Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής και καμπίνας για metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με λιγότερα χρήματα βρίσκεις και από τις αγγελίες του forum, πχ. http://smart.noiz.gr/details.php?id=183120

 

Ο JVM είναι φοβερός ενισχυτής, από τους αγαπημένους μου πλέον και μπορείς να παίξεις τα πάντα με αυτόν και πολύ καλά μάλιστα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα! Όχι αυτό το διάστημα δεν έχω μπάντα αλλά αυτό που θα πάρω θέλω να βγάζει και πρόβες/live. Δεν εχω μπάντα γιατί μετακόμισα, θέμα χρόνου είναι να κανακάνω οπότε το θέλω και για το σπίτι και για μπάντα. Τι προτείνεις? :)

Χωρις παρεξηγηση παντα φιλικα :D :D :D

Οι κιθαριστες που αναφερεις και 10000 ευρω να δωσεις τετοιο ηχο δεν προκειται να κανεις.

Πρεπει να δοκιμασεις ενισχυτες,δεν μπορω να σου προτεινω εναν ενισχυτη ο οποιος για μενα ειναι super(5150) ενω για σενα μπορει να ειναι shit..

Ψαξε πολλες μαρκες και φυσικα διαφορετικες λαμπες.Μονο ετσι θα βγαλεις ακρη.

Και μην περιμενεις ενας ενισχυτης να τα κανει ολα!!!και φραπε ;D ;D ;D

Μπορει να εχει καλο drive αλλα χαλια λουπα και καθαρο η το αντιθετο.

Φυσικα τετοιοι ενισχυτες υπαρχουνε αλλα μιλαμε για αλλη κατηγορια.

Ψαξε στα μεταχειρισμενα παιζουνε καλες ευκαιριες.

Ο laney ειναι λαμπατος;;

 

 

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι o Laney transistor είναι. Απλά από τότε που πήρα το Pod Farm εδώ και κανά χρόνο δηλαδή δεν τον έχω ξανα αγγίξει τον Laney. Είδα ότι έχω ότι ήχο ψάχνω με τους προσομοιωτές και απλά βλέποντας αυτά τα ψηφιακά μηχανήματα μπήκα στη διαδικασία να θέλω να φτιάξω real αυτό τον ήχο. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω προχωρήσει και αρκετά στην κιθάρα και δεν με καλύπτουν αυτά που έχω τώρα. Γι' αυτό και περιέγραψα αρχικά (ως άσχετος από τέτοια) τι ήχο ψάχνω. Metal ογκώδη και ζεστό. Αυτόν που βγάζω δηλαδή απ' τον προσομοιωτή με μια 7χορδη με μαγνήτες Di Marzio.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι o Laney transistor είναι. Απλά από τότε που πήρα το Pod Farm εδώ και κανά χρόνο δηλαδή δεν τον έχω ξανα αγγίξει τον Laney. Είδα ότι έχω ότι ήχο ψάχνω με τους προσομοιωτές και απλά βλέποντας αυτά τα ψηφιακά μηχανήματα μπήκα στη διαδικασία να θέλω να φτιάξω real αυτό τον ήχο. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω προχωρήσει και αρκετά στην κιθάρα και δεν με καλύπτουν αυτά που έχω τώρα. Γι' αυτό και περιέγραψα αρχικά (ως άσχετος από τέτοια) τι ήχο ψάχνω. Metal ογκώδη και ζεστό. Αυτόν που βγάζω δηλαδή απ' τον προσομοιωτή με μια 7χορδη με μαγνήτες Di Marzio.

Αφου εισαι 7χορδος δικος μου εισαι ;D ;D ;D ;D.

Υπαρχουνε καλα heads στα 1000 ευρω(marshall,peavey κτλ κτλ) αλλα βγαινουμε εκτος budget οποτε δεν μενει χρημα για καμπινα.

Tον περισσοτερο καιρο θα παιζεις στο σπιτι οποτε τα πολλα watt δεν κανουνε.

Προτεινω..εαν εχεις καρτα ηχου σε pc (που θα εχεις)

http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm(δεν τον εχω παιξει αλλα οσα laney εχω δοκιμασει ειναι respect)

μαζι με αυτο και βγαλε γουστα..

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

Παιζεις σπιτι,προβα,live και γλυτωνεις κουβαλημα..

αλλιως...

http://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_cab.htm.

μαζι με ενα preamp απο εδω.

http://www.garlandamps.com/

O garland ειναι βουλγαρος(εχω κανει πολλα καλουδια σε αυτον)

και σου τα κανει οπως θες,οποτε του λες να σου κανει ενα preamp οπως την φωτο και γ@μας..με super clean,drive,high gain,solo κτλ κτλ.

Το preamp στην φωτο μου κοστισε 520 ευρω και απλα τελειο..

5150_preamp_ii.JPG.e23c49a1a9b37f7db6491ac08da86c70.JPG

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε 7χορδε! Αλλά τι ακριβώς κάνει το speaker simulator και τι το preamp?  ??? Φανταζομαι το πρώτο πρέπει να έχεις ηχεία της προκοπής για να λειτουργήσει σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε 7χορδε! Αλλά τι ακριβώς κάνει το speaker simulator και τι το preamp?  ??? Φανταζομαι το πρώτο πρέπει να έχεις ηχεία της προκοπής για να λειτουργήσει σωστά;

Χρειαζεσαι διαβασμα ;D ;D ;D

Θα στο πω οσο απλα μπορω για να το καταλαβεις.

Το  speaker simulator το συνδεεις στο speaker output του ενισχυτη.

Δηλαδη δεν χρειαζεσαι καμπινα.Και αυτο μετα το συνδεεις σε κονσολα,καρτα ηχου αναλογα το τι θελεις να κανεις.Δηλαδη για live το βαζεις direct στην κονσολα και βγαινεις απο το PA.

Tωρα τι σημαινει preamp..

Προενισχυση εχουνε ολοι οι ολοκληρωμενοι ενισχυτες αλλιως δεν παιζουνε.

Να το πω απλα χωρις αυτο δεν θα υπηρχε το καθαρο καναλι και το βρωμικο.

Υπαρχουνε σε rack μορφη (μονο preamp) δηλαδη πρεπει να το συνδεσεις σε τελικο ενισχυτη για να παιξει η σε μορφη ολοκληρωμενου κυκλωματος οπως ειναι δηλαδη ολοι οι συνηθισμενοι ενισχυτες..boogie ,marshall κτλ.

Το two notes που προτεινω εχει μεσα διαφορες καμπινες-μικροφωνα αλλα και τελικους ενισχυτες...οποτε χρειαζεσαι ενα preamp πεταλι η rack preamp για να παιξει.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου