Προς το περιεχόμενο

Fender/ Gibson κτλ. Πώς το βλεπουμε εμεις offstage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τότε που ειδα Rothery live να παιζει με Squier (MIJ βέβαια) απέβαλλα πολλά από τα κομπλεξ μου (που δε τους αξίζω κιόλας). Και μιλάμε για ηχάρα, κλασικά.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να βγεί ένας star με "φραντζόλα" σε ένα Live.

Ένας εκ των οποίων ο κάτωθι:

 

Εδώ βγήκε με epi.

Αν σας τρώει η περιέργεια γιατί, πάτε κατευθείαν στο 3:25 (αν και είναι κομματάρα ακούστε το όλο)

https://www.youtube.com/watch?v=wFj9ylA043A

 

πάντως το "παντεσπάνι" που έβγαλε μετά, το κράτησε και έδωσε την πένα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βγήκε με epi.

Αν σας τρώει η περιέργεια γιατί, πάτε κατευθείαν στο 3:25 (αν και είναι κομματάρα ακούστε το όλο)

https://www.youtube.com/watch?v=wFj9ylA043A

 

Οφείλω να ομολογήσω πως στο παραπάνω βίντεο, ο ήχος της "φραντζόλας" μου άρεσε εξίσου με αυτόν από το "παντεσπάνι".  :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια,και γω δεν θυμαμαι να εχω δει κανεναν απο αυτους που θεωρω μεγαλους κιθαριστες να παιζει με κατι "οχι πρωτοκλασατο".

 

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσαν καλλιστα να πουλησουν και τη μανα τους για διαφημιστικους λογους που αποφερουν πολλα λεφτα και να εμφανιστουν σε καποιο σημειο καποιου live με μια epiphone ή squier ή ltd κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η κιθάρα-φετιχ των αμερικανών (και όχι μόνο ροκάδων) που την έχουν και ως μουσειακό έκθεμα, η Franken-strat του EVH, ήταν κάτι σαν partcaster απο "δεύτερα" ξήλα. Όσο για την Kramer (5150), νομίζω ότι ως εταιρία δεν την ήξερε κανείς πριν... Ο παικταράς κάνει την φίρμα "φίρμα".

 

Αν όμως δω κάποιον άγνωστο (σε μένα) γενικό παίκτη σε ένα μικρό λαϊβάδικο, σίγουρα θα προσπαθήσω να δω τη γράφει η... ούγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά βλέπω τι γράφει πάνω το headstock και θεωρώ ότι έχει και διαφορά στην εικόνα του μεγάλου γνωστού καλλιτέχνη να παίζει με το real thing και όχι με το φτηνό που παίζω εγώ στο σπίτι μου. και ναί, σίγουρα με επιρρεάζει η εικόνα στο κατα πόσο έχει ηχάρα ο καλλιτέχνης...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για διαφημιστικους λογους παιζουν αρκετοι με epiphone και prs se....για squier δεν ξερω να πω την αληθεια. το γεγονος ειναι οτι με ενα καλο setup και ενα σετ μαγνητες δεν προβλημα στον ηχο....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

END OF THREAD ΛΑΚΗΔΕΣ!!!!

 

NAI EINAI SQUIER!

Γιαυτο και τη βανδαλιζη στο τελος ,αμα ητανε Φενδερ δεν θα την παταγε κατα'ι'ς ουτε θα την εσουρνε στην καρεκλα! ;D

Παντως το γεγονος οτι ο Jeff διαλεξε να παιξε με squier ,βασιζομενος μονο στα αυτια του (που λογικα λογο τυφλωσης θα ηταν και ποιο ευαισθητα και εκπαιδευμενα),εχει κατι να πει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου