Προς το περιεχόμενο

Bill Trantos-Fusion Jam σε Em


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πεντατονικές είναι σημαντικό εργαλείο σε αυτά τα στυλ,Δημήτρη. Απλά τις χρησιμοποιείς λίγο διαφορετικά από πως έχεις συνηθίσει. :)

Από ότι έχω καταλάβει οι πεντατονικές είναι ίσως το ισχυρότερο εργαλείο του κιθαρίστα αρκεί να το χρησιμοποιεί σωστά.

 

Αν έχεις κάπου να με παραπέμψεις για τον τρόπο χρήσης της πεντατονικής στη rock fusion θα σου ήμουν υπόχρεος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εμείς δηλαδή σε πηγάδι κ@τουρισ@μ3?  

 

Εχεις δίκιο φίλε, συγνώμη. Ειναι οκ να στείλω εδώ, μήπως πηδούμε το post του Bill?

 

Μήπως να ανοίγαμε ένα άλλο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεθούν κάποια (αρκετά) προβλήματα τονικότητας, άκουσα πολλά ωραία περάσματα, ιδέες. Ξανακύττα το κούρδισμα, κάποιες καταλήξεις και θα είναι more than super.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο Μπιλλυ, δύσκολο το backing track και επιασες πολύ καλα τις αλλαγές του δημιουργωντας ένα πολύ ευχάριστο θέμα! Λίγο λιγότερο overdrive δε θα με χάλαγε (ξέρω πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις γκάζι που να μην ειναι εστω και λίγο τζιτζικι χωρίς πραγματικό ενισχυτη)

 

Κράτα χαμηλά τη μπάλα και θα πας μακριά :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Τάκη!!Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μπορέσει να βγάλω καλό ήχο χωρίς OD στο POD,αλλά δεν σκιάζομαι γιατί το πούλησα σήμερα!  ;D

 

Πάντα χαμηλά η μπάλα και ποτέ στην εξέδρα! 8)

 

Τα περί κουφότητας :)τα ακούω βερεσέ, αγαπητέ Bill, η γενικότερη παρουσία και τα κατά καιρούς σχόλια σου δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Αν παρόλα αυτά πιστεύεις πως το αυτί σου χρειάζεται δουλειά, οφείλεις να κάνεις αυτό που πρέπει. Θα γίνεις δέκα φορές καλύτερος μουσικός αν   δουλέψεις το αυτί σου. ( τα λέω και για να τα ακούω :))

 

Αν και προσωπικά είμαι fan του να ανατρέχει κανείς στις πηγές, δεν χρειάζεται να ακούσεις και να μελετήσεις ντε και καλά jazz, αν δεν σου λέει κάτι. Υπάρχουν στοιχεία στο παίξιμο,ας πούμε, του Timmons που μπορείς να αντλήσεις προς αυτή την κατεύθυνση. Είχα ακούσει κάποιες φράσεις του οι οποίες με άλλον ήχο και φραζάρισμα θα θύμιζαν, μάλλον υπερβολικά,Pat Martino. (φαίνεται πως Andy έχει κάνει το homework με τις πηγές... ;))

 

Υπάρχουν και άλλοι μεγάλοι παίχτες που προσεγγίζουν την fusion από την rock (με την ευρεία έννοια) πλευρά. Αν δεν έχεις ακούσει το Big Sky του Brett Garsed, στο προτείνω.

 

Προσπαθώ να δουλεύω το αυτί μου,η αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζω τις κλίμακες που κατέχω αρκετά (Aeolian,Phrygian,Phrygian Dominant,Lydian,Dorian,Ionian) αλλά χρειάζομαι πολύ περισσότερη δουλειά αναφορικά με την τονικότητα και άλλα βασικά ζητήματα.

 

Έχεις δίκιο αναφορικά με τις πηγές,μελετώ όσες με ενδιαφέρουν πολύ,εν τέλει σιγά μην κάνουμε και αγγαρεία!  :) Πιο πολύ αυτή την περίοδο μελετάω κάποια πράγματα από Andy Timmons και κάποια Malmsteen,κλασικά.Από Ιούνιο που θα είμαι πιο χαλαρός θα πέσω στα σκληρά προγράμματα,γιατί ξενερώνω με αυτά τα 30-45λεπτα κάθε μέρα. 8)

 

Ωραίο Βασίλη μπράβο  :D

 

Σ'ευχαριστώ συνονόματε!  :)

 

Αν εξαιρεθούν κάποια (αρκετά) προβλήματα τονικότητας, άκουσα πολλά ωραία περάσματα, ιδέες. Ξανακύττα το κούρδισμα, κάποιες καταλήξεις και θα είναι more than super.  ;)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Νέστορα!Από βδομάδα με το Axe Fx Ultra,θα προσέξω το κούρδισμα και ίσως ανεβάσω ξανά κάτι!  :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη, αρκετά καλή η προσπάθεια σου, μπράβο!  ;)

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες, παρά το ότι είναι πολύ σημαντικό να παίρνεις ρίσκα και να δοκιμάζεις έξω από το security zone σου  ???.

Πάνω απ' όλα προσπάθησε να ακούς που το πηγαίνει η μπάντα του backing track ώστε να δίνεις την κατάλληλη έμφαση!

Καλορίζικο και το Axe Fx Ultra  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου