Προς το περιεχόμενο

Συντομη θεωρία πεντατονικών???


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.

 

Μηπως μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα άρθρο΄ή βιβλίο με θεωρία περι των πεντατονικών?

 

Για παράδειγμα αν υπάρχουν ρόλοι στις βαθμίδες (οπως η 1η, 4η και 5η βαθμίδα στη διατονική). Αν πέφτει πουθενά η βαρύτητα δηλαδή και αν αυτο αλλάζει οταν αλλάζει η βάση της κλίμακας.

 

Δηλαδή ο διάστημα d-c, έχει άλλη λειτουργια οταν η κλίμακα είναι c,d,e,g,a και άλλη όταν είναι a,c,d,e,g? Και αν ναι γιατι?

 

Τέτοιες πληροφοριες θα με βοηθούσαν οπότε ευπροσδεκτες οι προτάσεις σας :)

 

 

ΥΓ: Αν υπήρχε και σε συμπυκνωμένο κείμενο ακόμα καλύτερα, γιατι προκειται για υποενότητα της μελέτης μου και εχω πήξει από βιβλιογραφία ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Secret Bonus: έχει και γαμώ τους δρόμους προς Αρναία,είτε με δίτροχο είτε με τετράτροχο.Το πόσους "κύκλους των -τερματισμένων- 5ων" έχω κάνει δεν λέγεται... Το προτείνω ανεπιφύλακτα. :)  ;D  ;D)

xartis_1.jpg.f91f33e01fc8a645a582afa252525fc6.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????? Υπάρχει πεντατονική και στο...πιάνο??? Νόμιζα πως είναι...5-8,5-7,5-7,5-7,5-8,5-8...

και μετά ανάποδα.

 

;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

http://www.jerrybergonzi.com/vol-2-pentatonics/

 

αυτο ειναι πολυ ωραιο βιβλιο, εχει και θεωρητικο μερος αλλα και πολλα πρακτικα πραγματα, patterns, ασκησεις, πολλες πεντατονικες κλιμακες και γενικα ενα σωρο υλικο για μελετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου