Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με downstrokes! ΗΕLP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαιρετε παιδια! αρχαριος εδω! παιζω ηλεκτρικη ενα χρονο περιπου κ αντιμετωπιζω ενα προβληματακι! Φανατικος metallica κ εγω κ εχω ενα θεμα με το master of puppets(κ αλλα παρομοια τραγουδια) oσον αφορα στο downpicking στο 2ο ριφφ. Μετα απο καμποσες βδομαδες εξασκηση καταφερνω να το παιζω με downpicks στα 180bpm ανετα, κ αν το ζορισω, για λιγα λεπτα το φτανω περιπου στα 210bpm. Το θεμα ειναι οτι κανω κ αλλα πραγματα συγχρονως, δηλ ασχολουμαι αρκετα με solos κ λιγα arpegios, κ εδω αρχιζει να προκυπτει το θεματακι μου... oταν ξεσκιζομαι στο alternate picking στα σολαρισματα(γενικα, οχι του master of puppets) για καμποση ωρα κ μετα το γυρισω κατευθειαν να παιξω γρηγορα downstrokes συνειδητοποιω πως δυσκολευομαι ακομη κ στα 180bpm!! κ ξαναξεκιναω το practise αργα στα 120 για κανα μισαωρο μεχρι να ξαναμπω στους ρυθμους μου. Τι γινεται ρε παιδια με αυτο?? Γι'αυτο ο hetfield δεν σολαρει σχεδον ποτε??? ειμαι καταδικασμενος να μην μπορω να τα κανω κ τα 2 το ενα μετα το αλλο????

Η απλα πρεπει να συνεχισω την εξασκηση?? please help απο οσους (κ μη) αντιμετωπισαν κατι παρομοιο. Τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ψυχραιμία! Δεν θα παίζεις τα πάντα σε ένα χρόνο :)

Συνέχισε τη μελέτη σου συγκεντρωμένος σε λίγα πράγματα ώστε να τα πετυχαίνεις σωστά και καθαρά σε μια ΑΡΓΗ ταχύτητα και σιγά σιγά θα έρθουν όλα.

 

Νομίζω πάντως πως το Master of Puppets είναι αρκετά δύσκολο κομμάτι για ένα χρόνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ψυχραιμία! Δεν θα παίζεις τα πάντα σε ένα χρόνο :)

Συνέχισε τη μελέτη σου συγκεντρωμένος σε λίγα πράγματα ώστε να τα πετυχαίνεις σωστά και καθαρά σε μια ΑΡΓΗ ταχύτητα και σιγά σιγά θα έρθουν όλα.

 

Νομίζω πάντως πως το Master of Puppets είναι αρκετά δύσκολο κομμάτι για ένα χρόνο :)

 

Το ξερω οτι το Master ειναι δυσκολο αλλα ειναι κ ο λογος που ξεκινησα κιθαρα!! αλλα ειμαι 23!!! με πηραν τα χρονια! στα 21 ακουμπησα πρωτη φορα ακουστικη κιθαρα κ αρχισα να γρατζουναω συγχορδιες που μου ειχε δειξει ενας φιλος. μετα βαρεθηκα κ δεν επαιζα ωσπου το πηρα αποφαση τελικα κ περυσι τετοιο καιρο αγορασα την πρωτη μου ηλεκτρικη. κ απο τοτε προσπαθω να πιεζω τον εαυτο μου (οχι υπερβολικα) ωστε να φτασω εστω κ κανα 2 συνομιληκους κιθαριστες που παιζουν απο τα 16.. Κριμα που δεν μπορουσα να ξεκινησω κ γω τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ξεκίνησα να παίζω σε σαφώς μεγαλύτερη ηλικία από εσένα. Μην ανησυχείς η ηλικία που ξεκινάς είναι μια χαρά γιατί είσαι πιο συνειδητοποιημένος έτσι.

Αργά αργά η ταχύτητα πάντα έρχεται και πάντα θα έρχονται κομμάτια για να θες να παίξεις :)

 

Δεν είναι αγώνας δρόμου η φάση. Το master of puppets ακόμα εκεί θα είναι κ όταν είσαι έτοιμος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ξεκίνησα να παίζω σε σαφώς μεγαλύτερη ηλικία από εσένα. Μην ανησυχείς η ηλικία που ξεκινάς είναι μια χαρά γιατί είσαι πιο συνειδητοποιημένος έτσι.

Αργά αργά η ταχύτητα πάντα έρχεται και πάντα θα έρχονται κομμάτια για να θες να παίξεις :)

 

Δεν είναι αγώνας δρόμου η φάση. Το master of puppets ακόμα εκεί θα είναι κ όταν είσαι έτοιμος :)

 

Ξερω αλλα δεν αντεχω αν δεν το βγαλω ολο με downpicks!!! με alternate το βγαζω αλλα ειναι φλωρικος ο ηχος! σαν ντραμερ με triggers!!! xexexe! Συν οτι το ειχα βαλει στοιχημα με τον εαυτο μου απο τα 16 που το πρωτοακουσα κ ειπα πως εγω μια μερα θα το βγαλω αυτο το τραγουδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κίνδυνο να ακούγομαι σαν κανένα σαμουράι μάστερ,

Patience is a virtue.

 

Μαγικός τρόπος πάντως να το κάνεις άμεσα δεν υπάρχει. Ο Hetfield πάντως δεν το έκανε σε ένα χρόνο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συνδυαζεις τεχνικες ειναι το πιο δυσκολο κομματι στην κιθαρα ειδικα αν καποια σημεια σου "καθονται αναποδα" στο πως παιζεις.

Γενικα δεν θα πρεπει να σε ανησυχησει το γεγονος, απλα προσπαθησε να εντοπισεις που ακιβως ειναι το προβλημα,

στην μεταβαση απτα χαμηλα ταστα (εκει που σολαρεις) σε πιο μπασες χορδες?

στην αλλαγη απο alternate picking σε downstrokes?

 

ειδικα η αλλαγη απο alternate picking σε downstrokes ειναι τεραστιο κεφαλαιο και απαιτει πολυ μελετη για να το κανεις σωστα κξαι καθαρα σε υψηλες ταχυτητες (170+)

κατασκευασε μονος σου τετοιες ασκησεις σε συνδυασμο με ασκησεις που κανεις string skipping και πιστευω οτι θα δεις βελτιωση!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα βρισκεται στην αλλαγη απο alternate picking σε downpick. Πιθανον συνηθιζω στο πανω κατω τοσο που μολις παω για γρηγορα downstrokes δεν μου βγαινει οπως πριν. κ νοιωθω να χανομαι τοσο σαν να ζοριζομαι απιστευτα σε σχεση με πριν.. Εν το μεταξυ νιωθω κ πονο σε ολο το χερι στα μετεπειτα downstrokes λες κ το κανω λαθος. Παρολο που ενω εξασκουμαι καθε μερα σε πολυ αργα τεμπο με πολυ μικρη κινηση του καρπου κ καθολου κινηση χεριου, οταν κανω την αλλαγη νιωθω πως παιζω κατωπενιες με ολο το χερι κ σταματαω κατευθειαν. γιατι στην αρχη αρχη περυσι ετσι επαιζα, με κινηση ολου του χεριου κ πεθαινα φυσικα απο τον πονο! ευτυχως υπαρχει το youtube κ εμαθα τον σωστο τροπο συντομα πριν γινω bodybuilder στο δεξι χερι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σταματα να κανεις εξασκηση με το Master of Puppets και κανε βαρετες ασκησεις με μετρονομο, προγραμμα, πολυ βαρεμαρα και υπομονη αλλιως δεν προκειται να σου βγει ποτε σωστα.

 

Τη βαρεμαρα τη βαζω για να επικεντρωθεις στην ασκηση και να μην αρχισεις headbanging και χοροπηδηχτα οταν προσπαθεις να μαθεις κατι!!

 

Αν πονας μαλλον σφιγγεσαι και ζοριζεσαι. Remember: slow is smooth, smooth is fast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη αυτο που εγραψε ο pointy

ειναι σιγουρο οτι δεν πρεπει να σφιγγεσαι ιδιαιτερα οταν παιζεις, και αυτο απαιτει εξασκηση, αλλα αυτο ισχυει και στις υψηλες ταχυτητες?

δηλαδη 190+ ?παντα το ειχα απορια μιας και εφτανα τοσο γρηγορα μονο με αρκετο "σφιξιμο" στο χερι...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου