Προς το περιεχόμενο

Mina Sambinha - Carlos Eduardo Arellano - Godin


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κομμάτι, σύνθεση του ανθρώπου στο video, που γράφτηκε εξ' ολοκλήρου στο Band in a box (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου).

 

Απλά εκτός του υπέροχου παιξίματος, της (όπως προανέφερα και πάντα κατά την γνώμη μου) καταπληκτικής σύνθεσης, γίνεται και κάποιου είδους demo στις δυνατότητες της midi guitar τεχνολογίας, η οποία αξιοποιείται εδώ στο έπακρο ("υπηρετεί" την σύνθεση και το παίξιμο) και ήταν ένας από τους λόγους που αποφάσισα να "επενδύσω" σ' αυτήν.

 

Απολαύστε!

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ιδέες να πάρω; Πρέπει να πάω Ωδείο και θέλω και 600 ευρώ για το gr55...τέτοιο ωραίο ήχο ακκορντεόν, δεν έχει το gr20...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Ωδείο και κουραφέξαλα, έχεις την Μαραθώνιο Εναλλακτική Σχολή βρε. :D

Όσο για τους ήχους, όλο και κανένα plugin θα βρεις, είμαι σίγουρος. Οι ιδέες μετράνε περισσότερο από όλα φίλε. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ όμορφο αλλά και απλά στημένο. Αρκεί να ξέρεις τη δουλειά και τα εργαλεία της.

 

Πρόσεξες πως παίζει σόλο με 3 ήχους; Κιθάρα, κιθάρα+ακορντεον και σκέτο ακορντεόν.

Πρόσεξες πως δεν έκανε ούτε ένα bend ούτε vibrato όταν έπαιζε με το ακορντεόν; Γι αυτο ακούστηκε ωραία και δεν ακούγεται αφύσικο.

 

Ο λόγος που εγω κάποτε παράτησα την synth guitar ηταν αυτός. Επρεπε να αλλάζω το ύφος (αν υποθέσουμε πως είχα κάποιο...) του παιξίματος μου ανάλογα με το όργανο του synth και μου ήταν σχεδόν απίθανο. Πολύ δύσκολο να το κάνεις σε ένα κομμάτι μονορούφι, όπως το κάνει ο κυριούλης στο βίντεο.

Κιθάρα χωρίς σηκώματα, βιμπράτο, slides, κλπ; Αντε να το κάνεις σε κάποια μέρη που θα'χεις τα μάτια σου 14, αλλά σε σόλο ολόκληρο; Και μετά να επανέλθεις σε κιθαριστικό σόλο;

Μεγάλη μαγκιά!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αφεντικό", όπως τα λες είναι τα πράγματα.

 

Ο λόγος που εγω κάποτε παράτησα την synth guitar ηταν αυτός. Επρεπε να αλλάζω το ύφος (αν υποθέσουμε πως είχα κάποιο...) του παιξίματος μου ανάλογα με το όργανο του synth και μου ήταν σχεδόν απίθανο. Πολύ δύσκολο να το κάνεις σε ένα κομμάτι μονορούφι, όπως το κάνει ο κυριούλης στο βίντεο.

Κιθάρα χωρίς σηκώματα, βιμπράτο, slides, κλπ;

Εμένα πάλι ποτέ δεν μου φάνηκε δύσκολο, γιατί πολλές φορές (ειδικά με καθαρό μπασαριστό jazzy ήχο) δεν παίζω με σηκώματα, βιμπράτο, κλπ.

Όμως το εντυπωσιακό εδώ, είναι ότι αλλάζει και το phrasing (οι τονισμοί, το contour της φράσης, και ενίοτε και τα ρυθμικά μοτίβα που χρησιμοποιεί) όταν αλλάζει ήχο ο κυριούλης.

Είναι όντως μεγάλη μαγκιά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που εγω κάποτε παράτησα την synth guitar ηταν αυτός.

Ο λόγος που παράτησες τη synth guitar είναι ότι είσαι...γέρος ;D...Άσε τις δικαιολογίες!!!! 8)

 

Πρόσεξες πως δεν έκανε ούτε ένα bend ούτε vibrato όταν έπαιζε με το ακορντεόν

Πρακτικά και να έκανε...δεν θα δούλευε. Σε κάποια όργανα (virtual πιάνα πχ..) και να κάνεις, δεν υπάρχει η ανάλογη εκτέλεση της εντολής...οπότε ο ήχος ακούγεται κανονικά (περισσότερο σαν glide και όχι bend).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου