Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση μαγνητων σε Open Coil Alnico Classic™ Humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες!

 

Κιθαρα : Epiphone Les Paul Goths (Floyd Rose)

 

Ενισχυτης : Bugera 333xl

 

Για παιξιματα Blues-Rock-Metal (μεχρι και Thrash)

 

 

κατ αρχας αξιζει? θα δω διαφορα στον ηχο? (απ οτι διαβασα ,  ναι)

 

οτι και να επιλεξω, υπαρχουν μαγνητες οι οποιοι λογω μεγεθους δεν θα ταιριαζουν στη κιθαρα μου?

 

Μιλαμε για Bridge και για Neck.

 

Δινω προτερεοτητα στον ογκο-sustain-καθαροτητα (συνδιαζονται αυτα τα 3?)

 

Aξιζει να δωσω 229 γι αυτους?

http://www.thomann.de/gr/emg_jh_set.htm

 

Αυτα! καλη συνεχεια!

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά θα δείς.

Αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να δώσεις 230 ευρώ σχεδόν όσο κοστίζει  η κιθάρα για να αγοράσεις νέο σετ μαγνήτες.

 

Για να ικανοποιήσεις το gas σου και να πετύχεις περισσότερο output καθαρότητα sustain κτλ. χτυπάς ένα σετ EMG από τα μεταχειρισμένα και καθαρίζεις γύρω στο κατοστάρικο.

πχ.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=186014

http://smart.noiz.gr/details.php?id=179719

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως και ο Hetfield με το σετ 81-60 έπαιζε τόσα χρόνια.  ;)

 

Edit: Έχω το παραπάνω σετ (81-60) εδώ και πολλά χρόνια σε μια ESP-LTD KH και είμαι υπερευχαριστημένος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοι οι emg αλλα οδηγουμαι προς dimarzio .... θα το ψαξω βεβαια. δεν βιαζομαι. σε καμια βδομαδα πιστευω θα χω αποφασισει!

 

 

μεχρι στιγμης εχω στα + τον dimarzio evolution bridge στα 88 Ε.  τον neck τον βαζω αργοτερα αν μου αρεσει :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα θες passive μαγνήτη.

Δοκίμασε αν μπορείς να βρεις κάποια κιθάρα με τον Evolution στη γέφυρα για να σιγουρευτείς ότι είναι ο ήχος που θες. Και εγώ τον είχα πάρει και τον έβαλα σε μια RG550 και με ξενέρωσε ,

πολύ ξερός και πρίμος ήχος. Τον αντικατέστησα με τον FRED που είναι απείρως καλύτερος στα δικά μου αυτιά, για περισσότερο output κοίτα και τον Super distortion ή Super 3.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o fred ειναι αυτος?

 

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp153bk.htm

 

 

γιατι με μπερδευει ο θωμαν και λεει dp153 bk ? οπως κ σε αλλους μαγνητες.... πολλοι κωδικοι ρε παιδι μου!

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δυνατοτητα να βρω κατι τετοιο. θα ψαξω βεβαια κ θα το εχω στο μυαλο μου...

 

το πιο πιθανο ειναι να τη πατησω αν κανω αγορα στα τυφλα? να ρισκαρω με κατι πιο οικονομικο λες?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκτός από όνομα έχει και συγκεκριμένο αριθμό ο καθένας, υπάρχει και ο mo joe 216 που είναι ουσιαστικά ο ίδιος με περισσότερο output.

Είναι λίγο τύχη το να σου πετύχει ακριβώς στα γούστα ο μαγνήτης.

Οπότε αν αγοράσεις στα τυφλά τουλάχιστον κοίτα να τους βρεις μεταχειρισμένους από τις αγγελίες.

Έτσι δεν θα χάσεις λεφτά αν τον δοκιμάσεις δε σου κάνει και θα τον ξαναπουλήσεις εύκολα στην ίδια τιμή.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινω προτερεοτητα στον ογκο-sustain-καθαροτητα (συνδιαζονται αυτα τα 3?)

 

Συνδυάζονται μια χαρά μόνο στην περίπτωση των περισσότερων EMG και για τις μουσικές που θέλεις(εκτός των blues).

Στην περίπτωση που δεν έχεις εμπειρία με EMG και απλά σε χαλάει η φάση "active",ξεπέρασε το και θα εκπλαγείς πολύ ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου