Προς το περιεχόμενο

Kirk Hammet's rig effects ΠΡΙΝ τους ενισχητες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα του noiz.

 

Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις. Οσοι ασχολείστε με guitar rigs τσεκάρετε την παρακάτω εικόνα...

Στο σχεδιάγραμμα φαίνεται οτι ο Kirk Hammet των metallica χρησιμοποιεί τα effects πριν τους ενησχητές καθώς επισης και το tube screamer το οποίο αποτι έχει πει χρησιμοποιεί για boost στα solo. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί έχω και γω δικο μου rig και σκεύτομαι μήπως τόσο καιρό είμαι λαθος που χρησημοποιώ τα effects μετά τον προενισχητή?  ??? Αλοστε το rig αυτο το το χειρίζεται ο guitar tech του hammet. Κάτι παραπάνω θα ξέρει...

 

http://img70.imageshack.us/img70/2183/IDontLikeThem.jpg

 

Γνώμες?  ;D

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα manoz_rhm.

Δεν είναι λάθος ούτε το πριν ούτε το μετά.Όπως σ'αρέσει ηχητικά φτιάχνεις την αλυσίδα.

Ο τεχνικός ασχολείται με το να γίνουν όλα σωστά ανάλογα με τις απαιτήσεις του κιθαρίστα (όπως όταν πας και εσύ τη κιθάρα σου για σέρβις, εσύ αποφασίζεις τι  set up θα κάνεις, τι χορδές θα βάλεις κτλ και όχι ο τεχνικός σου).

Συνήθως τα εφέ στυλ delay,chorus,reverb κτλ μπαίνουν μετά την προενίσχυση (στη λούπα δηλαδή, εκτός και αν δε παίζεις με το drive του ενισχυτή και πας ανάλογα με το dist-πετάλι σου) και τα υπόλοιπα πριν.Ακόμα και αυτά που έχεις μετά, αν αλλάξεις τη μεταξύ τους σειρά θα ακούσεις πάλι κάτι άλλο.Το ίδιο ισχύει και για τα overdrive στυλ tb.Προσωπικά τα προτιμώ πριν.

Ψάξε και παλιότερα θέματα.Έχει συζητηθεί πολλές φορές η ''σειρά των εφέ''.

Πειραματίσου μέχρι να βρείς τη σειρά που σ'αρέσει εσένα περισσότερο.

Δε κάνεις κάτι λάθος  ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου