Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior III αλλαγη μεγαφωνου προτασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Αποφασισα να αγορασω τον Blues Junior αλλα απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα το συμπερασμα ειναι οτι το μεγαφωνο με το οποιο ερχεται ο ενισχυτης ειναι χαλια, οποτε θα προχωρησω κατευθειαν στην αλλαγη του με αλλο καλυτερο. Εχω διαβασει παλαιοτερες συζητησεις εδω στο noiz για το ιδιο θεμα αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα παλιες, γι'αυτο και ξανα ανοιξα νεο θεμα.

Θα ηθελα τις προτασεις και τις συμβουλες σας.

Τα ειδη μουσικης που ασχολουμε ειναι : Blues, Rock, Jazz.

To budget μου ειναι 100-130 ευρω.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!  :)

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το χάλια μεγάφωνο για κάποιον μπορεί να είναι το τέλειο για κάποιον άλλον. μην ξεκινάς έτσι, πάρε το μηχάνημα, αγάπησε το και βλέπεις μετά.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω περάσει και γω από αυτή την "φάση" στο παρελθόν με τον blues junior , θα σε συμβουλέψω για το είδος που παίζεις και το χρήματα που διαθέτεις να μην κάνεις τίποτα !! ευτυχώς και γώ τότε δεν έκανα το λάθος να τον "πειράξω", αν πάλι δεν σου κάνει ο ενισχυτής πές μας τι είναι ακριβώς αυτό που του λείπει για να καλύψει τις ανάγκες σου και μεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, ίσως και να μην χρειάζεται να τον "πειράξεις", ίσως και να χρειάζεσαι άλλον ενισχυτή ;) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν πάλι δεν σου κάνει ο ενισχυτής πές μας τι είναι ακριβώς αυτό που του λείπει για να καλύψει τις ανάγκες σου και μεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, ίσως και να μην χρειάζεται να τον "πειράξεις", ίσως και να χρειάζεσαι άλλον ενισχυτή ;) ..

 

+12"  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ενας ενισχυτης κιθαρας δεν εχει καλο μεγαφωνο ,τοτε γιατι να τον παρεις????Ακουσε τον και αγορασετον μονο εαν σου αρεσε αυτο που ακουσες. Εαν  τον αγορασεις για να το αλλαξεις, πιστευω ουτε μετα θα σου αρεσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω συμφωνώ με τους υπόλοιπους... πρώτα αγόρασέ τον (αφού πάνω κάτω πιστεύεις πως σ'εξυπηρετεί) και μετά κρίνε αν χρειάζεσαι αλλαγή ή όχι.

 

Επειδή όμως σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς μ'ενδιαφέρει κι εμένα ο ενισχυτής αυτός, να προσπαθήσω να βοηθήσω λίγο την κατάσταση, κυρίως αυτούς που γνωρίζουν περισσότερα.

 

Ο κλασσικός, έρχεται από την εταιρεία με αυτό

1x 12" Fender Lightning Bolt by Eminence 8 Ohms/50W speaker

 

Αντίθετα, αυτός για παράδειγμα

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_fsr_stealth.htm

έρχεται με το 1x 12" 8-Ohms Eminence® Cannabis Rex speaker.

 

Δεν τους έχω ακούσει από κοντά. Στο youtube πάντως οι διαφορές είναι αισθητές, ενώ αν δεν κάνω λάθος το Cannabis Rex 'σπάει' πιο γρήγορα, ενώ ο ήχος του είναι λίγο πιο ...'γλυκός', πιο 'ζεστός'.

 

Τώρα το πόσο χάλια το Lightning Bolt είναι άλλο θέμα και καλό θα είναι να μας διαφωτίσουν όσοι τον έχουν ή ακόμα καλύτερα όσοι έχουν κάνει αλλαγή στο μεγάφωνο...

 

Thank uuuuu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://billmaudio.com/wp/?page_id=295  Ολα τα καλα για τον Junior....

Διαβασε τι λεει ο Bill M ο οποιος βγαζει μεροκαματο απο τους τζουνιορ χρονια τωρα....Βεβαια θα μπεις στο τρυπακι αναβαθμισης αμεσως...αλλα τραστ μι αξιζει τον κοπο...ο μικρος απλα απογειωνεται...!!!

 

 

Για μεγαφωνο προτεινω το cannabis Rex σουπερ ήχος ειδικοτερα για αυτα που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link .

http://billmaudio.com/wp/?page_id=295

Πιστεύω θα σε κατατοπίσει αρκετά .

Απο κεί κ πέρα -αν υπάρχει η δυνατότητα - εμπιστεύεσαι τ' αυτί σου ,

αν  ξέρεις τι ψάχνεις στον ήχο σου.

Γνώμη μου ειναι αν έχεις κατασταλάξει στον ενισχυτη ,

κοιτάς τις εκδόσεις που κυκλοφορούν ,

κοιτάς τις διαφορες τους σε σχέση με αυτό που ψάχνεις ,

κοιτάς την τσέπη σου και προχωράς !!!

Το πιο λογικό ειναι να πάρεις τον στάνταρ και αργότερα αλλάζεις το μεγάφωνο.

Ότι σου παν και τα παιδιά πιο πάνω .

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Τον ενισχυτη τον εχω ακουσει απο κοντα και με το στανταρ ηχειο που ερχεται αλλα και με αλλα δυο ηχεια (Celestion Vintage 30 - 8 Ohm & Jensen C12N Ceramic Vintage 8Ohm), σιγουρα το "χαλια" ηχειο ειναι σχετικο αλλα κατα γενικη ομολογια οι περισσοτεροι λενε οτι δεν αξιζει αυτο το στανταρ ηχειο ( Fender Lightning Bolt by Eminence 8 Ohms/50W speaker). Το Celestion αλλα και το Jensen μου αρεσαν οταν τα ακουσα. Για αλλο ενισχυτη δεν νομιζω, ημουν μεταξυ του Blues Junior ΙΙΙ & VOX AC15 C1 και κατεληξα στον Blues Junior.

Εχω ακουσει απο το youtube το Cannabis Rex ωραιο ακουγετε! Εχω δει το site του Bill M σιγουρα στο αμεσω μελλον θα προχωρησω σε μια ουσιαστικη αναβαθμιση (περαν της αλλαγης του μεγαφωνου που ειναι μια μικρη αναβαθμιση) με αυτο σκεπτικο τον διαλεξα. Ξερω τι ηχω θελω να βγαλω γι'αυτο δεν χρειαστηκε να ψαχτω πολυ.

 

Σας ευχαριστω και παλι!

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου