω καi εγώ μουσικολόγος.  ::) Aυτόματα!

 

Grey,

Τι να βρεις στο προφίλ μου; Νυχτερίδες κι αράχνες; Είμαι καλύτερος άνθρωπος απ' ότι μουσικός πάντως. Για μουσικολόγος, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα!  ;D

 

 

Kύριοι, νομίζω ότι δικαιώσαμε τον τίτλο του post. Αν μη τι άλλο, we rock. Ευφημείτε :)

 

Αφου λοιπον δεν εισαι μουσικολογος οτι συγκρισεις εχεις κανει μεχρι τωρα ειναι ακυρες και αντανακλουν μονο τα προσωπικα σου πιστευω...πας να δωσεις αντικειμενικη οντοτητα στα παραλληρηματα σου...εκει εχασες... ;)

Οσο για τις μαγκιες περι YJM και πρωτοτυπων ακκορντων σου εχω κατι ποιο ευκολο...παρε το κιθαρονι σου(μη μου τρομαζεις) και παιξε μια νοτα(μια μονο μιαααα...μη φοβασαι δεν θα...shreddaρεις) με full step bend και vibrato  στο τελος και καντο να ακουστει τοσο δραματικο οπως του Malmsteen ...μετα ελα να τα ξαναπουμε..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον δεν εισαι μουσικολογος οτι συγκρισεις εχεις κανει μεχρι τωρα ειναι ακυρες και αντανακλουν μονο τα προσωπικα σου πιστευω...πας να δωσεις αντικειμενικη οντοτητα στα παραλληρηματα σου...εκει εχασες... ;)

Οσο για τις μαγκιες περι YJM και πρωτοτυπων ακκορντων σου εχω κατι ποιο ευκολο...παρε το κιθαρονι σου(μη μου τρομαζεις) και παιξε μια νοτα(μια μονο μιαααα...μη φοβασαι δεν θα...shreddaρεις) με full step bend και vibrato  στο τελος και καντο να ακουστει τοσο δραματικο οπως του Malmsteen ...μετα ελα να τα ξαναπουμε..... ;)

 

Ρε συ έχω πρόβλημα... δεν μπορώ να παίξω ΑΡΓΑ με τίποτα. Από μια ταχύτητα και πάνω μόνο. Φαρέρι φάση κι έτσι. Προσπαθώ να γίνω Μάλμστιν βλέπεις. Ακόρντα δεν ξέρω. Ό,τι πιάσει η πένα - βασικά αυτή είναι και η μόνη προπόνηση που κάνω. Πάνω κάτω η ταστιέρα, χάμστερ της εξάχορδης έχω γίνει. Ποιος έχει καιρό για ακολουθίες ακόρντων και αρμονίες/διαφωνίες και μετατροπίες. Αυτά είναι για τους σαχλούς. Εγώ είμαι σπόρτσμαν.

Βιμπράρει η κιθάρα μου από μόνη της (τα ξύλα που λέγαμε) και χάρη σε ένα μαγικό πεταλάκι που έχω που το έχει ευλογησει ένας βραχμάνος στην Ανω Τούμπα, το "Emphasizer" της Malmsteen Fulltone, μου βγάζει ένα pitch vibrato που έχει τόση μεταδοτικότητα ώστε  όταν παίζω κλαίνε μέχρι και οι συγγενείς μου τρίτου βαθμού στην Αυστραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου βγάζει ένα pitch vibrato που έχει τόση μεταδοτικότητα ώστε  όταν παίζω κλαίνε μέχρι και οι συγγενείς μου τρίτου βαθμού στην Αυστραλία.

  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου βγάζει ένα pitch vibrato που έχει τόση μεταδοτικότητα ώστε  όταν παίζω κλαίνε μέχρι και οι συγγενείς μου τρίτου βαθμού στην Αυστραλία.

 

απλά θεικό !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου