Προς το περιεχόμενο

Fender Aerodyne Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

fender-aerodyne-jazz-bass-japan-edition-315471.jpg

 

 

Έχω μαζέψει κάποια χρήματα και σκεφτόμουν να αγοράσω ένα Fender Aerodyne J bass.

Για κάποιο περίεργο λόγο το συγκεκριμένο με έχει μαγνητίσει και νιώθω σχεδόν έτοιμος να του πετάξω το χρήμα.

Το έχω ψιλοακούσει αλλά δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

 

Έχει κανείς εμπειρία και άποψη για το συγκεκριμένο μπάσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Έχει κανείς εμπειρία και άποψη για το συγκεκριμένο μπάσο?

 

Ο audioκώστας. Το είχε αν θυμάμαι καλά. Θα στα πει με το ν και με το σ.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο audioκώστας. Το είχε αν θυμάμαι καλά. Θα στα πει με το ν και με το σ.

 

O audiokostas πρέπει να έχει το Aerodyne Precision αν δε με απατά το search tool του φόρουμ. :)

Εκτός αν έχει και το Jazz. :O

Σε αυτή την περίπτωση να μου το χαρίσει σαν καλός χριστιανός!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το έχω παίξει αρκετές φορές, το έχει φίλος, συμπαθητικό απλά θα το έλεγα από ήχο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Κατασκευαστικά από ξύλα, μαγνήτες και hardware κι εκεί απλά ικανοποιητικό/μέτριο.

 

Εντυπωσιακό σαν παρουσία ομολογουμένως με το κατάμαυρο γυαλιστερό χρώμα και ποιοτικά φτιαγμένο, αλλά το αρνητικό του συγκεκριμένου είναι ότι λερώνει με το που το κοιτάς (και φαίνονται οι δαχτυλιές έντονα) και καθαρίζει αρκετά δύσκολα (σε σημείο να ξαναγίνει καθρέφτης και να μην φαίνονται οι γραμμές απ το καθαριστικό πανάκι).

 

Τελικά ο φίλος έχει το έχει κάνει πλέον έπιπλο (στο σαλόνι σε μια βάση είναι μόνιμα) και δεν το αγγίζει γιατί προτιμά να το χαζεύει καθαρό παρά να το καθαρίζει. Βέβαια ο συγκεκριμένος είναι λίγο ψυχαναγκαστικός με το να έχει καθαρά μπάσα και έχει και άλλα 13 να παίζει οπότε μικρό το κακό να κάνει και ένα έπιπλο  ;D

 

Εν ολίγης και ο ίδιος όταν το πήρε έλεγε ότι ήταν τσιμπημένη η τιμή του στα 7 κατοστάρικα τότε!

Στα 990 που είναι τώρα δεν τα αξίζει με την καμία κατά την άποψη μου (και του φίλου).

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O audiokostas πρέπει να έχει το Aerodyne Precision αν δε με απατά το search tool του φόρουμ. :)

Εκτός αν έχει και το Jazz. :O

Σε αυτή την περίπτωση να μου το χαρίσει σαν καλός χριστιανός!  ;D

Θα στο χάριζα και το precision αλλά το έχω πουλήσει.

 

Το Jazz είναι το ίδιο μπάσο με τη διαφορά ότι το P έχει flamed maple cap στο σώμα και τα ποτενσιόμετρα στο J είναι κοντύτερα στις χορδές  ;D.

 

Το μαύρο σώμα όπως είπε κι ο FX, τραβάει τις δαχτυλιές σαν μαγνήτης αλλά είναι πίσσα-σκοτάδι σαν το headstock και είναι η attraction του μπάσου. Αλλά είναι αρκούντως resonant (το σώμα) και ελαφρύ (χωρίς head diving) για απροβλημάτιστο παίξιμο. "Tραυματίζεται" όμως εύκολα.

 

Το binding που έχει είναι πάρα πολύ ομορφο αλλά επειδή δημιουργεί γωνία (που σε κόβει λίγο), δεν βολεύει αν τοποθετείς το χέρι πάνω στο σώμα όταν παίζεις.

 

Το μπράτσο (που είχε το p) ήταν ιδανικό για μένα σε διαστάσεις και απροβλημάτιστο σε ρυθμίσεις (που δεν χρειαζόταν).

 

Όλο το fitting/finish ήταν υποδειγματικό.

 

Οι μαγνήτες αξιοπρεπείς αλλα τίποτα το ιδιαίτερο και καλύτερα να αλλαχτούν.

 

Η γέφυρα, επειδή είναι κουρμπαριστό το σώμα, είναι με routing τοποθετημένη και δεν αλλάζει εκτός αν είναι των ίδιων (fender) διαστάσεων.

 

Πολύ καλό μπάσο μα δεν θα έδινα με την καμία 9 κατοστάρικα για πάρτη του ειδικά με τόσες επιλογές.

 

Αν ήθελα ντε και καλά μαύρο p/j jazz, μάλλον θα κοίταζα το Reggie Hammilton.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως το μελετάγαμε το συγκεκριμένο μπασάκι με τον φίλο πριν κανα δυο μήνες και αυτό που λέγαμε είναι πως δεν έχει καταλάβει κανένας απ' τους δυο μας είναι πώς στο καλό πήρε 300 ολόκληρα ευρώ πάνω μέσα σε 3-4 χρόνια... Είναι μεγάλο το νούμερο ποσοστιαία σε σχέση με την αρχική τιμή του (γύρω στα 700 έκανε από thomann όταν το πήρε), αύξηση 43%, δεν είναι και λίγο......  >:( ???

 

Όπως είπε και ο audiokostas το μπασάκι είναι πανέμορφο και το λευκό binding/μαύρο hardware σε συνδυασμό με το piano black χρώμα του δίνουν πολύ ψαρωτική εμφάνιση, παρόλα αυτά δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει, δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Και από θέμα ήχου το συγκεκριμένο που έχει ο φίλος (διευκρινίζω εδώ πως δεν ξέρω αν έπεσε στην περίπτωση, ή αν είναι όλα/τα περισσότερα έτσι) θα το έλεγα μάλλον προς το κακό. Ένα vintage modified Jazz που πήρε με 300 ευρώ είχε καλύτερο ήχο με τους stock μαγνήτες... ::)

 

Το Reggie Hammilton είναι όντως καλύτερη πρόταση.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πολύ υπομονετικούς να πω ότι ο Stratosphere έχει σχεδόν πάντα Aerodyne σώματα στα "πανέρια" του...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πολύ υπομονετικούς να πω ότι ο Stratosphere έχει σχεδόν πάντα Aerodyne σώματα στα "πανέρια" του...

Ναι, και τώρα έχει αλλά έχω κακές εμπειρίες με τον τύπο......

Άσε καλύτερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου