Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Korg Kaoss PAD mini


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω στην κατοχή μου ένα Korg Kaoss Pad Mini. Το είχα πάρει για χρήση σε στούντιο κυρίως αλλά και σε κάποια Live με ένα experimental project.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με την συνδεσμολογία και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Τι καλώδια χρησιμοποιείτε?? Δυστυχώς έχω στην κατοχή μου κάποια RCA αλλά είναι της πλάκας και ψάχνω κάποια πιο ποιοτικά σε όσο γίνεται πιο καλή τιμή.

Επίσης όσοι το χρησιμοποιείτε σε pedalboard το συνδέετε mono ή stereo και σε ποιο part της αλυσίδας των πεταλιών;;

 

Ευχαριστώ  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι πως 2 καλωδια απο rca σε jack θα κανουν την δουλεια που θελεις

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfu_03_pc.htm

 

απλα το θεμα ειναι πως θα διαχειριστεις το ολο mono-stereo κομματι

η κιθαρα σου ειναι mono

αν παιζεις μονο σε εναν ενισχυτη ο ηχος σου ειναι mono

αν εχεις καποιο πεταλακι (συνηθως τυπου modulation η delay/reverb) του οποιο εχει δυο εξοδους τις οποιες χρησιμοποιεις τοτε αντιστοιχα στελνεις το σημα της κιθαρας σου σε δυο ηχεια-ενισχυτες.

το θεμα ειναι οτι το kaoss pad mini εχει stereo outputs που σημαινει οτι αν το χρησιμοποιεις σαν mono ουσιαστικα "χανεις" την μιση πληροφορια.

επισης ειχα πειραματιστει κ εγω με το kaoss pad και πεταλακια κτλ κτλ κτλ και εμενα μου αρεσε περισσοτερο στο τελος μετα αποτι πεταλια ειχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι πως 2 καλωδια απο rca σε jack θα κανουν την δουλεια που θελεις

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfu_03_pc.htm

 

απλα το θεμα ειναι πως θα διαχειριστεις το ολο mono-stereo κομματι

η κιθαρα σου ειναι mono

αν παιζεις μονο σε εναν ενισχυτη ο ηχος σου ειναι mono

αν εχεις καποιο πεταλακι (συνηθως τυπου modulation η delay/reverb) του οποιο εχει δυο εξοδους τις οποιες χρησιμοποιεις τοτε αντιστοιχα στελνεις το σημα της κιθαρας σου σε δυο ηχεια-ενισχυτες.

το θεμα ειναι οτι το kaoss pad mini εχει stereo outputs που σημαινει οτι αν το χρησιμοποιεις σαν mono ουσιαστικα "χανεις" την μιση πληροφορια.

επισης ειχα πειραματιστει κ εγω με το kaoss pad και πεταλακια κτλ κτλ κτλ και εμενα μου αρεσε περισσοτερο στο τελος μετα αποτι πεταλια ειχα.

 

 

Το Stereo-Mono πιθανότατα να μπορώ να το διαχειριστώ με κάποιον μετατροπέα (RCA stereo-->Mono Jack ή κάτι τέτοιο)....ωστόσο με αυτή την πατέντα δε γνωρίζω αν συνεχίζω να χάνω τις μισες πληροφορίες....  :-\  :-\

 

Τα Korg Kaoss Pad αξίζουν τρελά αλλά είναι λίγο μπέρδεμα μέχρι να τα προσαρμόσεις θεωρώ...  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το παρόν θέμα, για να μην ανοίγω καινούργιο.

 

Είμαι κάτοχος του Korg mini KP2, το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω με κιθάρα (ή και μπάσο).

 

http://www.korg.com/us/products/dj/mini_kaoss_pad2/

 

 

Τι καλώδιο θα χρειαστώ για αυτήν τη συνδεσμολογία; Χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και κάποιο stereo to mono jack?

 

Ο ενισχυτής μου είναι μονοκάναλος, χωρίς λούπα (Blackheart Little Giant). Ποια είναι η προτεινόμενη θέση τοποθέτησης του kp2?

 

Aν κάποιος από τους συμφορουμίτες το χρησιμοποιεί ήδη, θα εκτιμούσα να ανέφερε τις εμπειρίες/εντυπώσεις/συμβουλές του.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπου!

 

:)

 

edit: Πιο συγκεκριμένα, αρκεί ένα minijack to jack καλώδιο; Το stereo to mono είναι απαραίτητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου