Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior III αλλαγη μεγαφωνου προτασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει.... ;)..ειναι πολυ smooth & ισορροπημενο μεγαφωνο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανταποκριση εχει το CR σε drive/distortion καταστασεις;

 

Θα συμφωνήσω με SF, νομίζω το CR έχει φτιαχτεί ειδικά για drive/distortion καταστάσεις!

 

θα διαφωνισω καθετα..οπως και οι δεκαδες country κιθαριστες που το χρησιμοποιουν...εχει ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ...μαλιστα τα καθαρα του ειναι και το SELLING POINT του

 

http://www.eminence.com/2011/02/pete-anderson-talks-about-his-favorite-speaker-the-cannabis-rex/

Τώρα πέσαμε στην παγίδα το τι εννοεί ο καθένας "καθαρό ήχο"!  ;D

 

Πχ οι country κιθαρίστες το καθαρό το εννοούν τελείως διαφορετικά από τους surf κιθαρίστες ή πχ από τους jazz κιθαρίστες.

 

Πάντως και ο Pete Anderson λέει "kind of a clear speaker".

 

To έχω ακούσει πάντως το Cannabis Rex, φυσικά και μπορείς να το πεις καθαρό αλλά δεν έχει τον όγκο και την καθαρότητα ας πούμε ενός Tonker. Καθαρά μεσαία έχει σίγουρα και αν δυναμώσεις παίρνεις ένα απίστευτο twang ήχο και ειδικά με λίγο drive θα λέει σίγουρα για country.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας!

Απο οσα μου ειπατε νομιζω οτι εχω καλυφθει και εχω καταληξει. Εφοσον εχει καλα καθαρα και μπορει να να ανταποκριθει επαξια σε drive/distortion καταστασεις νομιζω οτι θα διαλεξω το CR.. :)

Και υπαρχει και η εκδοση με που ερχεται κατευθιαν με το CR : http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_fsr_stealth.htm

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι και χαλαρα επιβεβαιωνω την φανταστικη καθαροτητα ηχου με cannabis rex.  Τον ειχα φχαριστηθει τον τζουνιορ με το συγκεκριμενο ηχειο...το ιδιο μαλιστα εχει φορεθει και σε hot rod με φανταστικα αποτελεσματα...

 

Συντασομαι απολυτα με Superfunk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

σκεφτομαι και εγω να αλλαξω μεγαφωνο οποτε το CR ειναι μια καλη λυση.

 

το θεμα μου ειναι τα κιλα!

 

δεν θελω με τιποτα να "ανεβει" σε κιλα, αντιθετος θα προτιμουσα να πεσω

 

απο οτι βλεπω το CR ειναι 3,72kg

 

το θεμα ειναι ποσο ζυγιζει του blues junior ωστε να ξερω την διαφορα :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα,το CR ειναι στα ιδια βαττ με αυτο που φοραει ο ενισχυτης σου και δεν εχει μεγαλυτερο μαγνητη ή cast frame για να ανησυχεις για το βαρος. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 κιλα ζυγιζει ο ενισχυτης με το CR... Δεν ειναι πολλα τα κιλα.

Τελικα το CR διαλεξα.. ΑΞΙΖΕΙ! εξαιρετικο μεγαφωνο!!!!

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό κάποιος συμφομουρίτης όνομα και μη χωριό με χάρισε έναν Βλουζ Τζουνιορ 3 .

Είχα χρόνια να παίξω με λαμβάτο και κατά τις εποχές που μεσουρανούσα εις του μουσικό στερέωμα συνήθως οι λαμβάτοι που χρησιμοποιούσα σε προβάδικα και λάιβ, ήταν κάτι τελειωμένοι. Τελικά βρέθηκα εκεί στα τέλη του 80 να πάρω έναν ενισχυτή, ο οποίος για τα λεφτά του με φαινόταν καλύτερος απ τους βρωμολαβάτους που είχα τη τύχη να χρησιμοποιήσω.

 

Όταν βυσμάτοσα τη τέλε στον Βλουζζζζ, έπαθα πλάκα............μέχρι που διαπίστωσα πως έχει πρόβλημα το ηχείο στα πολλά μπάσα. Ίσως να φταίει και το ότι χρησιμοποιώ 13άρες,αλλά τελικά το πηνίο του ηχείου στραβοκαθόταν. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε καταλάβει πάντως κάτι. Αν όμως αυτό το στοκ ηχείο με το πρόβλημά του βγάζει τέτοιο ήχο, αναμένω πως με το CR  που με είπαν να βάλω θα ξανακάνω παγκόσμια χιτ ξανά  ;D ;D ;D

 

Η εταιρία που το αντιπροσωπεύει βρίσκεται Θεσ/νίκη το παραδίδει εντός 10 ημερών και το χρεώνει στα ίδια με το Θωμά λεφτά, αν υπολογίσουμε και τα μεταφορικά του Θωμά.Δεν ξέρω τι θα χρεώσει μεταφορικά εντός Ελλάδας ο δικός μας, αλλά καθότι τον Αύγουστο θα ανέβω σα παν, λέω να αγγαρέψω κανά καρντάσι να μπει στο κόπο για μένα  8) και ανεβαίνοντας να τον πλερώσω και να το πάρω...............εναλλακτικά μπορώ και να του καταθέσω το χρήμα, ακούτε Μουσταφά- Ατρέου κλπ καρντάσια?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησε. Έτσι δεν είναι Antonis_Liak?

είναι πάντως καλό μαγαζί....δίνει τις D’Addario...0 ευρώ ;D ;D ;D

http://enxordomusic.gr/index.php?id_manufacturer=35&controller=manufacturer

 

άντε, σβύστα όλα τώρα :D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου